Okunma

Dünyanın İlk Elektronik Bitkisini Yaptılar


23 Kasım 2015 Pazartesi 13:30
Dünyanın İlk Elektronik Bitkisini Yaptılar

Sibernetik organizma (Cyborg) dediğimiz zaman herkesin aklına, insan görünümlü robotlar geliyordur. Bunu değiştiren, İsveç’te bulunan Linköping Ünversitesi araştırmacıları, damarlarından elektronik devrelerinin geçebildiği sisteme sahip bir gül yetiştirmeyi başardı.

Magnus Berggren tarafından yönetilen ekip, bu işlemle birlikte iki olasılık görüyor. Bitkinin gelişimini kusursuz şekilde monitörleyebilme ve fotosentezden faydalanıp güç üretebilmek. Projede henüz o düzeye gelinmemiş ancak gülün sistemine elektrik akımı yüklenerek rengi değiştirilebilmiş. Bu etkileyici başlangıcın yapılabilmesi iki yıllık araştırma ve geliştirmeye dayanıyor.

Elektronik Gül

Umeå Bitki Bilim Merkezi yardımcı yazarı Profesör Ove Nilsson konuyla ilgili şu şekilde açıklamalarda bulundu: “Daha önceleri canlı bitkilerin bazı moleküllerini ölçebilmemiz için gerekli araç ve gereç yoktu. Şimdi ise bitkinin gelişimi sırasında bazı maddelerin birleşimini etkileyebiliyor ve güle şekil verebiliyoruz. Ben burada daha fazlasını öğrenebileceğimizi düşünüyorum.”

Bu projeyi etkileyici kılan ise tamamen bitkinin kendi mimarisi ve biyolojik sisteminin kullanılıyor olması. İşlem tabi ki basit bir şekilde kabloların damarlara yerleştirilmesi ile olmamış. Bitkinin sistemine iletken polimerler yerleştirilmiş. Suda çözümlenen bu polimerler bitkiye verilmiş ve böylece sistemde dolaşım yapraklara kadar doğal olarak ulaşabilmiş.

15-11/23/elektronik-gul-3d.jpg

Takım bu polimerleri bitkiye uydurabilmek için daha önceleri düzinelerce polimer çeşidi denemiş ancak ya bitkiyi zehirlemiş ya da dokuyu zedelemiş. Daha sonra PEDOT-S:H adı verilen polimer, çözüm olarak bulunmuş ve gülün sistemine girilebilmiş. Kökten alınan polimer, yavaşça gül içinde dağılmış ve geçtiği yerlerde ince bir tabaka oluşturmuş. Bu da zamanla 10 santimetreye kadar çıkabilen kablo sistemine dönüşmüş. Yapraklara kadar gönderilen bu polimerlerle nano selülöz da iletilmiş. Böylece elektro kimyasal hücreler elektrolitlerle beslenilmiş ve akım uygulandığında bitkinin yapraklarının renk tonu değiştirilebilmiş.

Daha önce dünyada benzeri olmayan bu çalışma ile araştırmacılar, bitkilerin fotosentez yeteneğini kullanıp güç üretmek istiyor.

:: Damarlarından elektronik devreler geçen bu gül ile ilgili düşünceleriniz neler?
yazarEmirhan Üstünsoy

Uzun süredir oyun ve teknoloji sektöründe bulunan Emirhan, bu tecrübesini ve sevdasını SDN bünyesinde yazıya döküyor. Tam bir PC oyuncusu ve aynı zamanda iyi bir müzik düşkünü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Dünyanın İlk Elektronik Bitkisini Yaptılar”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Dogal seyleride artik elektrikle yapacaz doga bozuluyor…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bi şu yabancıların uğraştığı şeylere bakın birde bizim ülkeye, yazık!

 3. SDN Okuru dedi ki:

  layn deli bilimadamları, bizim dedinin gülünede ceyran lazım 😀

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ateistlere saygılar…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  wifi sinyali yayan ağaçlar geyiği gerçeğe doğru gidiyor 😀

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Onlar konusur gavurlar yapar

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Vay anasini

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Doğal şeylere barı elinizi sürmeyin.

" Dünyanın İlk Elektronik Bitkisini Yaptılar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın İlk Elektronik Bitkisini Yaptılar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın İlk Elektronik Bitkisini Yaptılar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "