Okunma

Dokunmatiğin Ötesi


12 Şubat 2010 Cuma 11:30
Dokunmatiğin Ötesi

Dokunmatik ekranlı ürünler son dönemde iyice yaygınlaşmaya başladı. Tüm dünyada birçok insan bu teknolojiyi, kullanım kolaylığı sağladığı için, kısa bir süre içerisinde benimsedi.

Ancak bu ekranların bazı sorunları da yok değil. Algılama sorunları, ekranların çizilmesi, üzerinde leke kalması ya da elimizde eldiven gibi bir şey oluğu zaman kullanılmaması bu sorunların arasında yer alıyor.

Çözüm: Dokunmamak

Bu sorunu aşmak için Japon bilim adamlarının bulduğu çözüm ise çok ilginç, ekrana dokunmamak. Geliştirilen sistemde, yüksek çözünürlüklü bir kamera, parmağınızın olduğu yeri üç boyutlu bir alanda tespit ediyor ve buna göre tepki veriyor.

Parmağınızı oynatmanızın haricinde, hareketleri de belirleyen cihaz, böylece tıklama benzeri bir etkiyi de algılayabiliyor.

Tokyo Üniversitesi’ndeki bilim adamlarının geliştirdiği bu teknoloji henüz konsept tasarım aşamasında. Bu üniversitedeki araştırmacılar daha önce dokunabilir hologram geliştirmeyi başarmışlardı.

#http://video.shiftdelete.net/y/5585739e3e2425ce1567a700f08ae89e.flv#

:: Bu teknoloji sizce dokunmatik ekrandan daha mı kullanışlı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Dokunmatiğin Ötesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dokunmatiğin Ötesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dokunmatiğin Ötesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "