Okunma

Drone arılar hayat kurtaracak!


15 Mart 2017 Çarşamba 10:00
Drone arılar hayat kurtaracak!

Nesli tükenmekte olan türler listesinde bulunan arılar, dünyamız ekosistemi için önemli bir rol oynamaktadır. Bu tehlike Albert Einstein‘ın “Arılar yeryüzünden yok olursa insanların 4 yıl ömrü kalır” teorisini akıllara getirmektedir.

Bilim adamları arıları kurtarmanın yollarını arıyor

Bilim adamları arıları kurtarmanın yanı sıra soylarının tükenmesi durumunda bitkilerin tozlaşmasını sağlayacak yeni yöntemler geliştirmeye çalışıyor. Georgia’da Savannah Sanat ve Tasarım Üniversitesi endüstriyel tasarımcısı Anna Haldewang, yapay olarak tozlaşmayı sağlamak için akıllı bir cihazla kontrol edilen Plan Bee isimli bir drone tasarladı.

17-03/15/drone-ari-tozlasma-shiftdelete.jpg

Bir çiçeğe benzeyen son prototip, 50 farklı tasarım varyasyonundan sonra oluşturuldu. Dış tarafı plastik, iç kısmı köpük olan Plan Bee’nin güncel versiyonu bir yumruk büyüklüğünde ve sarı-siyah şeritleriyle arı görünümünü taklit ediyor. Drone’un gövdesinde bulunan altı kısmın, altında poleni emen çukurlar bulunmaktadır. (Tıpkı elektrikli süpürge gibi) Poleni alan drone, başka bir çiçeğe giderek üstteki havalandırma delikleri ile havayı iter ve böylece çiçeğe polen bırakır. Böylelikle yapay çapraz tozlaşma gerçekleşir. Çiçeklerin yerinin tespiti için drone’un altındaki kamerada çiçekleri algılamak için mor ötesi ışık kullanılmaktadır.

Yabani bitkilerin yaklaşık yüzde 90’ı üreme için polen arılarına bağımlı iken eğrelti otları ve yosunlar gibi diğer bitkiler sporlara bağımlıdır. Bu nedenle bitkilerin üreme sürecinde, arıların tozlaşmadaki rolü kritiktir. Projenin asıl amacı arıların yerini almak değil, tam aksine böcek ilacı ve kimyasalların kullanımı ile arı popülasyonunun azaldığı konusunda farkındalık yaratmaktır. Ayrıca bu drone bitkileri tozlaştırmak dışında, tozlaşma sürecini öğretmek gibi eğitim amaçlı olarak da kullanılabilir.

Haldewang, arı drone tasarımı için şimdiden bir patent dosyaladı ve önümüzdeki iki yıl içinde bir ürün olarak geliştirmeyi umuyor. Artık doğal arıları korumak yerine, onların yerini dolduracak yeni tasarımlara başlamış durumdayız.

:: Arıların neslinin tükenmesi durumunda sizce drone’lar boşluğu doldurabilir mi?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Drone arılar hayat kurtaracak!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Black mirror gerçek oluyor.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  gerçek tozlanma rüzgar akımıyla değil arıların bacakları gövdeleri ile sürtünmesiyle gerçekleşir. en basit örneği domateste arı olmazsa olmaz. drone hikaye.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Black mirror son bölüm

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bak bunu black mirror da yaptılar siz yapmayın. Kindar oluyo drone arılar

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ilaçlama kesinlikle yasaklanmalı bin tane ilaç çeşidi çıkardılar ne kadar kuş böcek kelebek arı vb havan varsa tarımsal ilaçlama yüzünden ***** mü arıyorsunuz plan bee ile hiç uğraşmayın ilaçlamayı yasaklayın kuş beyinliler çare arıyorlarmış

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Teknoloji doğal hayata ne kadar çok girerse doğal hayat o kadar çabuk ölüyor ne dediğimi anlamak isteyen nike ın futbol reklamına baksınlar(robotlar vs futbolcular)

 7. SDN Okuru dedi ki:

  black mirror son sezon kaçıncı bölümdü unuttum

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Black Mirror 3.Sezon 6.Bölüm'ü akıllara *****.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Black Mirror season 3 episode 6.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Arilari kurtarmanin bir yolu var. Butun teknolojiden vazgecmek. Tek yol bu.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Kabus gibi haber ya demek hakkaten o bilim kurgu filmleri birgün gerçek olacak

" Drone arılar hayat kurtaracak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Drone arılar hayat kurtaracak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Drone arılar hayat kurtaracak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "