Dizüstü bilgisayar satışlarının üçüncü çeyrek karnesi!


15 Kasım 2017 Çarşamba 22:00
Dizüstü bilgisayar satışlarının üçüncü çeyrek karnesi!

TrendForce tarafından gerçekleştirilen yeni bir piyasaya araştırması ile bu yılın üçüncü çeyreği boyunca dünya çapındaki dizüstü bilgisayar satışlarının son durumu ortaya konmuş durumda.

2017 yılında gerçekleştirilen dizüstü bilgisayar satışları beklentileri aştı!

TrendForce, bu yılın üçüncü çeyreğinde çeyrek bazında yüzde 6.8 artış görüldüğünü ve yıldan yıla ise yüzde 0.9 artışla 42.69 milyon adet dizüstü satıldığını açıkladı. Dizüstü sevkiyatlarının ortalama performansı öncekileri beklentilerin üzerine çıkarak sektörde yüzleri güldürmüşe benziyor.

Bu yıl dizüstü bilgisayar sevkiyatlarının toplamda 162.4 milyon adede ulaşacağı tahmin ediliyor. 2017’nin ilk yarısından itibaren değişim gözlenmesinin yıllık sevkiyat performansı anlamında yüzde 0.7 büyüme getireceği ve artık düşüşten büyümeye geçileceği vurgulanıyor.

Rapora göre, dizüstü bilgisayarlarda en yüksek pazar payına sahip olan şirket HP olarak öne çıkıyor. Şirket, bu çeyrekteki sevkiyatlarını da ilk kez yüzde 17.6 oranında artırarak yeni bir başarı elde etti. Üçüncü çeyrekte 11 milyon adetlik satış sağlanırken, yıl sonunda ise toplamdaki 40 milyon hedefinin başarılacağı ön görülüyor. Dördüncü çeyrekte ise yüzde 0.3’lük artış daha beklenmekte. Şirketin bu yılı birinci kapatacağına şimdiden kesin gözüyle bakılıyor.

Dizüstü Bilgisayar

Lenovo tarafında ise ilk yarıdaki çalkantılı durumun sona erdiği ve ikinci yarıda çıkış gösterdiği belirtiliyor. Şirket, üçüncü çeyrek içerisinde 8.85 milyon cihaz satarken, çeyrekte yüzde 6.5 büyüme gösterdi. Dördüncü çeyrek içinse yüzde 1 ile 3 arasında arış bekleniyor.

Üçüncü sıradaki Dell ise çeyrekten çeyreğe yüzde 1.4 büyüme sağladı. Rapordaki satış rakamının hatalı olduğunu fark ettiğimizden güncellendiğinde biz de sizlerle paylaşacağız.

Apple ise küresel dizüstü bilgisayar sevkiyatlarında dördüncü sıradaki Asus’un yerini alarak dikkat çekti.  Bunda Apple MacBook serisi ve özellikle de MacBook Pro dizüstü bilgisayarlar için bu yılın üçüncü çeyreğinde dünya çapında yüksek talebin etkili olduğu vurgulanıyor. Üçüncü çeyrekte 4.43 milyon dizüstü satan şirket yüzde 11.3 oranında büyüme elde etti.

Asus ve Acer ise dördüncü ve beşinci sırada yer alıyor. Üçüncü çeyrekte Asus 3.82 milyon ve Acer 3.31 milyon dizüstü satışı gerçekleştirmiş durumda. Asus’un çeyrekten çeyreğe yüzde -4.3 düşüşte olması dikkat çekiyor. Acer ise yüzde 2.8 büyüme elde etti.

:: Bu rapor hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Dizüstü bilgisayar satışlarının üçüncü çeyrek karnesi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  asus fiyat ayarlaması yapamıyor aynı konfigürasyona sahip diğer markalar daha uygun fiyat verebiliyor. asus kalitesine ve servisine lafım olmaz bunlar ayrı tabi. hemen hemen her marka laptop kullandım, şimdiye kadar 4 laptop aldım dördü de asus oldu ama en son 2013 te aldım, bu yüksek fiyatları ve güzel ülkemin üzerinde koyduğu güzel vergiler sebebiyle değiştirmeyi düşünemiyoruz maalesef!

" Dizüstü bilgisayar satışlarının üçüncü çeyrek karnesi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dizüstü bilgisayar satışlarının üçüncü çeyrek karnesi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dizüstü bilgisayar satışlarının üçüncü çeyrek karnesi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 2. 2 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 3. 3 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 4. 4 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 5. 5 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 6. 6 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 7. 7 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 8. 8 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 9. 9 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 10. 10 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG