Okunma

107 Yılda Ne Değişti?


09 Şubat 2009 Pazartesi 23:44
107 Yılda Ne Değişti?

1901 yılında telefon ve telgraf için kullanılan kablolar, kıtaları da birbirine bağlayarak iletişim ağları oluşturuyordu. Aradan 107 yıl geçti. İletişim altyapısını günümüzde internet omurgası sağlıyor ve kıtalar arasında inanılmaz boyutlarda veri transferi sağlanıyor.

Bu süre zarfında değişmeyen şeyler de var. Aradan bir asırdan fazla zaman geçmesine rağmen aşağıdaki iki görüntü arasında benzerlik sizi de şaşırtıyor mu?

Yıl: 1901


Haritayı tam boyut görmek için tıklayın.

Yıl: 2008


Haritayı tam boyut görmek için tıklayın.

:: 100 yıl sonra ne olacak dersiniz?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “107 Yılda Ne Değişti?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    benzerlik derken avrupa ile amerika arasındaki benzerliği kastetmişsiniz. ancak diğer pek çok yerde yeni yeni hatlar çekilmiş ve var olan hatlar çok daha güçlü iletime sahip hatlarla değiştirilmiştir. yani 107 yılda hiç birşey yapılmamış gibi bir izlenim oluşturmanız çok yanlış. şu anki fiber optiklerle o zamanki kablolar arasında dağlar kadar fark var. kablo yapısı ve kalitesine göre de kıyaslama yapsaydınız çok daha iyi olurdu. iyi günler.

" 107 Yılda Ne Değişti? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 107 Yılda Ne Değişti? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 107 Yılda Ne Değişti? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "