Okunma

Ebeveynler İnternetten Endişeli


15 Şubat 2010 Pazartesi 13:40
Ebeveynler İnternetten Endişeli

Avrupa Komisyonu‘nun güvenli internet programı kapsamında INSAFE tarafından 2004 yılında başlatılan güvenli internet günü, bu yıl ilk kez ülkemizde de gerçekleşecek. 23 Şubat‘ta yapılacak olan organizasyona Ulaştırma Bakanlığı İnternet Kurulu ev sahipliği yapacak.

MMI Türkiye, Turkcell, Türk Telekom ve Mynet’in sponsor olduğu etkinlik için, bağımsız bir araştırma kuruluşu olan Dataprofil, ebeveynlerin internet algıları ve eğilimleri konulu bir araştırma yaptı.

Araştırmada günümüzde bir aile bireyi haline gelen interneti, anne-babaların nasıl algıladığı, internet kullanımı konusunda ailelerin yaşadığı temel problemlerin ne olduğu ve çocuklara internetin güvenli kullanımı bilincinin nasıl verilmesi gerektiği konusunda tespitlere yer verildi.

Ebeveynler internete güvenmiyor

Bu rapora göre, 6-17 yaş aralığında internet kullanıcısı çocuğu olan 10.992 anne-baba ve 12-17 yaş aralığında 2.816 çocuk üzerinde uygulanan araştırmanın en ilginç sonucu, Türkiye’deki ailelerin yüzde 90’ının çocuklarının internet kullanırken çeşitli risklerle karşı karşıya olduklarını düşünmesi oldu.

Anne-babaların çoğu, çocuklarının internet kullanırken müstehcen ve şiddet içerikli görüntülere maruz kalabileceğini ya da bu tür sitelere girebileceğini düşünüyor.

Bazı veliler ise çocuklarının  internete veya cep telefonuna bağımlı olabileceğini, kişisel ve özel bilgilerinin yabancıların eline geçebileceğini, hatta internet üzerinden istismara tacize maruz kalabileceğini ve kötü niyetli kişilerle tanışıp arkadaşlık edebileceğini düşünüp endişeleniyor.

Raporun ortaya koyduğu diğer bilgiler ise şöyle;

Çarpıcı rapordan diğer maddeler

  • Küçük yaşlarda günde 80 dakika kadar olan ortalama internet kullanımı, 15 yaşından sonra 2 saatin üzerine çıkıyor. Büyük yaş grupları internetten müzik dinlemek, film izlemek ve sohbet etmeye daha çok vakit ayırıyor. Küçük yaştaki çocuklar ise internette daha çok oyun oynuyor.
  • Çocuklar zararlı içeriklerle karşılaştıklarında genelde bunu anne-babaları ile paylaşıyor ama yaş ilerledikçe yardım talebi önemli ölçüde azalıyor.
  • Anne-babalar, internet kullanan çocuklarını çoğunlukla takip ediyor. Onlarla konuşmak en yaygın yöntem olmakla beraber, özellikle küçük yaş gruplarında çocukların yanına oturma veya gizlice gözleme daha çok tercih ediliyor. Çocukların yaşları büyüdükçe onları takip etmek ise zorlaşıyor.

  • Genelde çocuklara internet kullanımıyla ilgili çeşitli kısıtlamalar ve yasaklar getiriliyor. Zararlı içerikli sitelere girilmesi ve internette uzun zaman geçirmelerini engelleme yazılımlarına başvuruluyor.
  • Anne-babaların yarısından fazlası çocukların internette oyun oynamasının onlar üzerinde olumlu etkileri olduğuna inanıyor. Yalnız çocukların yaşları ve internet başında geçirilen süreler arttıkça bu algı geriliyor.
  • Anne-babaların çoğu zararlı içerikli siteyle karşılaştıklarında şikayette bulunacağını belirtiyor. En bilinen şikayet mercii olarak ise BTK Bilgi İhbar Merkezi (www.ihbarweb.org.tr) belirtiliyor.
  • Küçük yaşlarda çocuklar, internet kullanımındaki en temel bilgiyi ailelerinden alırken, yaş ilerledikçe arkadaşlar ve internet siteleri önem kazanıyor.
  • Evebeynlerin yarıdan fazlası güvenli internet kullanımı konusunda yeterli bilgilendirme olmadığını düşünüyor.

:: Ailelerin endişesini yerinde buluyor musunuz? Sizce internet çocuklar için büyük bir tehlike mi?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Ebeveynler İnternetten Endişeli konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ebeveynler İnternetten Endişeli ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ebeveynler İnternetten Endişeli ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "