Edimax AR-7084GA+


19 Haziran 2007 Salı 13:00
ABONE OL
Edimax AR-7084GA+
Edimax’ın AR-7084GA+ kodlu bu ADSL modem destekli kablosuz ağ erişim noktası, ekonomik bir çözüm olmasının yanında, bir ev kullanıcısının ihtiyaç duyabileceği neredeyse her özelliği barındırıp kullanmayacağı özellikleri de barındırmamasıyla öne çıkıyor. Şimdi bu uzun cümleyle ne anlatmak istediğimizi açıklayalım.


Gereken Herşey

Edimax’ın kablosuz ağ destekli ADSL modeminde son kullanıcıların işini görecek her özellik eklenmiş. 802.11g protokolüyle teorik 54 Mbit hıza ulaşan erişim noktası aynı zamanda 4 tane yuvayla kablolu erişime de olanak tanıyor. Bunun yanında AES şifreleme tekniğiyle hayat bulan WPA2-PSK kablosuz ağ güvenliği de şu an için en çok tercih edilen güvenlik yöntemlerinden.

Gerektiğinde uzaylılara kurtarın beni mesajı gönderebilen ışıklar.

Modemin ayarlarını yapmak oldukça kolay. Çalıştırdığınız gibi "Default" adıyla kablosuz ağ yayını yapmaya başlayan modemin tüm ayarlarını menüsündeki sihirbazla yapabiliyorsunuz. Gerçi Türkçe desteği göremedik ama sadece kavramları bilmeniz ayar yapmanız için yeterli olacaktır. Tek yapmanız gereken, tarayıcınızı açıp 192.168.2.1 adresine gitmek. Küçük bir not olarak ürünün ADSL modemini kullanmadan da kablosuz ağ erişim noktası olarak kullanmanızın mümkün olduğunu belirtelim.

Anten çıkarılabiliyor. İsterseniz yönlü veya daha kuvvetli olanını takabilirsiniz.
Modemin içinde kablosuz ağ için RaLink marka yonga kullanılmış. Anten küçük gibi görünse de kapsama alanı, elverişsiz koşullarda da yeterince iyi. Anlık da olsa bazı ürünlerde benzer koşullarda yaşadığımız kablosuz ağ kopmalarını bu ürünle hiç yaşamadık. Ek bir bilgi olarak ürünün kendisi veya beraberinde gelen güç çeviricisi asla elle tutulmayacak kadar ısınmıyor. Ev ve el sağlığınız için önemli bir artı diyebiliriz. Tabii bu elle yoklama işini ürünü hiç kapatmadan günlerce çalıştırdıktan sonra yaptığımızı da söyleyelim; zaten ürünü kapatmak için fişten çekmeniz gerekiyor. Üzerinde bir anahtar yok.
Gerekmeyen Hiçbir Şey
Üründe neler yok sorusu da önemli bir mesele, çünkü getiriler ve götürüler arasındaki denge satınalma kararını verdiriyor. Öncelikle ürünün standart bir 802.11g ürünü olduğunu vurgulamamız gerekiyor. Sonuçta piyasada (Edimax’ın da) kendi arasında çok yüksek kapsama alanlarına sahip ve daha yüksek performanslı kablosuz ağ ürünleri var. 802.11n, hâlâ taslak halinde olduğu için bu ürünler yerine tamamen standart ve ekonomik ürünleri seçenlere de hak vermemek elde değil tabii. Sonuçta alacağınız bu tür ürünler başka ürünlerle beraber çalıştığında verimlilikleri dibe vuruyor.
Bazı üreticilerin oldukça vurguladığı VPN veya tümleşik antivirüs özellikleri bu üründe yok. Üründe SPI özellikli bir güvenlik duvarı bulunuyor ama özelliklerine çok fazla müdahale edemiyorsunuz. Açtığımızda ADSL üzerinden genel ağ ve oyun performansımıza bir darbe vurmadı. Dolayısıyla doğru şekilde çalıştığını söyleyebiliriz.

Üründe ADSL2+ standardına kadar bir erişim desteği var. Her ne kadar zamanında bazı firmalarla yaptığımız görüşmelerde Türk Telekom’un bu yönde çalışmaları olduğu söylense de, değerlendirmelerimize hâlâ aldığımız bir ölçüt olmaktan uzak olduğunu belirtelim. Diğer taraftan, firmaların bu konuda özen gösterip eski değil yeni ürünleri bize sunmaları onlara verdiğimiz değeri de kesinlikle artırıyor.

Değerlendirme

Gelelim puanlarımıza. Teknik olarak bu ürün en son geçerli kablosuz ağ standartlarının başarılı bir uygulaması. Diğer taraftan kendisini teorik olarak geçen, henüz yeni bir standardına kavuşmuş olmasa da, ürünler ve uygulamalar mevcut. Bu ürün teknik açıdan bizden bir 3,5 alıyor. Artistik puanda ise fiyatının 65 dolar + KDV olması ve kutu içeriğinin gerekli herşeyi (ek ağ kablosu, hat bölücü, ek telefon kablosu) barındırması gayet güzel. Artistik puan 4,5. Genel ortalamaya baktığımızda ortalamamız 5 üzerinden temiz bir 4 oluyor. Rakamlardan hoşlanmıyorsanız bir cümleyle özetleyelim: İyi bir fiyata bulunduğunuz mekâna kablosuz ağ erişimi sağlamak istiyorsanız, doğru ürüne bakıyorsunuz.

Edimax AR-7084GA+
ADSL Modem ve Kablosuz Ağ Erişim Noktası

ADSL Desteği: ADSL2+’ya kadar, en fazla 24 Mbit/s geliş, 1 Mbit/s gidiş.
Kablosuz Ağ: 802.11g, 54 Mbit/s kablosuz ağ erişimi
Kablolu Ağ: 4 adet 10/100 Mbit/s ethernet arabirimi, hepsi kendiliğinden cross-over destekli
Yönetim: Ağ tabanlı yönetim arabirimi
Sabit Yazılım: Linux tabanlı işletim sistemi, güncellenebilir.

Üretici: Edimax / Tayvan
Ülkemize Getiren: Mascom 
Telefon: (212) 312 50 00

     :: Bende bundan var, yan mahalleden bile çekiyor, diyorsanız; buyrun SDN forumlarına.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

ne var bunda garip olan _?

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

BANA Edimax AR7064+A programı lazım acil lütfen varsa elinde olan arkadaşımızlarda bana gönderirse çok sevinirim şimdiden tşke derim [email protected]*****

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

NU KADAR DANDIK MODEM ***** SAÇMA VE ZOR BIR KURULUMU ***** BELLENIM INDIRIN KURUN ***** KURMADAN NASIL İNTENETE ***** BAŞKA BI İNTERNET ARACILIĞIYLA BELLENIMI INDIRDIM FAKAT YINE IP ADRESI SORUYO ***** SAÇMA BENCE ZATEN KURAMADIMDA 🙂

" Edimax AR-7084GA+ konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Edimax AR-7084GA+ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Edimax AR-7084GA+ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  2. 2 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  3. 3 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  4. 4 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  6. 6 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!
  7. 7 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  8. 8 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  9. 9 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  10. 10 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme