Depremler 3 ay önceden bilinecek!


29 Temmuz 2017 Cumartesi 07:00
Depremler 3 ay önceden bilinecek!

Son zamanlarda artan depremler ile birlikte tedirgin olan halkımızın içini rahatlatacak GeoCosmo Bilim ve Araştırma Vakfı’nın pilot projesi haberi ile karşınızdayız.

Büyük şiddetli depremler aylar öncesinden bilinecek!

GeoCosmo Bilim ve Araştırma Vakfı, Silivri’de başlatmış olduğu pilot projesiyle gündem konusu oldu. Dünya’da ilk olduğu belirtilen bu proje sayesinde depremler, 2-3 ay öncesinden rahatlıkla tespit edilebilecek.

2014 yılında Silivri’de kurulan Deprem İzleme İstasyonu‘na yerleştirilen yeni sensörler sayesinde, yer hareketlerini daha kapsamlı bir şekilde NASA ile birlikte takip edilecek.

6 ve daha üstü yer hareketlerindeki değişimleri haftalar hatta aylar öncesinde izleyebilmek amacıyla DOHAD, İstanbul Silivri’de Deprem İzleme İstasyonun temellerini 2014 yılında atmıştı.

17-07/29/deprem-kestirim-istasyonu-sdn.jpg

Oldukça önemli bir projeyi GeoCosmo Bilim ve Araştırma Vakfı’nın eklediği yeni sensörlerle güçlendiren yetkililer, dünyada ilk olarak kurulan Deprem Kestirim İstasyonu‘nun hizmete geçirildiğini tüm kamuoyuna duyurdular.

Yer hareketlerinde her türlü değişimi en kapsamlı şekilde analiz edebilecek olan Deprem Kestirim İstasyonu, olası büyük depremlere karşı halkımızı uyararak, olası can kayıplarını minimuma indirecek.

Özellikle yakın zamanda gerçekleşmesi beklenen Marmara Depremi’ni için tedikte olan yetkililer, 20 milyon nüfusa sahip İstanbul’da bulunan fay hattındaki değişimleri analiz ederek 2-3 ay öncesinden bölgede yaşayan halkı uyararak, can kayıplarını büyük oranda önlenecek.

:: Bu proje hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “Depremler 3 ay önceden bilinecek!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Deprem onceden bilinemez arkadas. Yer tabanindaki sismik hareketler incelenip belki tahmin edilebilir. Ama onceden bilinemez. Yok oyle birsey.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Herkeste değilse bile çoğunlukta olumsuz bir yargı var devlete karşı ve bu olumsuz yargının kaynağı insanlar değil, devlettir. Sonuçta bir algı oluşmuş ve bu algı da insanların keyfi değerlendirmelerine göre oluşmuyor. Gerçekten dikkate değer bir başarısı yok devlet kadrolarının ve fakat o devlet kadroları da marstan gelmedi. Bizim içimizden çıkan insanlar bunlar, yani beğenmediğimiz o kadrolar, kurumlar aslında bizim aynamız. Gördüğümüz, bizden başkası değil. Beğenmeyen beğenmemekte haklı ama beğenmeyeni göz önüne alsak, onu da kimse beğenmeyecek. Kısacası her birimiz adam olmadıkça karnımız ağrımaya devam edecek. Kısır bir döngü bu…

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  öyle yapıp oradaki arsa emlak fiyatlarını düşürecekler kimse daha deprem önceden gelcek keşfedemedi boş yapmayın

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Haber verebilse ilk önce Japonlar verir, millete deprem olabilir diye 2-3 ay önceden haber vereceksiniz sonra millet 3 ay evinde uyumayıp çadırda mı yaşayacak nasıl olacak o işler.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  nasıl çalışıyor ?
  ve daha detaylı bilgi alabilir miyiz?

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Türk kafası anca üçkağatçılığa çalışır japonlar 3 saniye gibi kısa sürede bilebilmek için yırtınıyor bizimkiler 2 3 ay diyo hadi orda

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Kapak fotoğrafındaki sunum yapan kişi benim Oğuz hocam(Oğuz Gündoğdu) Türkiye'deki sayılı jeofizikçilerden biridir. Jeofizik Mühendisleri Odası bünyesindeki sistemlerde 7.00 şiddetindeki her depremde 15 dk öncesinden sinyal veren cihazlarımız 99 depreminden sonra bulunmaktadır ancak bu kamuoyuna paylaşıldığında bile haber kaynakları 15 dk'da harekete geçemediğinden uyarılara etkili olmuyodu. Ulaştırlabildiğimiz çevrelere ulaştırabiliyoduk uyarılarımızı 15 dakika önceden. Devlet yardımcı olmuyordu resmi yayın organlarına hızlıca uyarı yapabilmemize. Ancak bu tarz sistemler hep denenir. Ege'de termal bölgelerdeki hayvanların hareketleri, metan gazı salınımı, karıncaların hareketleri gibi parametreleri takip edip 1 hafta öncesinde uyarılara başlayan hocalarımız ciddiye alınmadığından medyada yer alamıyordu ki her seferinde bilimsel verilere dayandırılmış teorisi tutmasına rağmen Kandilli "deli saçması" deyip bilimsel veriyi yok sayıyordu. Artık bu bilgiler umarım kamuoyuyla paylaşılır. 99 depreminde aynı hocamız bizi uyarıp 4 gün önceden Adapazarı'ndaki evimizden çıkmamızı önerdiğinden çıkmıştık ve o depremde bizim binamızdaki tamamiyle yerle bir olup 20 komşumuz ölü bulunmuştu. Bu tarz kayıplar olmaması için koordineli çalışmayı öğrenmesi devletin iyi olmuş.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  ne yalan dolan adamlarsınız ya! hergün beşik gibi sallanan Japonlar bilemiyor geri zekalılar da siz 3 ay önceden bileceksiniz öyle mi!
  helal olsun valla.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  biz yaptık oldu projesi olmuş nereye öğreniyon 2 ay önceden dünyada örneği var mı sanki üretip yaptığımız birşey varda 2 ay önceden depremi öğreneceğiz.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu sistem gerçekten başarılıysa sadece İstanbul'la sınırlı kalmasa bari.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  haarp silahi ile yapilan yapay depremler degil !!!!

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Vardır yine bir entrika!Türk halkının yararına birşey yapmaları hayra alamet değil!

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Umarım biz iki hafta öncesine yine razıyız kayıplar çok oluyor başımız sağolsun

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Haber verseler barii. Bunlar haber de vermezler millet panik olmasin diye… kurumlarla bilgi paylasip millete sebep olacaklar. Yazik.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  ya bi sg japonlar yapamıyor bunlarmı yapcak salla salla nasılsa yiyen var

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  abd dede bir sürü fay var neden oraya degilde buraya kurmuslar tam tersine deprem yapan bişey olmasın

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  İnsanlar tarafından öngörülen senaryolar üzerine varsayımdan ibaret değerlendirmeler yapacak. Gelişim olarak güzel elbette ama çok ciddiye almayın

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Böyle bir yalan haber görmedim ben!! insanları yanlış bilgilendirmeyin en gelişmiş sistemlerde 1 dk önce kestirilebiliyor o da gaz ve elektriği kesmek için ve bazı evleri boşaltmak için yeterli aylar önceden bilmek ne demek ya sen kabukta biriken enerjinin nereden kırılacağını bilemezsin öyle bir şey yok.

  Jeofizik Mühendisi

" Depremler 3 ay önceden bilinecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Depremler 3 ay önceden bilinecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Depremler 3 ay önceden bilinecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 2. 2 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 3. 3 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 4. 4 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 5. 5 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 6. 6 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 7. 7 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 8. 8 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 9. 9 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 10. 10 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!