Dünyanın En Değerli Şirketi Açıklandı


23 Mayıs 2012 Çarşamba 08:31
Dünyanın En Değerli Şirketi Açıklandı

Teknoloji şirketleri, dünyanın en değerli şirketleri listesinde üst sıraları bırakmıyor. iPod, iPhone ve iPad ile her seferinde endüstriyi adeta peşinden koşturan Apple’ın marka değeri WPP tarafından sunulan ve Millward Brown Optimor tarafından yedincisi hazırlanan çalışmaya göre yüzde 19 artışla 182,9 milyar dolara çıktı. Kurumsal teknoloji alanına adını adeta kazıyan “Büyük Mavi” IBM’in değeri yüzde 15 büyüme göstererek 115,9 milyar dolara çıkarken artık bir arama motorundan çok daha fazlasını ifade eden (ancak sırasını IBM’e kaptıran) Google’ın değeri ise 107,8 milyar dolara ulaştı.

Finansal verilerle tüketici marka varlığı ölçümlerini birleştiren araştırmada Türkiye’den sıralamaya giren bir marka (teknoloji ilgili olsun-olmasın) yer almadı. Zira araştırmaya göre en değerli 25 Türk markası listesinin başındaki markanın değeri dünya liginin epey gerisinde kalarak 2,4 milyar dolar olarak hesaplandı.

Araştırmada tırmanışta olan şirketlere bakıldığında kullanıcıların hayatlarından çıkarmak istemediği veya kesintiye gitmeyi düşünmediği mobil alanın etkili olduğu görülüyor. 

Halka arzının öncesinde yüzde 74 değer artışı yakalayarak 33,2 milyar dolar marka değeriyle listenin en hızlı değer artışı yapan markası unvanını kazanan Facebook, 35’inci sıradan 19’uncu sıraya çıkmayı başardı. Apple ile sıkı bir rekabet içerisinde olan Samsung ise değerini 14,2 milyar dolara yükseltti.

:: Sizce Apple sıralamadaki yerini Steve Jobs olmadan koruyabilir mi?

 
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

30 yorum - “Dünyanın En Değerli Şirketi Açıklandı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Hem samsung ‘un farklı en az (11) bölmü var bu olsa olsa samsung elektroniktir

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Samsung Mobile ın değeri olmasın o 14 dediğiniz .) Eyer Samsung Elektronics in toplam değeriyse o valla şaşarım 😀

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  koçtur yazmış bazı akıllılar. koç marka ya zaten…

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Coktan cok olmaz az ve öz yapacaksın samsung 100 daha geçse bir iOS yapabilirmi hayır o zman dağılalım arkadaslar boş konuşuyoruz

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu liste sadece marka değeri listesi bir de piyasa değeri, şirketin cirosu, yıllık kazancı gibi listeler var. Apple’nin ilk 10’da olmadığı listeler de var. Yani marka değeri demek şirketin büyüklüğü demek değildir.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple ürünlerinin ekranlarını Samsung’un ürettiğini biliyorsunuz değil mi applecılar 🙂

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  SDN OKURU demiş ki:
  *****. apple 43. samsung 24. burada. apple kim anca elma armut toplar.

  Haha. Sizin Samsung dediğiniz 1938 yılında kurulmuş olan ve beyaz eşya, televizyon ve telefon gibi alanlarda faaliyet gösteren firman 1938’den beri piyasa değerini 109,4 milyar dolara taşımış. Apple denen şirket ise 1976 kurulup, o yıldan bu yıla kadar 528,6 milyar dolara piyasa değerine ulaşmıştır. Şimdi siz düşünün hangi şirket daha başarılı?

  Android kullanıcıları, genelde iOS’a parası yetmeyen, sonrada iOS’a laf atmaya çalışan kendi dünyasında yaşayan organizmalar.

  Verdiğim piyasa değerlerine Yahoo! Finance’dan, NASDAQ’dan bakabilirsiniz. Bunlar Amerikan Borsası’nın şu anki değerleridir. Burdun bunlarda linkler. Bunlar Wikipedia’ya yazmaya benzemez. Apple dünyanın en zengin şirketidir. Arkasından Exxon Mobil adlı 147 yıllık petrol devi 386,3 milyar dolarla yetişmeye çalışıyor. Google ise sadece 196,8 milyar dolar.

  Bilmeyen cahil Samsung fanatikleri için söylüyorum. Market Cap şirketin piyasa değeridir.

  Apple: *****

  Samsung: *****

  Google: *****

  Bundan sonra Apple’la sidik yarıştırmaya değil, ona yetişmeye çalışın.

  Forever !

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Kim Neye Göre Hesaplıyor Çok Merak ***** Teknoloji Şirketi Olsun Olmasın En Değerli Türk Şirketi 2.4 Milyar Dolar ***** Size Forbes’in Hesaplaması.

  Forbes Dergisi’nin açıkladığı “Global 2000” listesinde 12 Türk şirketi de yer aldı. Piyasa değeri 20,1 milyar dolar olan Garanti Bankası, listede 324. sırada yer aldı. Geçen sene Garanti Bankası listede 274. sırada yer bulmuştu.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple,ibm yazıyosunuzda reklam yapmış olmuyorda bu türk firmasını yazınca mı reklam yapmış oluyosunuz peh :S…

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  apple ile samsung u kıyaslamak bile abes. samsung apple ı sulu götürür
  susuz getirir. apple ı bu kadar büyütmeyin. sattıkları iki cep telefonu
  3 tip bilgisayar. samsung pek çok sektörde zirveyi zorluyor. marka değeri demiş adam ciro dememiş. apple ın zenginliği samsung’un yanında devede kulak kalır.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Bazi apple kullanmayan arkadaslar apple a laf atiyor once kullanmaniz lazim be apple dunyanin en iyi sirketi para olaraktta samsungun kat kat fazlasi samsung bir kez apple a dpkunmatikten kaybeder telefonda cok kotu bide yok iphone alanlar salak filan diyorsun mal gibi her ay binlerce model cikio apple 1kez yapio tam yapiyor

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Appleciler hemen düşmüşler yine 😀 Çocuk oyuncaklarıyla oynamaktan bıkmadınız mı? Yada kazık yemekten? Samsung her alanda Appleyi geçer.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  marka değeri diyor , şirketin net karı baz alınırsa telekomünikasyon şirketleri karsısında hiç şansları yok çünkü apple samsung gibi firmalar diyelim 5 lira maliyetli üretim yapıyor biri 10 biri de 20 ye satıyor ama iletişim şirketlerinde bu yok yatırım yapıldıktan sonra vergi hariç masrafları büyük değil bu yüzden en cok parayı her zaman onlar kazanıyor. Ve apple marka değeri olarak büyük olsada samsung la gelir giderleri arasında pek fark olacagını sanmıyorum belkide samsung daha cok kazanıyordur.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  samsung mobilitynın değeri olmasın o 14,2 yada samsungun deperı 104,2 olmasın dıkkat edılmesı gereken bır nokta bu samsung ki her kolda urettıgı urunlerle zırveyı zorluyor bu lıstede zırveyı zorlamaması çok garip

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Pardon Samsung kazıklamayı unutmuş 11 kat. Kazıksız duramyınca insan

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  apple-182,9 milyar-sattığı ürünler:iphone,ipad,imac,macbook serisi,apple tv,ipod

  samsung-14,2 milyar dolar-sattığı ürünler:telefon,tablet,dizüstü bilgisayar,monitör,ev sinema sistemi,fotoğraf makinesi,video kameralar,sabit disk,türlü çeşit beyaz eşya…

  ilginç.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  0 koçtur.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Bırakın bu işleri neymiş samsung apple’ı geçecekmiş o şekilsiz S3’ilemi?güldürmeyin beni 😉

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Intel olur diye düşünmüştüm Apple çıktı şaşırtıcı.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Sevgili Apple fanatikleri peki düşündünüz mü Apple neden en pahalı markası? En dandik ürünleri allayyıp pullayıp 1e mal edip sizin gibilere 100 e sattığı için çok az ürün üretip bu kadar kar elde edebildiği için kısaca bir pazarlama dehası olduğu için bu kadar değerli… Yoksa insanlık için ne üretmiş bu adamlar? İnsanlığa bir faydaları olmuş mu? Açık kaynak mı üretmişler, özel bir yazılım dili mi bulmuşlar algoritmaları basitleştiren? Sahi ne yapmışlar?

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  *****.

  apple 43. samsung 24. burada. apple kim anca elma armut toplar.

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  marka değeri beyler yanlış anlaşılma olmasın. samsung dünyanın en zengin şirketlerinden biridir. apple kim oluyor.

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Samsung YAKINDA apple’ı geçer ha 😀 çok güldüm 😀 samsung her alanda üretim yapıyor, beyaz eşyadan telefona, hatta diğer şirketlere kendi ürettiği ekranları dahi satıyor. Ama yine de apple’dan 11 kat aşağıda. Arkadaşlarım dediği gibi “al” geçer.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Samsung apple’i gecermi? “Al” gecer. Apple’in eli armutmu topluyor.. Elmami topluyor?

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Samsung apple’i gecermi? “Al” gecer. Apple’in eli armutmu topluyor..

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Samsung, Apple’ı “yakında” geçer mi? Ancak Apple’ı satın alıp adını Samsung yaparsa geçer. Apple 182 milyar dolar, Samsung ise 14,2 Milyar dolar. 11 kat fark var neredeyse. Samsung’un kendi gibi 11 şirket değerine daha ulaşması lazım :Z Samsung, otomobil bile üretiyor. Tüm bunlara rağmen bu kadar. Değişmez mi? değişir ama bunun yakın zamanda olmasını düşünmek …

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  samsung yakında apple ı geçer merak etmeyin 😉

 28. Ziyaretçi dedi ki:
 29. Ziyaretçi dedi ki:

  koctur.

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple’ın marka değeri 182,9 milyar ***** değerli 25 Türk markası listesinin başındaki markanın değeri dünya liginin epey gerisinde kalarak 2,4 milyar dolar olarak hesaplandı.Arada basit bir matematik işlemle 76 Kat fark ***** yinede merak ettim kimmiş bu Türkiye’nin en değerli markası? Listeye ulaşabileceğimiz bir link var mı?

" Dünyanın En Değerli Şirketi Açıklandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın En Değerli Şirketi Açıklandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın En Değerli Şirketi Açıklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 2. 2 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
 3. 3 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 4. 4 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 5. 5 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 6. 6 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 7. 7 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 8. 8 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 9. 9 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 10. 10 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?