Dünyanın en güçlü pasaportları! Türkiye kaçıncı sırada?


01 Haziran 2020 Pazartesi 19:20
Dünyanın en güçlü pasaportları! Türkiye kaçıncı sırada?

Her yıl çeşitli kıstaslara göre yenilenen dünyanın en güçlü pasaportları listesi 2020 yılı verileriyle güncellendi. Nomad Capitalist isimli strateji şirketi, ülkelerin kriterlerindeki pozisyonları analiz ederek, dünyanın en güçlü pasaportlarını açıkladı.

Koronavirüs nedeniyle tüm dünyada değişen sistematikler, şimdiye kadar bilinen tüm dengeleri altüst etti. Hiç şüphesiz ülkelerinde güçlü yönlerini de etkileyen bu salgın, bazı ülkelere de olumlu yansımış gözüküyor. Bu süreçte yaşanan seyahat engelleri, salgınla beraber ülkeler arası seyahatin önemi sosyal medyada tartışmaya sebep oldu.

Dünyanın en güçlü pasaportları 2020

Ülkelerin küresel gücünü gösteren materyallerden olan pasaportların güncel durumdaki değeri araştırıldı. Geçtiğimiz bir yıllık süreçte İsveç, 2019 yılının birincisi Lüksemburg ve İrlanda ile birlikte toplam 199 ülke arasında dünyanın en güçlü pasaportuna sahip ülke olmayı başardı.

Aslında ilk sırada olan üç farklı ülke bulunuyor. İsveç, Lüksemburg ve İrlanda, Nomad Capitalist’e göre birinci sıraya yerleştirilmiş ancak 186 ülkeye erişimi olduğu için karşımıza ilk olarak İsveç çıkıyor.

Araştırma sonuçlarının hesaplanmasında kullanılan puanlama sisteminde; vizesiz yapılan seyahatler yüzde 50, ülke vatandaşlarını vergilendirilmesi yüzde 20, ülkeyle alakalı genel algı yüzde 10, çifte vatandaşlık yüzde 10 ve ülkedeki kişisel hak ve özgürlüklerin yüzde 10’luk puanlama katkısı bulunuyor.

Şirketin oluşturduğu “sayılarla pasaport” listesi ise şu şekilde oluştu;

– 26 ülkeye erişimi olan dünyanın en kötü pasaportuna sahip ülke Afganistan

– İlk on pasaportun 8’i Avrupa Birliği ülkesi

– İlk on pasaportun tamamı Avrupa bölgesinde

– Vatandaşların küresel vergilendirilmesi nedeniyle ABD pasaportu 40. sırada

– 191 ülkeye erişimi olan Japonya ise dünyanın seyahat için en iyi pasaportuna sahip

En güçlü pasaporta sahip 10 ülkeye yakından bakalım.

8 (3) – Malta – 112 puan

Malta Cumhuriyeti, Orta Akdeniz’de yer alan, Sicilya’nın güneyindeki adalar devletidir. Malta takımadaları 3 büyük, 2 küçük adadan oluşur. Büyükleri: Malta, Gozo ve Comino. Takımadalar arasında en büyüğü olan Malta 237 km², Gozo 68 km² ve Comino 2 km² yüz ölçümüne sahiptir.

dünyanın en güçlü 10 pasaportları 2020

Malta ekonomi olarak sıkıntı çekmeyen bir ülkedir. Ülkede evsiz bulunmamaktadır. Nüfusun yoğun olmaması sebebiyle halkın refah düzeyi normaldir. Ülkenin gelirlerinin yaklaşık yüzde 97’sini turizm oluşturmaktadır. Ülkede 35’ten fazla dil okulu bulunmaktadır ve yıllık bazda ortalama 90.000 öğrenci dil eğitimi için Malta’yı tercih etmektedir. Gelirlerin geri kalan kısmı ise ufak çaplı ihracattır.

Avrupa Birliği üyeliği aldıktan sonra Malta, Ocak 2014’te AB dışı vatandaşlara kendi yatırım yoluyla vatandaşlık programıyla Malta pasaportu satmaya başladı ve bu hükümet için ana gelir kaynaklarından biri haline geldi.

8 (2) – Çek Cumhuriyeti – 112 puan

Çek Cumhuriyeti ya da resmi kısa adıyla Çekya, Orta Avrupa’da bir ülkedir. Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya ile komşudur. Tarihi Prag kenti, ülkenin başkenti ve en büyük kenti olmasının yanı sıra, çok ilgi çeken bir turizm merkezidir.

dünyanın en güçlü 10 pasaportları 2020

Geçtiğimiz yıl endeksinden dört noktayı geride bırakan Çek Cumhuriyeti, kendisini ilk kez ilk onda buluyor. 2004 yılında AB’ye katıldığından beri, Çek pasaportu daha da güçlendi. Şimdi 184 ülkeye erişim ile seyahat özgürlüğünde 8. sırada yer alıyor.

8 (1) – Singapur – 112 puan

Singapur ya da resmi adıyla Singapur Cumhuriyeti, Malay Yarımadası’nın güney ucunda, ekvatorun 137 kilometre kuzeyinde yer alan bir ada ülkesidir. Kuzeyde Malezya’nın Johor eyaleti, güneyde ise Endonezya’nın Riau Adaları ile çevrili, dünyanın az sayıdaki şehir devletlerinden biridir.

dünyanın en güçlü 10 pasaportları 2020

Singapur hızla dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biri haline geldi ve yaşamak için çok aranan bir yer haline geldi. 190 ülkeye erişimi olan Singapur’un saygın pasaportu bu kategoride sadece Japonya ile ikinci sırada geliyor.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Dünyanın en güçlü pasaportları! Türkiye kaçıncı sırada?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  İyi en azından listeye adımızı dahil etmişler. Bu da başarı

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Muz gibi Cumhuriyet

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Verdiniz bu kardeşinize yetkiyi, gördünüz….

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiye? Baslikta Türkiye diyor

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Son sayfada Türkiye’nin sıralamasını okuyabilirsiniz.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  İtibarımız Geriden 130 uncu Muz Cumhuriyeti Seviyesinde Altında..Heey ABD.. Eey Avrupa…

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  140 ülkeden fazla ülkeye gidebiliyorum benim için en uygun ab ülkesinde yaşıyorum geleceğimden de hiç endişelenmiyorum

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Alamanya bizi gısganiy!

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiye peki?

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Ülke sıramız yazmıyor

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   NASIL YAZIN 186 ülke diyor sondan 2 sırıda işte

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   95. Sıra

" Dünyanın en güçlü pasaportları! Türkiye kaçıncı sırada? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın en güçlü pasaportları! Türkiye kaçıncı sırada? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın en güçlü pasaportları! Türkiye kaçıncı sırada? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Reisin boykot edin dediği teknoloji firmalarını sıraladık! Reisin boykot edin dediği teknoloji firmalarını sıraladık!
 2. 2 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 3. 3 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 4. 4 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 5. 5 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 6. 6 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 7. 7 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 8. 8 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 9. 9 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 10. 10 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme