Okunma

Düşünceyle Çalışan Tekerlekli Sandalye


09 Ağustos 2010 Pazartesi 11:30
Düşünceyle Çalışan Tekerlekli Sandalye

Dünya çapındaki engelli insanların sayısı aslında hiç azınsanmayacak kadar fazla. İstastistiksel olarak milyonları aşan bu kişileri günlük hayatta görememizin nedeni onların sosyal yaşamlarını düşünmeden tasarlanan mimari ve araçlar. (Engelleri Kaldıran Robot Bacak)

Yurtdışında engelliler için daha fazla sosyal imkan bulunsada bu insanlar istedikleri kadar günlük hayatta aktif olamıyor. Bir engellinin en büyük isteği, hiç bir yardımcı almadan yaşamını sürdürebilmektir. Teknoloji ise engelli vatandaşların bu isteklerinin gerçekleşmesine yardımcı oluyor.( Biyonik Ayak, Hastalara Umut Olacak)

Video: Engellilerin Hayatını Değiştirecek Buluş

#y2/981571807_21656506001_robo-wheelchair.flv#

Günümüzde sadece parmak ucuyla bile kontrol edilebilen tekerlekli sandayeller bulunuyor. Ancak, ellerini kullanamayacak durumda olan hastaların refakatçi olmadan dolaşması mümkün olmuyor.

İspanya‘daki Zaragoza Üniversitesi, tüm engellilerin hayatını değiştirecek bir buluşa adım attı. Üniversite insanların hareketlerinin beyin sinirleri arasında yarattığı iletişimi inceledi.

Elde ettiği bulguları bir yazılıma yükleyen araştırma ekibi, sadece düşünce gücüyle hareket edebilen bir tekerlekli sandalye üretmeyi başardı. Test aşamalarında olumlu sonuçlar alan bu teknoloji önümüzdeki yıllarda farklı araçlarda da kullanılacak.

:: Bu teknoloji günlük hayatımızda ne gibi değişiklikler getirebilir?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Düşünceyle Çalışan Tekerlekli Sandalye konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Düşünceyle Çalışan Tekerlekli Sandalye ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Düşünceyle Çalışan Tekerlekli Sandalye ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "