Okunma

Drone ile akıllı ampuller hacklendi!


03 Kasım 2016 Perşembe 14:00
Drone ile akıllı ampuller hacklendi!

Nesnelerin interneti veya kısa adıyla IOT, günlük hayatımızda yer alan nesnelerin internet’e bağlanarak veri gönderip almasını hedefliyor. Ancak, akıllı buzdolabından, akıllı ampullere kadar uzanabilen bu devasa ağ büyük bir güvenlik tehdidini beraberinde getiriyor.

Geçtiğimiz günlerde DynDNS’e gerçekleştirilen ve ABD’ye 7 milyar dolarlık bir fatura çıkaran DDoS saldırısında, 500 bin güvenlik kamerasının rol oynaması bunun en büyük kanıtı.

Akıllı ev sistemleri tehdit altında!

Weizmann Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren araştırmacılar, ZigBee kablosuz iletişim protokolünde keşfettikleri bir açığı kullanarak cihazlara müdahele etmeyi başardılar. 

Philips Hue gibi günümüzün popüler akıllı ev cihazlarında kullanılmakta olan bu iletişim protokolünde yer alan açıktan faydalanmak için, yaklaşık 100 dolarlık bir ekipmanın yeterli olması tehlikenin ne kadar büyük olduğunu gözler önüne seriyor.

Araştırmacılar tarafından Philips’e akıllı ampul gibi cihazlarında yer alan güvenlik açığı hakkında uyarı yapılırken, Kickstarter ve Indiegogo gibi sitelerde yer alan projelerin, akıllı ev sistemlerinin hızla artış göstermesini sağladığı belirtiliyor.

Tabi, bu güvenlik açığı için Philips sadece küçük bir örnek, dünya genelinde bu iletişim protokolünü kullanan milyonlarca cihaz bulunuyor.

:: Akıllı ev sistemlerini kullanıyor musunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Drone ile akıllı ampuller hacklendi!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Arkadaş internet icad oldu mertlik bozuldu

" Drone ile akıllı ampuller hacklendi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Drone ile akıllı ampuller hacklendi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Drone ile akıllı ampuller hacklendi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "