Okunma

Dudak okuma kilidi geliyor!


08 Mart 2017 Çarşamba 20:00
Dudak okuma kilidi geliyor!

Hepimizin de bildiği üzere günümüzde basit 4 haneli şifrelerden iris tarayıcılarına kadar akıllı telefonlar için geliştirilmiş birçok farklı güvenlik önlemi bulunmakta. Ancak sizlere az sonra bahsedeceğimiz bu yeni güvenlik önlemi emsallerinden çok farklı.

Dudak okuma kilidi geliyor!

Başlıktan da anlayabileceğiniz üzere bu yeni güvenlik sisteminde temel olarak, kullanıcının dudak hareketleri izlenerek tanımlama yapılabilmesi esas alınıyor.

17-03/08/dudak-okuma-kilidi-geliyor-1.jpg

Yani kullanıcı önceden belirlediği bir kelimeyi veya cümleyi söylerken telefon kamerası vasıtasıyla dudak hareketleri kayıt altına alınıyor ve ardından telefon kapalıyken bu kelime söylenerek dudak hareketlerinden kimlik doğrulaması yapılabiliyor.

Her insanın kendine özgü bir konuşma tarzı olduğu için (gerek dudak gerekse dil hareketleri baz alındığında), ses tonu doğrulmasına gerek kalmadan telefonun kullanıcısı dudak hareketlerinden ayırt edilebiliyor.

Son olarak, kullanıcı videosu dahi kullanılarak kandırılamayan bu dudak okuma sisteminin yakın zamanda kullanıma sunulmasının planlandığını belirtmeden geçmeyelim.

:: Siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?
yazarAlperen Işıktaş

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım-donanım meraklısı ve sıkı bir bilgisayar oyuncusu olan Alperen, tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına “ShiftDelete.Net” ekibinde
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Dudak okuma kilidi geliyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Pin, desen, parmak, göz ve ağız okuma…
  sonrasında aklıma kötü (g) şeyler geliyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yalayarak kilit acariz diyen arkadaş yaşa sen sabah sabah iyi güldürdün 🙂 katılıyorum yorumuna …

 3. SDN Okuru dedi ki:

  dudak uçuklatan teknoloji olur 😀

 4. SDN Okuru dedi ki:

  o dudak hareketini algılaması için kamera sürekli açık mı olacak? buna batarya nasıl dayanacak? 10bin mAh batarya mı koyacaklar..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Allahım ronaldo

 6. SDN Okuru dedi ki:

  önce yüz tanıma sonra parmak izi sonra iris tarama derken sıra dudak okumaya geldi. Ben bundan sonra nefes ile kilit açma gelsin diyorum. Adamlar hritamızı çıkardı resmen.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Çok kalmaz yakındır.Telefonları yalayıp kilit açmamıza

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Gereksiz parmak izi yeterli zaten

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Artık suyu çıktı. Parmak izine göre çok kullanışsız. Telefonu her açmak istediğimde…

" Dudak okuma kilidi geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dudak okuma kilidi geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dudak okuma kilidi geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "