Okunma

DNS Trafiğine Müdahalede Son Mertebe


29 Mart 2014 Cumartesi 20:07
DNS Trafiğine Müdahalede Son Mertebe

Geçtiğimiz günlerde erişime kapatılan Twitter ve Youtube gibi sitelere erişmek için DNS değiştirmek veya VPN kullanmak yeterli oluyordu. Yasağın ilk günlerinde Google ve OpenDNS IP’leri de engellenmişti ancak daha sonra bu engellemeler kaldırılarak yasaklı sitelere IP bazlı erişim engeli getirilmişti.

Bu gün itibariyle çok daha değişik bir teknik devreye alındı. Genellikle bilgisayar korsanlarının kullandığı bir yöntem uygulanmaya başladı. Google ve OpenDNS sunucularına giden yasaklı sitelere ait DNS sorgularının içerikleri tespit edilerek Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın uyarı sayfasına yönlendirecek içerik ile değiştiriliyor.

Çeşitli sosyal medya kanalları ve Ekşi Sözlükte ele alınan bu durum için “Anayasaya göre özel hayatın gizliliğine müdahaledir” yorumlarıyapılmakta.

Görünen o ki eğer yasaklar kısa süre içinde çözüme kavuşmaz ise gelecek günlerde çok daha karmaşık engelleme yöntemleri ile karşı karşıya kalabiliriz.

:: İnternet yasaklarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 
yazarAhmet Usta

Oyun dergilerinde köşe yazarak medya dünyasına adım attı. Sonrasında yıllar çabuk gelip geçti. Şimdi ShiftDelete.Net bünyesinde yeni dönemi kurgulayan çekirdek ekipte. Soon, Very Soon (arka planda Hans Zimmer çalıyor öyle hayal edin.)
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

70 yorum - “DNS Trafiğine Müdahalede Son Mertebe”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  yakında backtrack kullanmaya başlarız. 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Proxy 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar, ben interneti ramtek telekom dan kullanıyorum ve ne twitter nede youtube bende kapalı değil. DNS veya VPN de kullanmıyorum. Bunun sebebi ne olabilir? hatta mahkeme kararı ile kapatılmış bütün sitelere erişimim var. Biri bunu açıklayabilir mi?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Evde babam facebooktaki muzikleri dinleyemiyorum dedi. Bende youtube kapatıldı ondandır dedim. Böyle olursa interneti kapattırıcam ağız tadıyla müzik bile dinleyemiceksek diyor. Allah cezasını versin bu düzenle insanları nerelere getiriyor.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bize müstahak.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  SDN OKURU demiş ki:
  aziz zat buyurmuşki herkes bir gemide gitmekte eğer üstekiler aşağıdakilere su vermezse onlarda gemiyi delerler (mu. s.a.s) ülkedeki sıkıntı bundandır….. son cuma hutbesi 🙂

 7. enesyildiz dedi ki:

  eğer gizlim saklım yok diyorsanız chrome üzerinden zenmate eklentisi var :)) engel tanımaz VPN 😀

 8. neskalii dedi ki:

  google dns de giriyor youtube şimdi baktım

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Alınan kararların nedenini düşünmek gerekir.
  Çok akıllı arkadaşlar hemen hukuksal dayanaklarla ve kişisel haklarla karşı tarafa geçmişler.
  Hukuku yazanların kim olduğu ya da kendilerine karşı bir durum söz konusu olduğunda nasıl hareket ettikleri düşünülsün.
  Türkiye Cumhuriyetini ve mahkemelerini tanımayan, ülkemizin özellerini ve değerlerini umursamayan, ama kendi ülkeleri söz konusu olduğunda devletin emrinde olan bu şirketler sizin aile ortağınız değil ve ne olduğunu konunun temelini anlamadan yapılanları kötülemek yada bireysel olarak baktığınız ve kendi sosyal görüşünüzde olmadığını düşündüğünüz insanlara karşı devlet , millet meselesi demeden ortalığı karıştırmak yanlış.
  Önce haklarımızı değerlerimizi ve geleceğimizi hep beraber birlikte koruyalım ve buna karşı olan bütün oyunları her türlü makyajına ve aldatmacasına kanmadan “yine hep beraber savuralım” en azından yıl 2014 91 senedir kalkınamayan ve hala kalkınmakta olan ülkeler arasında olan bizim neden bu nokta da tutulduğumuzu anlayalım.
  Doğru bir şekilde ve tarafsız olarak.

 10. Shit Happens dedi ki:

  Yandex DNS ile hala Youtube’a girebiliyorum

 11. Turab Garip dedi ki:

  Google’ın yeni logosu: Hekıd by ***** />

  Merak ediyorum ak gençlik hijacking nedir biliyor mu?

  Gerçi bilse ne olacak, hedefe giden yolda "her yol mubah". Sonuçta gezi parkını taramayi düşünen adam hijackinge mi itiraz edecek. Gerekirse Youtube’a girildiği tespit edilen evlere füze bile yollanabilir, "devletin bekası için".

 12. SDN Okuru dedi ki:

  ya seçimler ne olacak. ya ysk nı n sitesine yüklenecek bilgiler aslında oraya yüklenemeyecekse? aslında hatalı yere yönelndirilmişlerse örneğin ysk nın lab ortamına ya da qa ortamına. arkadaşlar durum çok ciddi. Bunun haberlerde 1. sırada yer alması lazım.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  twitter ip üzerinden banlanmıştı. windows üzerinde host dosyasına ekleyince açılıyo aynı şekilde youtube’un international ip adresinide hosts dosyasına eklersek sanırım dns yada vpnsiz giriş yapabiliriz

 14. SDN Okuru dedi ki:

  tayyip başkan işi ciddiye aldı iyicene.

 15. mila12 dedi ki:

  We have received several credible reports and confirmed with our own research that Google’s Domain Name System (DNS) service has been intercepted by most Turkish ISPs (Internet Service Providers).

  A DNS server tells your computer the address of a server it’s looking for, in the same way that you might look up a phone number in a phone book. Google operates DNS servers because we believe that you should be able to quickly and securely make your way to whatever host you’re looking for, be it YouTube, Twitter, or any ***** />

  But imagine if someone had changed out your phone book with another one, which looks pretty much the same as before, except that the listings for a few people showed the wrong phone number. That’s essentially what’s happened: Turkish ISPs have set up servers that masquerade as Google’s DNS ***** />

 16. orcnd dedi ki:

  bunun sonunda herkesin tor ağına yönelmesi söz konusu. eğer insanlar tor ağını kullanırsa devletin ne engelleme nede takip edebilme şansı olur.
  Dolayısıyla bu yasaklar teknik olarak devlete zarar vemekte. Başbakanın danışmanlarının bu teknik detayı mutlaka bildirmesi gerekiyor.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Omurgalı durmak lazım, Atatürk videosu için yasaklandığında kimse özgürlükten bahsetmemişti, iş biraz siyasi olunca herkes fırsat bu fırsat içindeki kini kusuyor..Yüce Türk adaleti yasakladı hazmedin biraz, youtube adam olunca geri açılır.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Tor browser kullanın keyfinize bakın yasa stealthy eklentisini kurup COlombiya ayarlayın. İyi sörfler..

 19. SDN Okuru dedi ki:

  En iyiai birde vps alip oradan baglanmak..

 20. SDN Okuru dedi ki:

  öbür dünyada iki elim yakanızda olacak şehitlere yazık be ATATÜRKE yazık be bu ülkeden yediğiniz ekmek sonuna kadar haram olsun.

" DNS Trafiğine Müdahalede Son Mertebe konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere DNS Trafiğine Müdahalede Son Mertebe ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda DNS Trafiğine Müdahalede Son Mertebe ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "