Okunma

Dondurulmuş insanlar hayata dönebilir mi?


29 Temmuz 2018 Pazar 19:00
Dondurulmuş insanlar hayata dönebilir mi?

Dondurulmuş insanlar yeniden hayata dönebilir mi? Bu fikir 1967 yılında ilk defa hayata geçti. Bir çok bilim kurgu romanına da konu olan düşünce Rus bilim insanlarının son araştırması sonrası gerçeğe mi dönüyor?

Dondurulmuş insanlar için solucan umudu

Dondurulmuş insanlar hayata dönebilir mi henüz bilmiyoruz? Ancak Rus bilim insanları bu konuda ilk umut sinyallerini vermiş oldu. Sibirya’da tam olarak ölmeden donmuş 42.000 yıllık yuvarlak solucanlar hayata döndürüldü.

dondurulmuş insan

 

Bu yuvarlak solucanlar, gezegenin çoğunun buzla kaplı olduğu buzul çağından beri donmuş halde bulundu. Ancak bilim insanlarını umutlandıran buldukları solucanların henüz ölmeden donmuş olmasıydı. Araştırmacılar solucanları birkaç hafta içinde çözdükleri laboratuvara götürdüler. Solucanların çözülmesinden sonra 20 santigrat derecede depolanmış yiyeceklerle birlikte bir petri kabına yerleştirdiler.

Solucanlar Isınmaya başladıkça hareket etmeye ve beslenmeye başladılar. Bu araştırma hücrelerin ölmeden gerçekleşen dondurma işlemi sonrası hayata dönmenin mümkün olduğunun ilk kanıtı oldu. Daha önce Japonlar 39 yıl boyunca uyuttukları solucanları yeniden hayata döndürebilmişti. Ancak Rus bilim adamları hücre ölümü gerçekleşmeyen vücudun bin yıllar sonra bile hayata dönebileceğini kanıtladı.

Solucan örnekleri Sibirya’nın Yakutistan bölgesinde bulundu. Toplanan 300 örneğin arasından iki adet iyi korunmuş solucan örneği seçildi. Örneklerden bir tanesi 100 metre aşağıda ve 32 bin yıl önce donmuştu. Diğeri ise 11 metre aşağıda ve 42 bin yıl önce donmuştu.

Kalbi durduktan sonra hücre ölümü gerçekleşmeden dondurulmuş insan sayısı bugün için 300 kişi. İlk olarak 1977 yılında ABD’de James Bedford bir crypto tüpü içinde dondurulmuştu.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Dondurulmuş insanlar gerçekten de tekrar hayata dönebilir mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Dondurulmuş insanlar hayata dönebilir mi?”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Cevabı için girdiğimiz haberin sonunda soruyu gene bize sorman da iyiymiş.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Öyle bişey olurmu allah sana bir ömür vermiş

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sevdiklerimin yanımda olmadığı kahpe dünya yerin dibine girsin!

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sevdiklerimin yanımda olmadığı kahpe dünya yerin dibine girsin!

 5. Anonim dedi ki:

  Canlansak nolcak dunya gittikce pisliklesiyor, 500 yil sonra gozlerimizi acacagiz bir bakacagiz sevdiklerimiz yok rezil bir dunyanin icindeyiz , ise de almazlar lan bizi karnimizi nasil doyuracagiz 🙂

 6. Büyük Hilmi dedi ki:

  döndürülebilir
  sordunuz, söyledim

 7. Kerim dedi ki:

  Cevap veriorum. Dondurulmus insanlar hayata dondurulemez.

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Allah’ın işine karışma o dilerse olur.

 9. Anonim dedi ki:

  allahın işine garışmayın guzum

 10. yilmaz dedi ki:

  977 yılında ABD’de James Bedford bir crypto tüpü içinde dondurulan adamı çözsünler anlarız neden kendilerini bu kadar kasıyorlar ki ?

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çok merak ediyorum bu siteyi mobil cihazınızdan hiç açmıyormusunuz? Mobildeki sorunları görmüyormusunuz haberleri yeni sekmede açmak mümkün değil basılı tutunca direk açılıyor ana haberleri kaydırmak bir ölüm ne olur ilgilenin şu sitenizle.

  1. Kerim dedi ki:

   Bu arkadaslar responsive dizayn nedir bilmiyorlar heralde cocuk. Sen neden mobil cihazinda boyle bir siteye girmeye calisiyorsun ki?

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  En fazla gelecegi gormemize yarar sevdiklerimizi kaybederek yalniz

" Dondurulmuş insanlar hayata dönebilir mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dondurulmuş insanlar hayata dönebilir mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dondurulmuş insanlar hayata dönebilir mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "