e-Devlet’te yeni hizmet: Din değişikliği!


23 Mayıs 2020 Cumartesi 21:40
e-Devlet’te yeni hizmet: Din değişikliği!

e-Devlet kapısı üzerinden aldığımız hizmetler her geçen gün artıyor ve bu sayede devlet dairelerinde herhangi bir sıra beklemeye gerek kalmadan birçok işlemi internet üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. Din değişikliği ile bunlara bir yenisi eklendi. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sekmesine eklenen Nüfus Kaydındaki Din Bilgisi Değişikliği Başvurusu bunu mümkün kılıyor.

Bu kapsamda inanç / din bilgisini güncellemek için Nüfus Müdürlükleri’ne gitmeye gerek kalmadı. Ancak, bunun kötü niyetli kişiler tarafından suistimal edilmemesi için belirli şartlar getirilmiş durumda. TC Kimlik Numarası ve şifre ile sisteme giriş yapmanız yeterli değil.

e-Devlet – Nüfus Kaydındaki Din Bilgisi Değişikliği Başvurusu!

e-Devlet’e giriş yaptığınızda arama bölümüne “Din Bilgisi Değişikliği” yazarak veya bu linke tıklayarak: “https://www.turkiye.gov.tr/nvi-nufus-kaydindaki-din-bilgisi-degisikligi-basvurusu” ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Sayfayı açtığınızda işleme devam edemediğinizi göreceksiniz. Bunun nedeni ise değişikliğin hukuken geçerli olabilmesi için Mobil veya Elektronik İmza gerekiyor.

Elektronik İmza nedir? nasıl alınır?

Elektronik imza, elektronik ortamda bulunan bir belgeye eklenerek imzalayanın kim olduğunu belirlemeye yarayan veridir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır.

Mobil İmza nedir? nasıl alınır?

Mobil İmza, cep telefonu ve GSM SIM kart kullanılarak 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal mevzuata uygun olarak ıslak imza niteliğinde güvenli bir biçimde elektronik imza işlemi yapılmasına imkân sağlayan uygulamadır. Mobil İmza almak için GSM operatörünüz ile iletişime geçebilirsiniz.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

48 yorum - “e-Devlet’te yeni hizmet: Din değişikliği!”

 1. Anonim dedi ki:

  Sanirim bazilari tasarruf olayini yanlis anlamis. “Fislenme maliyetleri cok artti, bunlar kendi kendilerini fislesin diyen” bir sivri cikmis iclerinden galiba.

 2. Anonim dedi ki:

  din en büyük afyondur diye boşuna dememişler. özellikle bu sitenin forum sayfalarının sağlam bir temizliğe ihtiyacı var ayrıca site zaten yol geçen hanı gibi önüne gelen her tür it kopuk dolmuş. yönetim olarak hiç mi arada kontrol edip bi bakmıyorsunuz…

 3. Anonim dedi ki:

  Fişlenmeme garantisi verilseydi (nasıl verileceği tam bir muamma) içimiz rahat bir şekilde inancımızı belirtebilirdik. Yorumdaki teröristler de fişlenme korkumuzu artırıyor.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tengri Biz Menen!

 5. Anonim dedi ki:

  ülke nereye gidiyor diyen dalyolar olmuş, türk olmayan müslüman olmayan herkesin amg kafası var, bir türlü anlayamıyorum. kimse seninle aynı düşüncede olmak zorunda değil bre aptal herif.

 6. Murat dedi ki:

  İyi olmuş

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Avrupa birligi standartlarindan uzak ama yine de iyi bir degisiklik. Yalniz fisleme endisesi de mevcut. Din ibaresinin olmasi basli basina sacma bana gore ama bilmiyorum isteyen yazdirsin ya da yazdirmasin.

 8. Anonim dedi ki:

  para ve iman’ın kimde olduğu belli olmayan bir durumdur.

 9. eyüp dedi ki:

  Düşünsene yanlışlıkla İsrailli olduğumu gsssjshhshshshs

 10. Anonim dedi ki:

  Kendi kendinizi fişleyin demişler. Ayrıca Türkiye’de farklı inancı olanlara kötü gözle bakılıyor. Ayrımcılık yapılıyor. Kız bile vermiyorlar. Adeta yaşam hakkı tanınmıyor. Aşağılanıyor, eziliyor, hor görülüyor. Bunlar değişirse, insanlar gerçek inançlarını o zaman ortaya çıkartır. O vakte kadar herkes takiye yapmaya, iguana gibi üzerinde bulunduğu zeminin renginden olmaya devam edecektir.

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Neden dini inanış bilgisi devlet tarafından kayıtta tutulmak istenir ki ? Sonra değiştirme hakkı konusuna geçelim…

  İster iyi ol ister kötü farketmez, vatandaşın dini bilgisini takip etmek kayıtta tutmak en büyük kötü davranış. Burada modern düşünüyoruz medeni düşünüyoruz. Mahalle abisi muhabbeti değil açık konuşmak lazım.

  Halbuki müslümanlık gibi açık ve modern bir dinde her insanın inancı koyduğu müslümanlık ismi kendine özel kendi müslümanlığıdır. Çünkü müslümanlık standart peynir ekmek gibi değildir. İman dır.

  Bunlar yalandan müslümanlık herşey yanlış efendim herşey 🙂 dünyanın gerisinden geliyoruz. Avrupa birliği muhabbetine değişiklik sözleri hep doğru yoksa yontulamayacak bu millet 🙂

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Iyi güzel yapmışlar da parayla satın alınan imza talep etmek de nedir.

 13. ŞÜKÜÜÜÜÜR dedi ki:

  OH BE SONUN DA GELDİ .

 14. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yıllardır SDN okurum. Hiç bu kadar fazla yorum görmemiştim. Din söz konusu olunca yine herkes birbirine girmiş! Ne büyük lanettir bu yaa!

 15. muhammed dedi ki:

  ateist yazmaya calistim mobil imza bedeli 20₺ asla vermem

  1. Anonim dedi ki:

   adından utan

   1. Anonim dedi ki:

    İnancına saygı duyulmasını istiyorsan, sende diğer insanların inançlarına saygı duymayı öğreneceksin!

   2. Anonim dedi ki:

    Eminim o da adindan utaniyor ve degistirmek istiyordur fakat Turkiye’de isim degistirmek cinsiyet degistirmekten bile zor. Mahkemeye basvurup bir suru sarti yerine getireceksiniz, sonra butun bunlara ragmen sizin hakkinizda hicbir sey bilmeyen bir hakimi ikna etmeniz gerekecek. Ben de adimdan memnun degilim mesela. Muhtemelen gece karisiyla kavga etmis bir hakim tarafindan buna gerek olmadigi kanisiyla basvurum reddedildi benim. Yoksa Turkum diyen neden baska milletten birinin adini tasimak istesin ki?

 16. cihattt1903 dedi ki:

  Sanırım avrupa birliği kriterlerinden dolayı…

 17. Anonim dedi ki:

  Atatürk ün “isteyen istediği dini yaşar” ilkesindeki düşüncesini eleştirenler, ülkemizin resmi dini İslam bile değil diyen ehli müslim ler, şimdi ne diyecekler çok merak ediyorum.

 18. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Fişlendin 🙂

 19. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Dogar doğmaz nüfusa islam yazarlar bu sacmalik böylece başladı. Kimlikte zaten neden yazdılar hiç anlamadım sana ne dinimden. Ne amaçla yazdın yada dünyaya gelince sorupta mi yazdın onu çocuğa sorduysan o sana yaz memur amca islam mi dedi

 20. Anonim dedi ki:

  Gizli ermeniler artık hristiyan olduklarını nüfusa işlettirir mi acaba? Adamın nüfusta adı Müslüman adı gözüküyor, aile içinde farklı çağırıyorlar.

 21. Leonardo dedi ki:

  Saçmalıkki ne saçmalık

 22. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ne güzel işte kim neye inanıyorsa kimliğine işlesin. Özgürlük daha ne istiyorsunuz

 23. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Cok basarili bi adim olmus bu ulke nufusuna kayitli bircok yabanci birey ve farkli dinlere inanan insanlar mevcut guzel ve yerinde bir hizmet olmus

 24. Teknoloji Dostu dedi ki:

  mantıklı

 25. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ülke nereye gidiyor!

 26. T dedi ki:

  Yorumlarda ne kadar cahil var ya ? Adam belki Türk ama müslüman değil olamaz mı ? İmkansız bişi mi ? Cahil olmayın arkadaşlar

 27. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Arkadaşlar ben müslümanım ama kimlikte bu bilginin olmasını istemiyorum. Yurtdışına çıkıyoruz ve müslüman olmak zor. Başınıza ne gelecek belli olmuyor. Dünyayı kendi çevrenizden ibaret olarak görmeyin

 28. Emre dedi ki:

  Yapılması gereken bir şeydi, iyi oldu.

 29. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çok iyi oldu kimin ne olduğu somut olarak da belli olur

 30. Anonim dedi ki:

  Neden kızıyorsunuzki? Herkes açık açık dinini yazsın. Güzel bir uygulama, alın size özgürlük işte.

 31. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tuğçe Kazaz bunu beğendi 😅

 32. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Eşhedü En Lâ İlâhe İllallah Ve Eşhedü Enne Muhammeden Abdûhü Ve Resûlü !!!!!

 33. Anonim dedi ki:

  İnsanlar fişlenme korkusuyla hiçbir şey yapamaz.

 34. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Fişlenme korkusu var insanlarda. Hiçbir inançsız kişinin bunu yapacağını sanmıyorum.

 35. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bence kişi 18 yaşına gelince o alan doldurulmalı kafalarına göre yazıyolar

 36. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İslam dini altında her köpekliği yapanları sahneye alalım, kusurlu olan din değil, dini kusurlu yaşatan mahlukatlardır, çürüğü bu şekilde ayıklasak, geride kalanlar daha sağlam olacaktır.

 37. Anonim dedi ki:

  Saçmalık

 38. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Kim Müslüman kim ermeni kim Hristiyan kim putçu belli olucak sonunda. Hadi girin neyseniz yapın bizde bilek

 39. Anonim dedi ki:

  Çok büyük hizmet kıymetini bilmek lazım zaten avmler virüsü yaymıyor camiler yayıyor o yüzden cumalar gitti bayram namazını engellediler

 40. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Böyle saçma birşey gormedim

 41. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hadi ergenler sahneye alalım sizi 😂😂

 42. Anonim dedi ki:

  Böyle bir şeyi kim, neden gerekli buldu anlamadım.

 43. M dedi ki:

  Boyle bir sacmalik olamaz

 44. Anonim dedi ki:

  Ohaaaa çüş ne yapmışlar sen camileri kapat ülke şuan %51 dinsiz donsuz geziyor

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   ahaha yarıldım telefon düştü elimden gülerken

" e-Devlet’te yeni hizmet: Din değişikliği! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere e-Devlet’te yeni hizmet: Din değişikliği! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda e-Devlet’te yeni hizmet: Din değişikliği! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "