E-Devlet’e miras sorgulama geldi!


05 Mart 2018 Pazartesi 15:06
E-Devlet’e miras sorgulama geldi!

E-Devlet üzerinden miras sorgulama hizmeti devreye alındı. Birkaç haftadır gündemden düşmeyen E-Devlet, “Mirasçılık Belgesi” sorgulama hizmetini devreye aldı. Yeni özellik sayesinde T.C. kimlik numarası ile mirasları sorgulama yapabiliyorsunuz. Yeni devreye alınan özellik sayesinde miras bırakılan varlıkların detayları görülebiliyor.

E-Devlet miras sorgulama

E-Devlet geçtiğimiz haftalarda soyağacı sorgulama hizmetini devreye almıştı. Büyük ilgi çeken özellik, sistemin çökmesine ve uzun süre kullanılamamasına neden olmuştu. Beklenmeyen bir ilgi ile karşılaştıklarını söyleyen yetkililer, sorunu çözmek için ilk olarak soyağacı sorgulama hizmetini devre dışı bırakmıştı. Gerekli iyileştirmelerin yapılmasının ardındansa kademeli olarak kullanıma sunulan soyağacı sorgulama, şu an sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bünyesinde Turksat altyapısı kullanılarak hizmet veren Türkiye.gov.tr, bu hafta da miras sorgulama özelliği devreye aldı. Miras sorgulama özelliği sayesinde kolayca ‘mirasçılık belgesi’ alınabiliyor. Adalet Bakanlığının sorumluluğunda olan mirasçılık belgesini almak için miras bırakan kişinin T.C. kimlik numarasını sisteme girmeniz gerekiyor. Miras bırakan kişinin T.C. kimlik numarasının sisteme girilmesiyle UYAP ağı üzerinden gerekli sorgulama gerçekleştiriliyor.

E-Devlet Veraset İlami Sorgulama açıklaması

Veraset İlami Sorgulama hizmetinin devreye alınmasıyla birlikte açıklama yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri, “Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.” açıklamasında bulundu.

::Miras sorgulama hizmeti hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “E-Devlet’e miras sorgulama geldi!”

 1. Yusuf Güçlüer dedi ki:

  Soyum

 2. Tayfun Sibay dedi ki:

  Benden gizlenen 3 arsa 1 apartman 2 de daire varmış. Zenginmişiz benim haberim yokmuş. Devletimiz varolsun.

 3. Ali dedi ki:

  Paşa dedemden miras kalmış, hemen gidip bir porsche alacağım.

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Bankada borc miras kalmis

" E-Devlet’e miras sorgulama geldi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere E-Devlet’e miras sorgulama geldi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda E-Devlet’e miras sorgulama geldi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "