Okunma

Dijital Dünya Katlanarak Büyüyor


19 Mayıs 2009 Salı 13:51
Dijital Dünya Katlanarak Büyüyor

İnterneti bilgisayarımıza indirebileceğimiz günler çok geride kaldı. Ne kadar derseniz, 25 yıl kadar geç kalmış bulunuyoruz. IDC’nin araştırmalarına göre sadece internet değil, üretilen dijital verinin de boyutu katlanarak artıyor ve bu büyüme durmaya hiç niyetli değil.


Artan veriyi depolamak için bunlardan fazlasına ihtiyacınız olacak!

Kaç Sabit Disk Gerekiyor?

Dünyadaki dijital verinin toplamı 487 exabyte seviyesine ulaşmış durumda. Exabyte (EB) kavramınının neye denk olduğunu bilmeyenler için 1 milyar GB, 1 EB ediyor. Görünüşe göre insanoğlu yememiş içmemiş, dijital veri üretmiş.

Moore Yasası Yürürlükte

Bu veriyi sabit dike yazmaya kalksak 2 TB’lık sabit disklerden 244 milyon tane gerekecek. Moore Yasası görünüşe göre dijital veri için de geçerli:, zira araştırmaya göre her 18 ayda elimizdeki dijital veri ikiye katlanıyor.

:: Her 18 ayda sabit diskleriniz de ikiye katlanıyor mu?

Bilgi için: IDC
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Dijital Dünya Katlanarak Büyüyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dijital Dünya Katlanarak Büyüyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dijital Dünya Katlanarak Büyüyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "