Okunma

Dev Google Wave Dosyası!


08 Haziran 2009 Pazartesi 13:31
Dev Google Wave Dosyası!

Google’ın geçtiğimiz günlerde duyurduğu yeni servisi Google Wave, internetle etkileşiminizi sonsuza kadar değiştirmek gibi iddialı bir söylemle geliyor. İnternet kullanıcılarının iletişim ve birlikte çalışma yöntemlerinde köklü değişiklikler yapması beklenen Wave, temel olarak birden fazla kullanıcının fotoğraf, video, harita ve belge paylaşıp, gerçek zamanlı görüşme yapabileceği bir paylaşım alanından ibaret.

Paylaşımda Yeni Boyut

İlk defa Google I/O‘da tanıtılan Google Wave, aslında üzerinde birkaç yıldır gizlice çalışılan bir proje. Yazılım Mühendisliği Müdürü Lars Rasmussen, Wave ile açılan ortak alanlara herkesin yanıt yazabileceğini, insanların girip çıkabileceğini ve tüm web dünyasındaki bilgileri kolayca ekleyebileceklerini belirtiyor.

Açık Kaynağın Nimetleri

Tarayıcı üzerinde çalışmasının yanı sıra, sitelere de gömülebilen “dalga”lar sayesinde kendi Wave sunucunuzu bile kurabilirsiniz. Wave’de görülen her şeyin, Google Web Toolkit ile geliştirilmiş birer HTML5 uygulaması olduğuna değinen Rasmussen, Wave‘in çalışmak için güçlü bir tarayıcı gerektirdiğini de(IE6’ya elveda deyin) hatırlatıyor.

Wave için yapılan bir eklentiyi tıpkı Firefox eklentileri gibi diğer kullanıcılar da yükleyip kullanabilecek. Hazırlanan  Google Wave ile Twitter entegrasyonu sağlayan bir uygulama da bu yönde neler yapılabileceğine iyi bir örnek teşkil ediyor.

Tabuları Yıkan Teknoloji

Tanışma talebinden parti davetlerine kadar, Wave ile arkadaşlarınız veya meslektaşlarınızla planlayıp üzerinde konuşabileceğiniz birçok etkinlik oluşturabileceksiniz. Fotoğraflara göz atıp, üzerine yapılan yorumlara bodoslama girmek de Wave ile elinizde.

İletişim için yeni bir form yapılandırmaya çalıştıklarını belirten Rasmussen, sonuçta olabildiğince basit ama bir yandan mümkün olduğunca çok özellik içeren bir servis tasarladıklarını anlatıyor. Google Wave’in hedefi, “iletişim” hakkındaki her şeyi baştan düşünerek, nasıl değişiklikler yapılabileceğini göstermek.

Anahtar Kelime: “Anlık”

Güncellemelerin gerçek zamanlı olduğu Google Wave‘de yapılan her yeniliği anında görüntülemeniz mümkün. Ayrıca görüşme geçmişini de tekrar açarak, muhabbetin bir noktaya nasıl geldiğini kolayca anlayabilirsiniz. Bir Wave’e yeni katılımcılar eklemek de oldukça basite indirgenecek.

Sistemi açık kaynak kodlu tasarlayarak, herkesin katılımına imkan tanıdıklarını belirten Lars Rasmussen, her geliştiricinin kendi eklentisini oluşturabileceğinin de altını çiziyor.

Google’a Faydası Ne Olacak?

Wave’de reklam sisteminin nasıl işleyeceği ise şimdilik kesinlik kazanmış değil. Google’da çalışırken sadece teknoloji ve ürünü başarılı yapmak üzerine yoğunlaştıklarını belirten Rasmussen, işin maddi boyutlarının ise daha sonra düşünüleceğini iddia ediyor.

Siz de bu yılın sonlarına doğru yayınlanacak olan Google Wave’de ön sıralardan yer kapmak istiyorsanız, bu sayfadan kayıt yaptırabilir ya da Google Wave API’si hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz. Google Wave’in resmi sayfasını da şimdiden yer imlerinize eklemeyi ihmal etmeyin.

:: Siz Google Wave ile neler yapmayı planlıyorsunuz?

Bilgi İçin : Google Wave
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Dev Google Wave Dosyası! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dev Google Wave Dosyası! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dev Google Wave Dosyası! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "