Delta II roketi son kez havalandı!


16 Eylül 2018 Pazar 00:00
Delta II roketi son kez havalandı!

Delta II roketi 156. uçuşunu ICESat-2 uydusunu yörüngeye taşımak için gerçekleştirecek. 1989 yılında gündeme gelen yaşlı roket, NASA tarafından yapılan açıklamaya göre son kez havalanacak!

An itibariyle yola çıkan Delta II roketi son görevini başarıyla tamamlarsa, 100. başarılı lansmanda gövde gösterisi yapacak. iklim ve doğa bilimcileri yakından alakadar eden bu olay, dünyamız hakkında birçok bilgiyi bizlere sunacak.

Delta II roketi son uçuşunda ICESat-2 ile beraber!

Delta II roketi bu seferde buzulları kontrol edebilmek için havalandı. İklim alanlarını izleyebilen lazer teknolojisiyle donatılan ICESat-2 ile havalanan roket, 30 yılı aşkın süredir NASA’da mesai başında.

Emekli olmasına karar verilen roket için geri sayım yapıldı ve son uçuş başladı. Bu uçuş sayesinde iklim bilimciler için büyük veriler dünyaya getirilecek. ICESat-2 bünyesinde yer alan lazerler, Dünya genelinde buz seviyesi konusunda veriler toplayacak.

Delta II özellikleri açıkçası böylesi bir görevi tamamen karşılıyor. Halen gücü bulunan bu ihtiyar, lazerinin yanında güçlü teleskobunu da barındıran bir uzay aracı taşıyor. Yer, hava ve aradaki mesafe dahil birçok farklı veriyle Dünya’nın geleceği hakkında veriler toplanacak.

100 kez üst üste başarılı göreve imza atması için Delta II’nin bu görevden de başarıyla dönmesi gerekiyor. Bu NASA için ciddi bir rekora imza atmak anlamına geliyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Delta II roketi son kez havalandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Delta II roketi son kez havalandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Delta II roketi son kez havalandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "