Okunma

Devlet Uber’e dur dedi!


22 Aralık 2016 Perşembe 04:30
Devlet Uber’e dur dedi!

Uber, Kaliforniya’da sürücüsüz otomobil testleri yaparken şehir halkına tehlikeli anlar yaşatınca, ülke çapında infiale neden olmuştu.

Volvo’nun sürücüsüz teknolojiyle donattığı XC90’lar ile Kaliforniya caddelerinde teste başlayan Uber önce kırmızı ışıklarda durmayıp yayalara çarpma riski yaşamış, ardından da araçların şehir yollarındaki bisiklet yollarını tanımadığı ve bisikletlileri görmekte zorlandığı anlaşılmıştı.

Kimden izin aldın da test yapıyorsun?

Üstelik bu olaylar medyada yer bulduğunda Kaliforniya yönetimi “Uber benden test için izin almadı,” açıklamasını yapmış ve şirkete “araçlarını şehir trafiğinden çek” emri göndermişti.

Ancak Uber açık açık “Kaliforniya yönetiminden izin almak zorunda değilim çünkü kullandığım otomobiller trafiğe çıkma izni olan, yasal ruhsat tescilli otomobiller,” cevabını vermişti.

Şirket şimdi ise bütün söylediklerini yutup araçlarını tıpış tıpış garaja çekmek zorunda kaldı.

Çünkü ABD’nin en büyük trafik otoritesi Department of Motor Vehicles (DMV), Uber’in araçlarının ruhsatlarını iptal ettiğini açıkladı.

Yerel meclise kafa tutan Uber, Federal devletten gelen bu cevapla, tokat yemiş oldu ve testlerini sonlandırmak zorunda kaldı.

Test araçlarını “bisiklet yollarının olmadığı” başka bir eyalete götürüp testlere orada devam edeceğini açıklayan Uber, “ama Kaliforniya bizim için öncelikli ve orada düzenlenecek sürücüsüz otomobil yasalarının oluşmasında söz sahibi olmak istiyoruz,” vurgusunu da yaptı.

:: Uber’in otonom araç testleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Devlet Uber’e dur dedi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Orda adalet var .

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Eğer müşteri görünce üzerine sürüyorsa araç, kesin Türk mühendis çalışmıştır projede.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  İyi oldu atarlı ubere.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yazıyı 15 yaşındaki birisi yazmış

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Şaka gibi dünyanın en büyük şirketlerinden birine bu yaklaşımınız hiç hoş değil.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Emekleme aşamasında veri elde etmek istiyorlar potansiyel pazarın en büyük oldugu yerde. Öyle yada böyle otonom sürüşte 5 bilemedin 6 firma bu işi layıkıyla yapacak ve otonom sürüş yazılımından para kazanacak diğerleri araba üretecek otonomcular yazılımdan kazanacak

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bu ne çocukca bir haber çevirisidir. uber haklı olarak senden izin almama gerek yol ruhsatım var diyor. bu konuda yetkili kurum olan trafik tescil şubesi de ruhsatı iptal ediyor.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye de olsa baş kaldırınca kendisini ezecek birini bulamazdı, eze biçe sürerdi istediği yerde

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Sjsjs efsane olmuş 😀

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bu nasıl başlık yazısı 🙂

" Devlet Uber’e dur dedi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Devlet Uber’e dur dedi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Devlet Uber’e dur dedi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "