Dünden bugüne cep telefonu tarihi – 6


02 Kasım 2020 Pazartesi 14:00
Dünden bugüne cep telefonu tarihi – 6

Dünden bugüne cep telefonu teknolojisi tarihinde, akıllı telefon teknolojisi gelişimini ele almaya devam ediyoruz. Çinli modeller Android akıllı telefon dünyasında henüz ağırlığını koyamamış olsa da, beş yıllık bir dönem içinde hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı.

Ele alacağımız 2012 – 2013 döneminde ise LG’nin yükselişi döneme damgasını vurdu. Eski dönemin devrik kralı Nokia ise yeniden ayağa kalkıp güç toplamak için Windows Phone ile piyasaya dönmeye çalışacaktı.

Akıllı telefon savaşı yeni oyuncularla kızışıyor

Takvimler 2012 yılını gösterdiğinde, Samsung bir taraftan S3 etkisi ile sektörde liderlik koltuğuna oturdu. Orta segment modelleri ve S3 Mini ile de önemli pazar elde eden marka, uzun süre liderliği kimseye bırakmadı.

Apple ise iPhone 5S sonrası tek modelle bu yarışta yer almanın yetmediğine karar vererek kullanıcıların daha büyük ekranlı akıllı telefon ihtiyaçlarına yanıt vermeye karar vermeye hazırlanıyordu.

Ancak 2012 yılında ortaya çıkan Nexus 4 modeli, LG için amiral gemisi Android akıllı telefon pazarının ilk kapılarını açmış oldu. Yine 2012 yılında ortaya çıkan Optimus G ise amiral gemisi akıllı telefon G serisinin doğuşunu müjdeliyordu.

LG yükselişe geçiyor: Nexus 4 ve G serisinin doğuşu

Daha önce de değindiğimiz gibi, Nexus serisini üretmek o yıllar için Android akıllı telefon piyasasında yükselişe geçmenin işaret fişeklerinden biriydi. Galaxy Nexus S ile kullanıcılarda Google telefonların hem güncelleme tarafında hem de stabilite anlamında Apple’ın en büyük rakibi olduğunu görmüştü.

Fiyat performans anlamında bugün Çinli markalar kimseye söz hakkı tanımasa da, Nexus 4 ile birlikte gerçek anlamda uygun fiyatlı akıllı telefon pazarı ortaya çıkmaya başladı. Tasarım anlamında daha önce Samsung benzeri hatlar kullanan LG, ilk defa Nexus 4 ile yeni bir tasarıma geçti.

akıllı telefon, cep telefonu, android akıllı telefon, apple, iphone, iphone 5s, android akıllı telefon

Tepe kısmı yuvarlatılmış olan bu tasarım telefonun daha büyük görünmesini de sağlıyordu. LG Nexus 4, 4,7 inç büyüklüğüne sahip True HD IPS Plus ekran ile karşımıza çıkıyordu.

O dönemde Samsung’un parlak AMOLED ekranlarına karşılık, LG kendi IPS panelleriyle pazarda tutunmaya çalışıyordu.

Tabii ki bu panellerin üreticisi olduğu için de uzun yıllar AMOLED karşısında IPS paneller ile başarı kazanmaya çalıştı. Ancak güneşli havalarda ekran görünürlüğü anlamında AMOLED paneller her zaman bir tık öndeydi.

Tüm bunlara karşın Nexus 4, arka tarafında yer alan cam arka yüzeyi ile o dönemde büyük beğeni topladı. Siyah üzerine piksel şeklinde parlak beyaz noktaların olduğu arka kısım ne yazık ki parmak izi bırakan bir yapıdaydı. En büyük handikapı ise bu cam arka kapağın kolayca kırılıyor olmasıydı.

Buna karşın Nexus 4 o dönem Android amiral gemisi akıllı telefon modellerine güç veren Snapdragon S4 Plus dört çekirdekli işlemcisi ile karşımıza çıkıyordu. Performans açısından rakip tanımayan telefonun cam arka yüzeyi telefonun ısınmasını da engelleyen bir yapıdaydı.

LG daha sonra bu cam arka kapak tasarımını kullanmasa da, özellikle kablosuz şarj teknolojisi bu parlak ve şık görünümlü arka yüzeyler yeniden hayatımıza girmeye başlayacaktı.

Android 4.2 Jelly Bean işletim sistemi ile karşımıza çıkan model, çok farklı özelliklere sahipti. Temmuz ayında ortaya çıkan 4.1 sürümü, Nexus 4 ile birlikte çok daha geliştirilmiş şekilde karşımıza çıktı.

Özellikle kamera yazılımında yapılan yenimelerle, Photo Sphere gibi bir özellik karşımıza çıktı. Bu özellik sayesinde yazılımsal olarak 360 derecelik video ve fotoğraf çekmek mümkün oldu.

Tabii ki Nexus 4 modeli kamera açısından her zaman başarılı değildi. Sürekli kapanan ve açılmayan kamera uygulaması hataları uzun süre birçok Nexus 4 kullanıcısının günlük rutinlerinden biri haline gelmişti.

Yine Jelly Bean 4.2 sürümü ile o dönemlerde çok kullanılan Swype klavye özelliğinin de Google klavye uygulamasına eklenmesini sağladı. 2100 mAh gibi düşük seviyede bir pille gelmesine karşın, Nexus 4 pil optimizasyonunda çok başarılıydı.

Aynı dönemde ortaya çıkan ve Nexus 4 ile benzer özelliklere sahip olan Optimus G ise tasarım anlamında halen Samsung’un S2 amiral gemisinin gölgesinde kalmıştı. Ancak G2 ile birlikte, amiral gemisi akıllı telefon savaşlarında yeni bir cephe açılacaktı.

akıllı telefon, cep telefonu, android akıllı telefon, apple, iphone, iphone 5s, android akıllı telefon

LG bu akıllı telefon serisiyle birlikte ciddi bir yükselişe geçti. Yine aynı dönemde orta segmentte de LG yükselişi devam ediyordu. Galaxy Note’un piyasada tek rakibi ise Vu serisi ile yine LG’den gelmişti.

Ancak tüm bunlardan önce yine 2012 yılında karşımıza çıkan LG Optimus 4X HD modelinden bahsetmek gerekiyor. LG bu modelle birlikte dünyanın 4 çekirdekli işlemcisi olan Tegra 3 kullanan ilk akıllı telefon markası olmuştu.

Model o dönemde büyük ses getirdi ve Tegra 3 mobil işemcisinin de pazarda Snapdragon karşısında başarı kazanmasında da büyük pay sahibi oldu. Nexus 4 nasıl G serisi için tasarımsal bir öncü olduysa, Optimus 4X HD ise G serisiyle ortaya çıkacak başarının fitilini ilk ateşleyen model olarak karşımıza çıkıyordu.
Abone ol
Bildir
guest
7 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 ay önce

İlk iphoneun olmaması saçma

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 ay önce

Kim yazdıysa eline sağlık bayıldım gerçekten

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 ay önce

Bunu okuyacak işsiz tanımıyorum

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 ay önce

Ben okuyorum. Sitedeki çoğu haberden daha kaliteli içeriğe sahip belgesel gibi. İlgi alanıma da girdiği için bunları gördükçe ilk çıktıları günleri hatırlıyorum

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 ay önce

her marka dönem dönem telefonlarının bazı özellikleriyle sektöre yön verdi bugüne kadar. Lg de G2’nin çoğu özelliği ile öyleydi. Sektörün gidişatını, markaların planlarını değiştiren efsane bir telefon oldu.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 ay önce

Iphone cop

" Dünden bugüne cep telefonu tarihi – 6 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünden bugüne cep telefonu tarihi – 6 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünden bugüne cep telefonu tarihi – 6 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  2. 2 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  3. 3 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  4. 4 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  5. 5 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  6. 6 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  7. 7 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  8. 8 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  10. 10 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi