Okunma

e-Call Hayat Kurtaracak


02 Ocak 2011 Pazar 11:44
e-Call Hayat Kurtaracak

e-Call, herhangi bir kaza anında, kimsenin haber vermesine gerek kalmadan araçtan otomatik olarak sinyal gönderilerek en yakın ambulansın kaza yerine ulaşması sağlayan bir acil arama sistemi (Navigasyon Sistemleri Hayat Kurtaracak).

Araç kaza yaptığında etraftaki ambulans ve ilgili kuruluşlar otomatik olarak aranıyor. Gönderilen kablosuz sinyaller yardımıyla hava yastığının açılmasıyla ilgili bilgileri, darbe sensoru bilgileri ve GPS koordinatları aktarılıyor.

Ambulans ve ilgili kuruluşlar bu veriler sayesinde, kazanın şiddeti hakkında bilgi sahibi oluyorlar. Bu da olay yerine hızlı ve  hazırlıklı gelmesi sağlanıyor.  

Kazalara hızlı müdahale edilmesini sağlayarak can kaybını azaltmayı hedefleyen e-Call’un 2014 yılında uygulamaya hazır olması bekleniyor.

 

e-Call, Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa Birliği’ne sunulan ve AB üyesi olmayan Norveç, İzlanda, İsviçre ve Rusya tarafından da desteklenen bir proje.

Avrupa Komisyonu, e-Call uygulamasını “araç içinde bulunan, kaza sırasında otomatik olarak 112’yi arayan, maliyeti uygun bir acil arama sistemi” olarak tanımlıyor. Bu sistemin herhangi bir kaza anında, insana ihtiyaç olmadan acil durum numarası 112’yi arayarak gerekli bilgileri aktarması planlanıyor.

:: Bu tür sistemleri mantıklı buluyor musunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" e-Call Hayat Kurtaracak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere e-Call Hayat Kurtaracak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda e-Call Hayat Kurtaracak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "