Okunma

Dinlemeler İçin Operatörler Ne Diyor?


20 Mart 2014 Perşembe 14:45
Dinlemeler İçin Operatörler Ne Diyor?

Son dönemde basın yayın organlarında yer alan GSM operatörlerinden bir kısım iletişim trafik kayıtlarının silinmesinin talep edildiği yönündeki iddialara Türkiye‘nin önde gelen iki operatöründen basın açıklaması geldi. İşte Avea ve Turkcell‘den gelen o basın açıklamaları:

Avea

“Son dönemde basın yayın organlarında yer alan, GSM operatörlerinden bir kısım iletişim trafik kayıtlarının silinmesinin talep edildiği yönündeki iddialara istinaden kamuoyunu bilgilendirmek isteriz.

Şirketimize bu kapsamda herhangi bir talep ulaşmamış olup bu yönde bir işlem de gerçekleştirilmemiştir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) da, böyle bir talebin olmadığı yönünde, dün bir duyuru yaparak konuya açıklık getirmiştir.

İletişim trafik kayıtlarının yasayla belirlenen çerçeve içerisinde tutulması ve saklanması yükümlülüğü, şirketimizce her zaman olduğu gibi hassasiyetle yerine getirilmektedir.

Konuyu bilgilerinize sunar, ilgi ve hassasiyetiniz için teşekkür ederiz.”

Turkcell

“Basının ve Kamuoyunun Dikkatine;

Son dönemde bazı basın organlarında iletişim trafik bilgilerinin kayıtlarının silindiğine yönelik iddialar gündeme gelmiştir.

Türkiye’de haberleşmenin ve kişisel bilgilerin güvenliği ve gizliliği, Anayasamız, ilgili mevzuat ve BTK düzenlemeleri ile korunmaktadır. Şirketimiz de bu yasal düzenlemelere uygun olarak hareket etmektedir.

Bu kapsamda, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) dün yaptığı açıklamada da belirttiği üzere, tarafımıza ilgili otoritelerden trafik bilgilerinin silinmesi yönünde bir talimat gelmediğini kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

:: GSM operatörlerinden gelen açıklamalar hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Dinlemeler İçin Operatörler Ne Diyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Cok guvenilir aciklamlar yapmislar gercekten, artik icimiz tamamen ferahladi. Baksaniza kimseninnkayitlarini silmemis adamlar, neden uyduruk haberlere inaniyorsunuz lutfennn

 2. SDN Okuru dedi ki:

  abi hatlar dinlemese dahi elindeki akilli telefonlar herseyi karsiya ulastiriyir. yoksa kim ne yapıyorsun nasil bilecek. elindeki iphone s4 vs telefonlarin cipleri herseyi kaydedip ana binaya yolluyor yoksa telefonlarin sarji nasil tukensin hemen.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  abi hatlar dinlemese dahi elindeki akilli telefonlar herseyi karsiya ulastiriyir. yoksa kim ne yapıyorsun nasil bilecek. elindeki iphone s4 vs telefonlarin cipleri herseyi kaydedip ana binaya yolluyor yoksa telefonlarin sarji nasil tukensin hemen.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  evet vodofone nerde? biyat etmiyor mu yoksa 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Vodafone olmadığına göre demekki bişeyler var.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bildiri yazıp, STK’lara baskı yaparak altına imza attırıyorlar. İmzalamayanların üstünü çiziyorlar. Bu açıklamaların da baskı altında yapılmadığını artık kimse bana anlatamaz.
  Kaldı ki kayıtlarda korkulacak bir şey olmasa bu güne kadar defalarca gazetelerde boy gösterir, siyasi olarak ta mağduriyet malzemesi olarak kullanırlardı.
  Hadi bakalım bu yorumu yayınlayabilecekmisiniz.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  dün twitterda bazı gsm şirketleri ve bazı abiler ve bazı yan kuruluşlar “deşifre” edildi. bakalım hırsının sesini dinleyenler kendi kayıtlarına ulaşabilecekler mi?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Konu siyasete açık bir konu sonra neden siyaset yaptınız diye sormayın hatta konu tamamen siyaset..

  Açıkcası dinlemeler silseler bile silmedik deme şansları var mı?¿.
  bu 1.
  2 bazı kanallara olduğu gibi gsm operatörlerine silmeleri konusunda rekor vergi cezaları koyabilirler mi?¿.

" Dinlemeler İçin Operatörler Ne Diyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dinlemeler İçin Operatörler Ne Diyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dinlemeler İçin Operatörler Ne Diyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "