Okunma

Dokunmatik Ekranın Lideri Apple


10 Şubat 2010 Çarşamba 20:21
Dokunmatik Ekranın Lideri Apple

İleri teknoloji ürünü cihazlara dair yaptığı istatistiksel araştırmalar ile tanınan Canlys grubu, 2009 yılı için mobil cihazlar pazarına dair gerçekleştirdiği proje sonuçlarını paylaştı. Mobil cihaz satışlarının toplamda %55’lik kısmını dokunmatik ekranlı akıllı telefonların oluşturduğu araştırma sonucuna göre bu alan ciddi bir büyüme rakamına ulaştı.

Dokunmatik ekranlı akıllı telefonlar kategorisi içersinde en çok satan marka unvanını sürdüren Apple, 25 milyonluk satış ile en yakın rakibi Nokia’ya 3 milyon adetlik bir fark atmayı başarmış. İlk dört sıranın Apple, Nokia, HTC ve Samsung olarak sıralandığı listeye göre bu dört isim toplam satışların %79.1’lik kısmını oluşturuyor.

Diğer yandan araştırma sonucunda ortaya çıkan bir başka rapora göre akıllı telefonlar pazarındaki aslan payını Symbian’ın korumaya devam ettiğini görüyoruz. Geçtiğimiz yıla göre elinde tuttuğu pazar payının %5.2’lik kısmını kaybeden Symbian, buna rağmen adet bazında satış rakamlarında neredeyse 4 milyonluk bir büyüme rakamına ulaşmayı başarmış. (Symbian 2013’e kadar lider)

Symbian, RIM (Blackberry OS), Apple (Mac OS), Microsoft (Windows Mobile) ve Google (Android) olarak sıralanan listede pazarın %47.2’lik kısmı Symbian’a ait. Geçtiğimiz yıla göre pazar payını neredeyse 11 kat büyüten Android %4.7’lik bir orana sahip. Burada yer alan bağlantıdan araştırmaya dair detaylı verilere ulaşabilirsiniz.

:: 2010’da en fazla yükselişi hangi mobil işletim sisteminden bekliyorsunuz?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Dokunmatik Ekranın Lideri Apple konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dokunmatik Ekranın Lideri Apple ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dokunmatik Ekranın Lideri Apple ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "