Digiturk’e İptal Cezası Yağdı!


22 Ekim 2012 Pazartesi 21:39
Digiturk’e İptal Cezası Yağdı!

Dijital yayın platformu Digiturk, müşterilerine uyguladığı aboneliği kapatma uygulaması yüzünden sektörü düzenleyen resmi kurum olan BTK tarafından ceza ve soruşturma yağmuruna tutuldu.

Digiturk müşterilerine, aboneliklerini sonlandırmak istediklerinde, firma tarafından faks yoluyla durumu bildirmeleri isteniyordu. Oysa Tüketici Hakları Yönetmeliği‘ne göre bu tarz aboneliklerin kapanması konusunda sadece faks seçeneğinin sunulması, doğru değil.

Yasa ne diyor?

Yasada;

Aboneler yazılı olarak bildirmek kaydıyla aboneliklerini her zaman sona erdirebilir. Aboneler, abonelik sözleşmelerini feshetmek istedikleri takdirde bu taleplerini;

a) İşletmeciye ya da adına abonelik sözleşmesi yapmaya yetkili temsilcisine yazılı olarak,

b) İşletmecinin müşteri hizmetleri tarafından kayıt altına alınan sesli kayıt sistemi üzerinden,

c) İşletmecinin internet sitesi üzerinden daha önce belirlenmiş şifre ve benzeri güvenli yöntemler veya

ç) Kurum tarafından belirlenecek diğer yöntemler ile bildirirler

ifadesi yer alıyor.

Ceza miktarı ne kadar?

Bu yasaya dayanarak, müşterilerden gelen şikayetleri değerlendiren BTK, 2011 yılı net satış tutarının (59.909.640,51) %0,13 (on binde on üç) oranında idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Ek olarak, Tüketici Hakları Yönetmeliği‘nin 18’inci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “İşletmeci, abonenin aboneliğe son verme yönündeki yazılı talebinin kendisine ulaşmasından itibaren en geç kırk sekiz saat içinde fesih işlemini gerçekleştirmek ve talebi takip eden yedi gün içerisinde abonelik sözleşmesinin feshedildiğini, abonenin talebine bağlı olmaksızın aboneye yazılı olarak bildirmekle yükümlüdür.” hükmüne aykırı olarak hareket ettiği için yine Digiturk‘e 2011 yılı net satış tutarının (59.909.640,51) %0,13 (on binde on üç) oranında idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

BTK’nın konuyla ilgili resmi açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.

Firmanın, bu cezalara karşı haklarını arama seçeneğinin de saklı olduğunu belirtelim.

Digiturk hakkında birkaç bilgi

1999 yılında kurulan ve Nisan 2000’den bu yana hizmet veren Digiturk, kendi sektöründe en çok abonesi bulunan platform olarak zirvedeki yerini koruyor.

1080i çözünürlüğünde HD yayınları vermenin yanı sıra 5.1 Dolby Digital ses teknolojisini de sunan firmanın 2012 haziran ayı verilerine göre yaklaşık 2.5 milyon abonesi bulunuyor. Bu abonelerin %60’a yakını İstanbul‘da bulunuyor.

Firmanın verdiği hizmetlerden biri olan Digiturk IQ hakkında detaylı incelememize buradan ulaşabilirsiniz.

:: Digiturk’e kesilen bu ceza için neler söylemek istersiniz?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

186 yorum - “Digiturk’e İptal Cezası Yağdı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bende 7 ay kulandım dijitürk kü kutuda sorun çıktı yayın allamadım bayileri düzeltemedi 4 ay fatura ödemedim gece 11 de dijitürk yetkilisi arıyor bügün songün odemedığiniz taktirde hukuki süreç başlar günde gece birsaat var nasıl ödiyeyim 400tl şuan avukat arıyor 1400.tl olmuş soygun resmen

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  10000 (on binde onüç ) ceza nedir ya ? devde kulağın tüyü dahi değil ! bu lanet firmaya ağır müeyyide getirmeyen BTK’ya yazıklar olsun. Sakın ola yanılıp dijinin üyesi filan olmayın. komple dolandırıcı bu ekmeksizler….

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  yıl 2017 3 aydır hala iptal etmeye çalışıyorum ama ***** fax diyorlar.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Evet birileri ölür de ondan sonra ilgilenirler buna çanak tutan bunlara vatandaşları ezdiren BTK yaziklar olsun insanlara yapılan eziyet madur olan herkes sesleniyorum birlikte hareket edelim haber yapalım onları kendi silahı ile vuralim medyaile

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  İptal etmeyi yaklaşık 10 yıl önce başarmıştım.

  Ancak kurtuldum mu, hayır? Tamamen kendim demonte ederek kutusunda ve eksiksiz teslim ettiğim set için 20 YTL demontaj parası almışlardı.

  Almazlarsa sistem aboneliğimi sona erdiremiyormuş(!).

  Lanet ettim. Kaz gelecek yerden tavuğu esirgemeyip iptal ettirdim.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  3aydir iptal icin ugrasiyorum usteli izmir hatay noktadaki bayi tarafindan tehdit edildim

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  alttaki yazıları okuduktan sonraaa
  içlerinden birisini yok saymamız gerekiyor
  digitürkten kimi yok yapalım
  ismen belirtiniz
  4.45 ti

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Eğer bir iş başlatmak için bir kredi gerekiyor mu? Alır
  kredi faturalarınızı ödemek için? Şu Sunduğumuz
  eğitim kredileri, işletme kredileri, ev kredileri, tarım kredileri,
  Eğer gerekiyorsa bireysel krediler, araba kredileri, vs.
  , kredi ilgi ifade biz böylece
  size daha ayrıntılı bilgi gönderin.
  [email protected]***** e-posta ile bize ulaşın

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  14.07.2015 tarıhı ıle benımde sözleşmem bitiyor bende iptal ettireceğim.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Eger digiturk taktırsam mı düşünen varsa hatta abone merkezlerinin önünden gecen varsa yolunu degiştirsin acık ve net

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Allah bunları kahretsin

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Digitürk iptal ettirme kararı verdim. ilk görüşmede fazladan 85 tl ödemek zorundasınız dediler. İkin defa genel merkezden aradılar 156 tl. ödemek zorundasınız dediler. tam bir şebeke Allah kimseyi düşürmesin. HAKKIMI HELAL ETMİYORUM.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  12 ay taahhüt yapıyorsunuz size sormadan faturanızı artırıyorlar. Üyeliğinizi iptal ettirmek istiyorsunuz almadığınız indirimi taahhüt bozma bedeli olarak önünüze koyuyorlar. 11 senelik digiturk üyesiyim 2 yıllık üyelere indirimli paketler kampanyalar arayıp sunuyorlar ben ligler bitti paketimi düşürmek istiyorum diye aradığımda düşürürüz ama yeni taahhüt yaparız ilk 4 ayı indirimli sonraki 8 ayı kallavi artırılmış olarak size sunup işinize gelirse diyorlar. 11 senelik üyeyim koşulsuz şartısız iptal ettirdim bozma bedeli ne varsa ödeyeceğim. Almayı düşünen varsa elinizi kaptırmayın sakın kolunuzu kurtaramazsınız bunlardan.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  dıgıtürk yasal olan dolandırıcı şebekesidir lanet olsun bunlara

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Dsmartada aynı olay geçerli onlarda fax istiyor

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Diji basli basina berbatsin bir dini kanalin bile yok belgeselden baska isime yaramiyorsun dun arqdim ekran ikidebir kapaniyor diye 125 tl istediler yazıklar olsun dilekçe yazdim ise yaramiycagini bilr bile

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Bende park fmden kazandim sozde geldiler bagladilar form doldurdum ekrana borcum geldi 50 tl diye odemeye gityim abonelik numaraniz yok ju sekilde odeme yapamazsiniz denildi arayin abonelik numarasi alin dedi odeme yapmaya gittigim yer digiturku aradim oda abonekik numara olmadan gorusme yapamazssiniz dedi ve ben bu borci odeyemedim simdide avukata vermis napabilirim yada bana ne yapabilir

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Cok ama cok iyi olmus gec bile kalmışlar

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Benim üzerinden annemin adına devir yaptırmak istedim o kağıt bu kağıt lazım Oray faks buraya faks hepsini yaptırdım 25 tl ücret onuda verdim . Bu ay bana fatura çıkmasın annemin adına çevrilsin yoksa benim için çok büyük paralara maal olacak. üzerime bu faturanın çıkmaması ni söyledim okey aldım digiturkten fakat. Üç ay boyunca fatura benim adima çıkarıldı .iptal istedim devir parami istedim vermeyiz dediler resmen gasp ettiler haram olsun . Digitürk ne zaman önüne gelene balık verdi .işte o zamandan bu yana sapıttı . Teknik serviside de. Bayisindede tel irtibat bür tek bildikleri para gelsin itibaria gerek yok .digiturk itibarını kaybetmiş bir firmadır.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Digitürk üyesi yapmak için takla atarlar ama sorun çözme diyince üzerine yatarlar iki aydır uğraşıyorum hala dü***** düşük diye bazı kanalları izleyemiyorum buna lig TV de dahil Çanak değişmesi lazım deyip ücret istiyorlar arkadaş bu apartman ortak malı niye ben üstelik bu zorunluluk onlara ait yayın akışının tam ve eksiksiz olması konusunda her türlü bakım onarım tamir ücretleri üyeye yansıtılamaz diye sözleşmeye madde koymuşlar ama ***** ücretini ben ödersem apartmanda kimseye bağlatmam taşınıncada söker giderim diyincede olmaz ***** olsun bıktım artık günü geldiğinde hemen iptal edecem.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Digiturk zaten devletin. TMSF el koydu. Yıllardır böyle.

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Devlet digitürk denen dolandırıcılık şebekesine hala nasıl göz yumuyor anlamı***** tahaahüt ettikleri yayını 1 ay boyunca sağlayıp 1 ay sonra o hediyemizdi 7 gün içinde itiraz etmediğiniz için 22 tl daha vereceksiniz diyen yüzsüz bir şebeke bunlar.

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar mümkünse abone merkezlerinden değil kendiniz fax çekin bu olay bir oyun,abonemerkezinden iki kez fax çekildi, ellerine ulaşmamış kendim fax yolladım bir saat sonra aradığımda iptal onayınız alınmıştır denildi

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  ben şuan fb nin maçını izleyemiyorum ve antenimden kaynaklı olduğunu vede 25 tl servis üçreti ödemem gerektiğini söylüyorlar ki antende birşey yok tüm kanallar açık bir tek digitürk e ait kanallar yok maçımı izleyemiyorum vede 24 saat içinde geleceği tahütt edilen servis benden 25 tl para alacak ben mahkemeye vereceğim hertürlü ugraşacağım ve hemen vakit kaybetmeden kapattıracağım sizlerde sakın oyuna gelmeyin bunlar kurumsal değil bakkal dükyanı bile olamazlar müşteri memnuniyeti sıfır teknik servis gelecek ellerine dekoder i verip göndereceğim …

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  az bile olmuş… tüketiciyede ödeme yapsınlar

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Sozlesmenizi uzatmak veya kanal acmak icin musteri hizmetlerinden telefon ile sizin talebinizi cok guzel ve derhal yerine getiriyorlar ancak iptal etmeye geldimi telefonla degil faxla islem yapiyorlar,prosudur geregiymis,yalan protuzak bu,fazladan 3-5 lira daha nekoparirsam kar ***** mazlumun ahini cikar aheste aheste.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Cok iyi olmus, ilahi adalet yerini bulmuş.

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  yurdisi icin Ekim 2012 de,2 senelik pesin ödeyerek (500 TL ye yakindi=180€),bin yakinimin adina Eutelsat üzerinden yalnizca Türk kanallarini izlemek icin almistim,ancak 3-4 ay izleyebildim,telefon üstüne Telefon,bir türlü izleyemedim,daha sonra ögrendim ki yakinima Icra gelmisi,bayagi bir Para ödemeye mecbur etmisler,sonradan ögrendim,tam durumu bilmemedigim icin ,bu durumun pesini birakmayacagim,Receiver ve kart elimde ,Receiver icin aylik kesinti demislerdi,ödenecek,ve senin olacak dediler
  Kartiyle Receiveri iade etmem lazim mi?
  Allah kahretsin,benim yüzümden Digitürk bu Icra olayini Yakinima yaptiysa ,inan ki takipcisi olacam,

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben Avrupa icin Ekim 2012 de,bir akrabamin adina 2 sene pesin ödeyip( 180€ lik Tl herhalde 500 tl yakindi)Digitürk Eutelsat tan yalnizca türk kanallarini izlemek icin ,aldim,,3-4 ay ancak kanallari izledim,telefon üstüne Telefon,bir daha hic izleyemedim,daha sonra akrabama icra göndermisler,benim yüzümden bir sürü para vermisken,icralik olmasi,akil akil almaz birsey,
  Allah sizi kahretsin Digitürk,Avukata danismam lazim,bu isin pesini birakmaya niyetim yok,Digitürk yetkililerine duyuru

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  2010 senesinde digitürk bağlandı .bize iki ay bedava dendi ,hem hiç yayın alamadık hemde ilk ay fatura ödenmedi diye yayını kestiler .gelen faturayı ödemedik..çünkü hiç kullanamadık .makinayada300 tl para ödedik makinada çöpe gitti. şimdi beş sene sonra karşımıza yüklü miktarda borç çıkartarak bizi içralık yaptılar biz düketicilerin hakkını kim soracak…..digitürkten şikayetciyim

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Adamlar çanak makine sizin dyo iptal ettiriyon uydu alıcısınıda kapatıyolar yeniden makine al at çöpe gitsin digitürkü ödedigin parayla rezil oluyosun

" Digiturk’e İptal Cezası Yağdı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Digiturk’e İptal Cezası Yağdı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Digiturk’e İptal Cezası Yağdı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 2. 2 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 3. 3 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 4. 4 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 5. 5 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 6. 6 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 7. 7 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 8. 8 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
 9. 9 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!
 10. 10 Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk) Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk)