Okunma

Ebeveyn kontrolü işe yarıyor mu?


06 Nisan 2018 Cuma 06:00
Ebeveyn kontrolü işe yarıyor mu?

İyice yaygınlaşan akıllı telefon ve tabletler için ebeveyn kontrolü kullanıyorsanız, bu kararınızı bir kez daha gözden geçirmeniz gerekiyor. Zira yapılan araştırmalara göre ebeveyn kontrolü hiçbir işe yaramıyor denebilir.

Ebeveyn kontrolü neden işe yaramıyor?

200 aile üzerinde yapılan araştırmalara göre 13 ile 17 yaş arasındaki çocuklarına herhangi bir ebeveyn kontrol uygulamasını zorunlu kılan ebeveynler, diğer ailelere göre çok daha sert ve çocuklarına karşı çok daha talepkar durumda.

Florida Merkez Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalarda, bu kontrolleri uygulayan ebeveynlerin çocuklarının diğer çocuklara nazaran daha fazla tehlikeli içerik ile haşır neşir olduğu görüldü. Ayrıca bu ailelerin çocukları diğerlerine oranla çevrimiçi durumlarda çok daha fazla rahatsız edildiklerini belirtti.

Araştırmacılar ayrıca Google Play Store üzerinde yer alan ebeveyn kontrolü uygulamalarındaki yorumları da incelemiş durumda. Ebeveynler genel anlamda uygulamalara iyi yorumlar yaparken, çocukların yüzde 79’u ise uygulamalara iki yıldız ya da daha düşük puanlar verdiği görüldü. Yorumlarda da çocukların kendilerinin özel alanlarının ve haklarının ihlal edildiğini düşündükleri genel kanı halinde.

ebeveyn kontrolü

Çocuklar ayrıca bu uygulamaların kendi ebeveynlerini ciddi birer “Stalker” yani kendilerini rahatsız edecek boyutlarda takibe alan kişilere dönüştürdüğünü düşünüyor. Araştırmacılara göre de bu tarz uygulamalar çocukları yalnızca yasaklı içeriklere daha meraklı hale getiriyor.

Aslına bakarsanız yasaklanan her şeyin çocukların gözünde çok daha çekici hale geldiği biliniyor. Bu tarz uygulamalarla “tembel ebeveynlik” yapmayı seçen ailelerin de başarılı sonuçlar alamadıkları bariz bir şekilde ortada. Zira bu uygulamalar yüzünden bazı oldukça basit araştırmaları yapabilecekleri internet sitelerine girişleri dahi yasaklanmış oluyor.

:: Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Ebeveyn kontrolü işe yarıyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ebeveyn kontrolü işe yarıyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ebeveyn kontrolü işe yarıyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "