Okunma

Dropbox için yeni bir dönem başlıyor!


24 Şubat 2018 Cumartesi 15:00
Dropbox için yeni bir dönem başlıyor!

Günümüzün en popüler bulut depolama servislerinden birisi olan Dropbox, 10 milyar dolar seviyesine ulaşan değeri ve yaklaşık 500 milyon kullanıcısı ile on yılı aşkın süredir büyüyerek kullanıcılarına hizmet vermeye devam ediyor.

Son dönemde sıkça duyulmaya başlayan ‘ Dropbox halka açılacak ‘ söylentileri, bugün ortaya çıkan belgeler ile resmiyete dönüşmeye başladı. Halka arz için başvuruda bulunan şirket, Nasdaq borsasında DBX adı ile işlem görecek.

Dropbox halka arz için başvuru yaptı!

Ekim ayında gizli bir şekilde yapılan başvuruda ne aşamaya gelindiği şu anda bilinmiyor. Ancak, büyümesine rağmen finansal kayıplar yaşayan Dropbox, son üç yıllık dönemde gelirlerini artırarak zararını minimum seviyeye indirdi.

Zira, 2015 yılında 603 milyon dolar gelir elde eden şirket, geçtiğimiz yılı ise 1.1 milyar dolarlık bir gelir ile kapattı. 2015 yılında 326 milyon dolar seviyesinde olan zarar, geçtiğimiz yıl 111.7 milyon dolar seviyesine düştü.

Bu kapsamda 2018 yılında kâr etmeye başlaması beklenilen şirketin en büyük sorunu, ücretli hizmet alan kullanıcıların az olması. 2016’da 6.5 milyon ücretli kullanıcıya sahip olan şirket, bu rakamı 11 milyon seviyesine çıkarmayı başardı.

Ancak, 500 milyon kullanıcıdan 11 milyon kullanıcının Dropbox’a ödeme yapıyor olması, servisi kısıtlı bir kitleden elde ettiği gelir ile ayakta durmaya zorluyor.

:: Dropbox’un halka arz edilecek olması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Dropbox için yeni bir dönem başlıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dropbox için yeni bir dönem başlıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dropbox için yeni bir dönem başlıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "