Denizanası görünümünde şeffaf yüz maskesi!


20 Eylül 2020 Pazar 20:30
Denizanası görünümünde şeffaf yüz maskesi!

Koronavirüsü önlemleri kapsamında dünyanın neredeyse tamamında maske takmak zorunlu hale geldi. Virüs ile ilgili ikinci dalga önlemleri olarak sıkılaştırılan kuralların en önemsi de maske takmak. Pek çok kişinin artık alışkanlık haline getirdiği maske kullanımı, her geçen gün daha farklı modellere ev sahipliği yapıyor. Daha önce bazı markalar şeffaf maske tasarımlarıyla kullanıcıların karşısına çıkmıştı. Şimdiki şeffaf maske tasarımı denizanası gibi görünüyor ve bu oldukça ilginç!

Yüzünüze denizanası yapıştırmış gibi duran şeffaf maske

Söz konusu maske esasen sağlık çalışanlarının yüzlerinde yaralara neden olan ve yüzü hava aldırmayan maskelere alternatif olması için oluşturuldu. Şeffaf maskenin herhangi bir ipi bulunmuyor. Bu sebeple kulağa takılan lastik bir ip yerine kendiliğinden kullanan kişinin yüzüne vakumlu yapısıyla yapışıyor. Böylelikle daha pratik bir kullanım sunuyor.

Nefes alabilen yapıda tasarlanan bu maske, doğal bambu filtrelere, ipeğe, gümüşe, karbona ve biyomedikal malzemelerde de kullanılan kitosan bileşenlerine sahip. Bu maskenin güzel yanıysa gülümsemenizi ve diğer mimiklerinizi göstermeniz için bir engel oluşturmuyor.

Kitosan yapısında yer alan silikon ile birlikte maskeyi takan kişinin yüzünde ”terapi” etkisi sağlanıyor. Yapısı gereği cildi koruyor, nemli kalmasını sağlıyor ve kişinin yüzünü sağlıklı, pürüzsüz tutan doğal yapıya sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

MIT ve MIT Lincoln Laboratuvarı‘nda geliştirilen bu maskenin materyalleri, doğal bileşenleri sayesinde insan cildine diğer maskeler gibi zarar vermiyor. Gelelim tasarımına. Bu maskenin yapısı gereği denizanasına benzediğini söylemek mümkün ancak yan taraflarda bulunan altın renkli şerit bantlar, maskeyi daha estetik gösteriyor.

seffaf-maske-00

SEEUS95 adı verilen maske, N95 biyo-filtreli olarak karşımıza çıkıyor. Yani maske şeffaf ancak koruyuculuğu da oldukça yüksek. Geri dönüştürülebilir materyali sayesinde de oldukça çevreci olan bu maske, çenenin alt kısmında bittiği için hava geçirmiyor. Maskenin çevreci yönünün atlanmaması gerekiyor zira, plastikten üretilmiş milyonlarca maske denize ve doğaya atılıyor. Maskeler orada 450 yıl veya daha uzun süre kalacak olmasıyla kirlenmeye sebep oluyor.

Maskeyi incelemek isterseniz bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

herkezin yüzü bir değildi nasıl olacak?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

şu anda üretilen maskeler her insandan ölçüm alınıp yapılmıyor adamlar nedir işte yaklaşık olarak insan yüzüne uyumlu olacak şekilde tasarlıyorlar

" Denizanası görünümünde şeffaf yüz maskesi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Denizanası görünümünde şeffaf yüz maskesi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Denizanası görünümünde şeffaf yüz maskesi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  2. 2 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  3. 3 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  4. 4 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  5. 5 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  6. 6 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  7. 7 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  8. 8 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  9. 9 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  10. 10 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi