Okunma

Dizüstü İçin GeForce 9M Serisi


02 Haziran 2008 Pazartesi 21:00
Dizüstü İçin GeForce 9M Serisi

Nvidia
, duyurduğu yeni taşınabilir sistemler için grafik işlemcileriyle, GeForce 9 markasını dizüstü bilgisayarlara taşıyor. Dokuz farklı yeni grafik işlemcisi sunan Nvidia tarafında, henüz GeForce 8M işlemcilerinin en üst noktada yerini alacak çözümler bulunmuyor. Bu dokuz yeni grafik yongasının dört tanesi ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar için düşünülmüş. Beş tane grafik işlemcisi ise orta seviyedeki grafik ihtiyaçlarını karşılamak için üretilmiş durumda.

Yeni Nesil Kartların Özellikleri

GeForce 9M serisi grafik işlemcileri, Nvidia‘nın Hybrid SLI teknolojisini destekliyor. Yani siz dizüstü bilgisayarı performanslı çalıştırmak istediğinizde dizüstü bilgisayardaki ayrıca takılmış grafik kartı devreye giriyor ve yanına tümleşik grafik işlemcisini de alarak grafik performansını artırıyor. Enerji tasarrufu yapmak istediğinizde ise performanslı grafik işlemcisi kendisini kapatıyor ve tümleşik grafiğe geçiş yapıyorsunuz. Bunların hepsi bilgisayarı yeniden başlatmayı gerektirmeden oluyor.

Fizik İşlemcisi ve CUDA

Grafik işlemcilerindeki paralel işleme yeteneğinin getirdiği performansı değerlendirebilen CUDA teknolojisi, benzer bir mantıkla oyunlardaki fizik hesaplamalarının da grafik işlemcisi tarafından yapılmasını sağlıyor. Eskiden ayrı bir kart satın almanızı gerektiren Ageia’nın PhysX fizik hızlandırma arabirimi, artık Nvidia grafik kartlarında çalışıyor. Nvidia’nın GeForce 9M serisi de bu teknolojileri destekliyor.

Henüz CUDA ile ilgili çok fazla bir şey göremiyoruz; fakat geçenlerde duyurusunu yaptığımız yarışma gibi etkinlikler geliştiricileri daha fazla CUDA ile programlama yapmaya özendirecektir.

Bilgi için: Nvidia
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Dizüstü İçin GeForce 9M Serisi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dizüstü İçin GeForce 9M Serisi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dizüstü İçin GeForce 9M Serisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "