Dünden bugüne cep telefonu tarihi – 7


08 Kasım 2020 Pazar 19:00
Dünden bugüne cep telefonu tarihi – 7

İlk cep telefonu modelinin ortaya çıkışından başladığımız dosyamızda takvimler 2014 yılını gösteriyor. Artık akıllı cep telefonu piyasasına birçok farklı marka adım atmış ve pazarda yaşanan çekişme inanılmaz boyutlara gelmişti. Akıllı cep telefonu çağında artık dev ekranlı akıllı telefonlar boy göstercekti.

Akıllı telefon modelleri için inovasyon dönemi

Bu yıllardan itibaren, Apple dahil olmak üzere birçok firma, pastadan daha fazla pay kapmak için çok daha agresif strateji değişiklikleri yapmaya başladı. Ancak bunların yanında 2012 yılından beri geriden gelip, amiral gemisi akıllı telefon pazarında pay kapma yarışına giren yeni bir oyuncu ortaya çıktı.

Orta segmentte dişli rakip: Asus ZenFone serisi

Özellikle Asus, IFA 2014 teknoloji fuarında tanıttığı ZenFone serisi ile mobil işlemci piyasasına yeni bir oyuncunun adım atmasını sağladı. Aslında Intel mobil işlemci pazarına bundan iki yıl önce Lenovo ile girmişti. Ancak ilk ciddi Intel mobil işlemciler 2014 yılında ortaya çıkacaktı.

Ne yazık ki Intel Atom işlemciler genelde Asus ve Lenovo tarafından kullanıldı. Bir süre sonra ise Intel, istediği pazar paylarına ulaşamayınca mobil işlemci pazarından çekilmek zorunda kaldı.

Asus, yine HTC gibi Tayvan kökenli bir teknoloji firması. Aslında bir dönem cep telefonu piyasasına da giriş yapan ama çok da başarılı olamayan firma, özellikle oyuncu bilgisayarı konusunda önemli markalardan biri.

Malzeme kalitesi açısından piyasada önemli oyunculardan marka, akıllı cep telefonu piyasasına da özgün bir tasarım ile karşımıza çıktı. Zen tasarımı olarak adlandırılan bu hafif eğimli arka tasarım, ZenFone modellerinin elde daha kolay durmasını sağlıyordu.

akıllı telefon, amiral gemisi akıllı telefon, iphone 6, android akıllı telefon

ZenFone 4, ZenFone 4,5, ZenFone 5 ve ZenFone 6 şeklinde 4 ana modelle karşımıza çıkan Asus, ayrıca ZenFone 5 için Qualcomm işlemcili bir versiyonla da karşımıza çıkmıştı. ZenFone serisi Asus için orta ve orta üst segmentte önemli başarılar kazandırdı. Bu seride kullanılan isimlendirmeler de aslında telefonun ekran boyutunu anlatıyordu.

Bu isimlendirme ilk başta kafaları karıştırmıştı. Serinin en alt seviye telefonu ZenFone 4 olarak karşımıza çıkmıştı. Aslında ZenFone 4,5 dediğimiz telefon da isimlendirme olarak ZenFone 4 modelinin farklı bir versiyonu olarak adlandırılıyordu.

Bu model de aynı Intel Atom çift çekirdekli Z2520 işlemcisine sahipti. İşlem hızı 1.2 GHz olan mobil işlemci, orta seviye işlemciler arasında iyi bir performansa sahipti. İki model arasında fark ise ekran, pil ve RAM kapasitesinde ortaya çıkıyordu.

Ancak serinin en önemli modeli, ZenFone 6 değil, ZenFone 5 modeliydi. Zaten bu modelin Qualcomm işlemcili versiyonunun da çıkmış olması önemli.

Orta üst seviyede konumlanan telefon, performans anlamında önemli özelliklere sahipti. Bu arada tasarımsal anlamda Asus, uzun süre benzer bir tasarım çizgisi ile devam etti. Özellikle telefonun alt kısmında yer alan gümüş parlak alan, ZenFone serisine şık bir görüntü veriyordu.

ZenFone 5, Intel Atom Z2580, çift çekirdekli işlemciyle karşımıza çıktı. Bu mobil işlemcinin işlem hızı ise 2.0 GHz değerindeydi. O dönemde Intel ve Asus arasında yapılan bu ortaklık, iki firmanın da akıllı telefon dünyasında tutunmasını sağlamıştı.

Asus bu iş ortaklığı sayesinde akıllı telefon modelleri arasında uygun fiyatıyla bir anda öne çıktı. Doğrusu Çinli akıllı telefon modelleri öncesi orta segmentin krallarından biri de Asus olacaktı. Kaliteli işçilik, birçok ülkede hali hazırda distribütörünün olması gibi avantajlar, Asus akıllı cep telefonu modellerine ulaşımı da kolaylaştırdı.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Dünden bugüne cep telefonu tarihi – 7”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple Pay dan Apple ın Türkiye ye verdiği önem anlaşılıyor

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Asus zenfone 5 ah eski telim

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Asus padfone asıl şimdi lazımdı.

" Dünden bugüne cep telefonu tarihi – 7 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünden bugüne cep telefonu tarihi – 7 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünden bugüne cep telefonu tarihi – 7 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 2. 2 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 3. 3 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 4. 4 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 5. 5 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 6. 6 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 7. 7 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 8. 8 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 9. 9 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 10. 10 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!