Drone bir yolcu uçağına ne kadar zarar veriyor?


02 Aralık 2017 Cumartesi 15:00
Drone bir yolcu uçağına ne kadar zarar veriyor?

Drone ve küçük insansız hava araçlarının, bilinçsiz kişilerce kullanımı ciddi tehlikeleri beraberinde getiriyor. Bu kapsamda yüzlerce yolcuyu taşıyan uçakların, en büyük risk grubu içerisinde yer aldığı tartışmasız bir gerçek.

Geçtiğimiz yıl Atatürk Havalimanı üzerinde uçuş gerçekleştiren Aspet Manukyan, ülkemizde drone ile hapis cezası alan ilk kişi olarak kayıtlara geçerken, son dönemde yaşananlar havacılık otoritelerini harekete geçirdi.

ABD Federal Havacılık İdaresi ( FAA ) uzmanları gerçekleştirdikleri testler sonucunda, kuş çarpması dikkate alınarak tasarlanan uçakların, drone çarpmasına karşı koyabilecek mukavemete sahip olmadığını açıkladı.

Drone bir uçak için kuşlardan çok daha tehlikeli!

Son bir aylık dönemde yolcu uçaklarının drone ile çarpışma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığına dair 250’den fazla vakanın yaşandığını dile getiren FAA, plastik, metal, pil ve kamera gibi farklı materyallerden oluşan drone’ların, çarptığında kuşa kıyasla çok daha yıkıcı olduğunu ifade ediyor.

uçak drone çarpışması

Uçak üreticilerinin bu tarz hava araçlarına karşı koruyucu teknolojiler geliştireceklerini dile getiren kurum, düşük irtifada yaşanan olası bir çarpışmasının uçağın düşmesine bile neden olabileceğini belirtiyor.

Yaklaşık 3 kilogramlık bir drone’un, yolcu uçağı ile çarpışmasını bilgisayar ortamında test eden uzmanlar, uçağın gövdesinin delindiğini dile getiriyor.

Bu konuda en büyük tedirginlik ise, uçakların kalkış ve inişi sırasında yaşanıyor. Zira, oldukça düşük irtifada olan bir uçağın drone nedeniyle motor arızası gibi kritik bir sorun yaşaması büyük kaza yol açabilir.

:: Drone’ların yolcu uçakları için oluşturduğu risk hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Drone bir yolcu uçağına ne kadar zarar veriyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Drone bir yolcu uçağına ne kadar zarar veriyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Drone bir yolcu uçağına ne kadar zarar veriyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
  2. 2 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
  3. 3 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
  4. 4 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
  5. 5 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
  6. 6 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
  7. 7 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
  8. 8 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
  9. 9 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
  10. 10 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?