Okunma

Dikkat! Facebook Sizi Tutuklatabilir


18 Şubat 2011 Cuma 10:30
Dikkat! Facebook Sizi Tutuklatabilir

Facebook gibi sosyal ağların üyeleri için bir dönem tüm dünya sadece arkadaş listelerinden ibaretti. Abartılı şakalar ve küfürleşmelerin bile en büyük cezası arkadaşları tarafından engellenmekten öteye gitmiyordu.

Ancak 500 milyona yaklaşan üye sayısıyla birlikte artık Facebook kanun önünde de delil sayılacak hale geldi. Amerika’da yaşanan bir olay sosyal ağlarda yaşanan en ufak değişikliklerin bile gerçek hayatta acı acı yankılanabileceğini gösteriyor.

Dün yaşanan ve sıradan bir üçüncü sayfa haberi olma niteliği taşınan bu olayı teknoloji gündemine oturtan ise taraflardan birinin Facebook’u delil olarak kullanması.

Florida’da yaşayan Eric James Wilson adlı vatandaş bir kadınla tartıştığı için komşuları tarafından polise şikayet edildi. Willson’la yakınlığı bilinmeyen kadın polis ekipleri olay terine geldiği zaman şikayetçi olduğunu belirtti.

Şikayetin nedeni ise alışılmaşın dışında bir kıskançlık kriziydi. Willson, Facebook üzerindeki ilişki durumunu ‘evli’ konumundan ‘bekar’ haline getirmişti.

Üçüncü Sayfa Haberi Nasıl Teknoloji Gündemini Değiştirdi?

 

Kıskançlık krizi yaşayan kadın Willson ile kavgaya tutuştu ve sonuçta Facebook’u kanıt olarak göstererek genç sosyal ağ kullanıcısının tutuklanmasını sağladı.

Bu olay, sıradan bir kıskançlık krizi gibi gözükse de soyal ağların artık ne kadar da önemli delil olarak sayılmaya başladığına örnek oluyor.

Şikayetçi kadının ve Wilson’ın akıbetini zaman gösterecek ancak her sosyal ağ kullanıcısı Facebook hesabı üzerinde değişiklik yaparken etkilerini artık iki kez düşünmek zorunda olduğu kesinleşmeye başladı.

:: Bu tarz bir durumu yaşasanız siz ne yapardınız? Facebook’ta yaptığınız eylemlerin sonucunu düşünüyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Dikkat! Facebook Sizi Tutuklatabilir”

  1. RedBull dedi ki:

    Bilgi için sağol ama üye değilim oraya

  2. Neutral dedi ki:

    Tutuklanma ve hapisi boylama olaylarıyla facebook’u sürekli ekranlarımızda görüyoruz. Sadece olayların değişikliği gözüme çarpmaktadır…

" Dikkat! Facebook Sizi Tutuklatabilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dikkat! Facebook Sizi Tutuklatabilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dikkat! Facebook Sizi Tutuklatabilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "