Okunma

Dragon kapsülü dünyaya geri döndü!


04 Ağustos 2018 Cumartesi 08:00
Dragon kapsülü dünyaya geri döndü!

ISS’e kargo taşımak için geliştirilen Dragon kapsülü, yolcuğunu başarılı bir şekilde tamamlayarak dünyaya geri döndü. Dragon kapsülü, 2019 yılında insanlı uçuşlar için kullanılabilir.

Dragon kapsülü uzaya kargo götürdü

Elon Musk’ın yönetimiyle uzay teknolojilerinde inovatif çalışmalar yapan Spacex, test uçuşlarına devam ediyor. Şirketin daha önce Crew Dragon adıyla tanıttığı uzay kapsülü, bu çalışmalarda büyük bir öneme sahip. 2014 yılında NASA ile SpaceX arasındaki 4.2 milyar dolarlık işbirliğiyle, Dragon kapsülünün testleri devam ediyor.

Dragon kapsülü Temmuz ayında, ISS’e (Uluslararası Uzay İstasyonu) kargo malzemesi taşımak için yola çıkmıştı. Deney malzemeleri, mürettebat için yiyecek – içecek ve ekipmanlar taşıyan kapsül, CRS-15 misyonunu başarılı bir şekilde tamamladı.  SpaceX, kapsülün hareketini anlık olarak Twitter üzerinden duyurdu.

TR saati ile 4 Ağustos’ta saat 1:32’de atılan tweet ile uzay kapsülünün Pasifik Okyanusu’na iniş yaptığı açıklandı.

Şu anda kargo taşımak için kullanılan kapsül, testleri başarılı bir şekilde geçerse ISS’e astronot taşımak için kullanılacak. Ancak bunun için testlerin geçilmesi ve lisansın alınması gerekiyor. SpaceX, kapsül ile insanlı uzay yolculuğu için 2019 yılının Nisan ayını hedefliyor.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Dragon kapsülü dünyaya geri döndü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dragon kapsülü dünyaya geri döndü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dragon kapsülü dünyaya geri döndü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "