Okunma

Dünya’dan Mars’a Format Atıldı


02 Eylül 2014 Salı 05:00
Dünya’dan Mars’a Format Atıldı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) 2004 yılında Mars’a gönderdiği Opportunity isimli keşif robotuna format atmak zorunda kaldığını açıkladı. Robotun son zamanlarda bazı sorunlar çıkarttığını ve stabil çalışmadığını açıklayan NASA, robotun flash hafızasını formatlamak zorunda kaldı. 

Tıpkı sizin eski bilgisayarınıza yaptığınız gibi Mars robotunun içindeki her şeyi silinerek gerekli sistem dosyaları robotun flash hafızasına tekrardan yüklendi. Aynı işlem Opportunity’nin şu an çalışamaz durumda olan ikiz kardeşi Sprint’e de 2009 yılında yapılmış ve zamanında teknoloji dünyasında büyük yankı uyandırmıştı.

14-09/02/marsrover-1409609970.jpg

(Opportunity 10 Ağustos’ta kızıl gezegeni bu şekilde görüntülemişti.)

Sinyal 11 dakika gecikmeli geliyor

Mars’ın Dünya ile olan uzaklığı sebebi ile robot ile iletişim 11,2 dakika gecikmeli sağlanıyor. NASA Opportunity’yi kontrol ederken ya da format atarken tüm işlemleri 11,2 dakika sonrasını planlayarak yürürlüğe koyuyor. Opportunity’nin kızıl gezegene nasıl gönderildiğini anlatan güzel bir videoyu ise aşağıda bulabilirsiniz.

:: Mars robotu format DVD’si olan var mı?
yazarAtakan Sayın

Mobil teknoloji tutkunu olan Atakan, yıllardır Android kullanıyor. PC mi Mac mi sorusuna ise kesinlikle Mac cevabını veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Dünya’dan Mars’a Format Atıldı”

 1. sonmemebukucu dedi ki:

  Tamam sakin ol konu nasýl açýcam yeni abi beni silkmeyin yorum deil konu???

 2. mic check dedi ki:
 3. sonmemebukucu dedi ki:

  Konu nasýl açarým acele

 4. hidoriumen dedi ki:

  Nasa diyor ne kedisi?Türkiye’den atýlsaydý o olurdu da!

 5. sonmemebukucu dedi ki:

  Beyler ciddi anlatýcam çektiði video ve resimleri dünyada depolayýp cihaza format atýyorlar belki parazitleride temizliyorlardýr.

 6. sonmemebukucu dedi ki:

  Ne oldu ki

 7. sonmemebukucu dedi ki:

  Kedi kaçmýþtýr pnp ahah xdddd

 8. KatyPerry dedi ki:

  Benim notebook a hard format atarken bile kaç saat bekliyorum.

 9. ck-xe dedi ki:

  Çok uzun sürmüþtür.

 10. osman sarohan dedi ki:

  Robotu yaðlamayý da unutmayýn.

 11. Mr. Depreli dedi ki:

  Yeni gelen raporlar doðrultusunda hackerlar, Find my IPhone uygulamasýndaki bir açýktan faydalanarak "kaba kuvvet" saldýrýsý gerçekleþtirdiler. Yani hackerlar, bu açýk sayesinde seri biçimde parolayý bulabilmek için denemelerde bulundular ve bunda da baþarýlý ***** />

  Engadget‘in haberine göre aslýnda bu saldýrýlar sonrasý hesaplarýn kilitlenmesi gerekiyordu. Fakat açýk sayesinde hesaplar kilitlenmedi ve hackerlar biraz uðraþtýktan sonra doðru parolalarý bulabildiler. Sonra da ünlü isimlerin çýplak fotoðraflarýný tüm dünyayla paylaþtý***** />

  Alýntýdýr.

 12. 7.42 dedi ki:

  Kitkat’a yükseltmiþler.

" Dünya’dan Mars’a Format Atıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünya’dan Mars’a Format Atıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünya’dan Mars’a Format Atıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "