Okunma

Edimax BR-6258n İnceleme


20 Ekim 2011 Perşembe 13:09
Edimax BR-6258n İnceleme

Teknolojinin uçma seviyesinde ilerlediği günümüzde, bildiğiniz gibi çeşit çeşit ürünler akıllı cihaz haline geliyor. Akıllı cihazların da yeterince akıllı olabilmeleri için internet bağlantısının olması gerektiğini biliyorsunuz.

Cihazlar akıllanıyor, akıllanan cihazlar internet ihtiyacı duyuyor, internet ihtiyacı olunca daha çok kablolu / kablosuz ağa ihtiyaç oluyor… Edimax’in BR-6258n model routerı, ağ bağlantısı ihtiyacını çözümlemek amacıyla sunulan bir ürün. Şimdi Edimax’i biraz da yakından tanıyalım.

Edimax BR-6258n, ilk bakışta bir hayli küçük olmasıyla dikkat çeken bir ürün. Sadece 51 x 42 x 17 mm boyutlarında olan ürün, herhangi bir yere yerleştirdiğiniz zaman, orada olduğunu bile unutturabilecek kadar küçük. Bu kadar ufak bir kasanın üzerinde, 2 tane ethernet portunu üzerinde barındırıyor. Bu portlardan bir tanesi WAN girişini sağlarken, diğeri ise standart ethernet çıkışını sağlıyor.

Ürünün içerisinden çıkan güç kablosu, standart USB bağlantısı şeklinde tasarlanarak beraberinde USB adaptör getirmesi sağlanmış. Bu tasarımın çok sayıda artısı var aslında. Adaptör kablosunun routera giren ucu, günümüz akıllı telefonlarda kullanılan çıkışın bire bir aynısı. Böylece çok sıkıştığınızda geçici olarak bu kabloyu alabiliyorsunuz. Ayrıca eğer bilgisayara yakın bir yerde kullanacaksanız, direk olarak USB portuna bağlayarak gerekli gücü sağlayabilirsiniz. Böyle bir bağlantı sağladığımızda ise hem elimizde bir tane fazladan USB adaptörü olacak, hem de prizde yer açılmış olacak. Çok yönlü kullanım dedikleri böyle bir şey olsa gerek 🙂

BR-6258n’in üst tarafında yer alan 4 tane LED uyarı ışığı, ethernet, internet, kablosuz ağ ve güç bağlantılarının durumlarını gösteriyor. LED’ler ile ilgili ufak bir sıkıntı, alanın çok dar olması sebebiyle ışıklarının birbirlerini etkiliyor olması. Yani eğer WAN ışığı yanıyorsa, karanlıkta LAN ve WLAN ışıklarının da yandığını sanabiliyorsunuz. Bu, çok da büyük bir problem değil tabi ki.

Sol yanda yer alan WPS tuşu, destekleyen cihazlar ile sıfır ayar ile ağ kurulumu yapmanıza olanak sağlıyor. BR-6258n, aynı zamanda Universal Repeater olarak da kullanılabiliyor. Bu özellik sayesinde kablosuz ağınızı, güç haricinde başka kabloya bağlı kalmadan genişletebiliyorsunuz.

150 Mbps kablosuz bağlantı hızını destekleyen ürün, Virtual Server ve DMZ desteklerini de beraberinde getiriyor. Kablosuz ağ cihazlarında artık standart olan WEP, WPA ve WPA2 güvenlik özelliklerini de desteklediğini belirtmeden geçmeyelim. Kutu içerisinden çıkan mini CD aracılığıyla çok kolay bir kuruluma sahip olan ürün, Türkçe desteği de sunuyor.

Kaliteli ve kullanımı kolay ağ ürünleriyle dikkat çeken Edimax, bir kere daha kalitesini konuşturarak oldukça hoş bir ürün ile karşımıza çıkmış. 60 lira seviyesindeki fiyatıyla keseye zararsız olan BR-6258n, küçük boyutuna rağmen çok iş başarabiliyor. İhtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak, Edimax BR-6258n’i rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Edimax BR-6258n

Router

Kablosuz desteği: 802.11n

Kablosuz maksimum hızı: 150 Mbps

WPS tuşu: Var

Türkçe dil desteği: Var

Kolay kurulum sihirbazı: Var

Güvenlik desteği: WPA, WPA2, WEP

Boyutlar: 51 x 42 x 17

Anten: Dahili

Bilgi için: Edimax
Telefon: 0212 312 50 00

:: Evinizdeki kablosuz ağın kapsama alanı size yetiyor mu? Universal Repeater cihazına ihtiyaç duyuyor musunuz?

 




yazarRuşen Göbel

Teknolojiye olan ilgisini ve bilgisini SDN okurlarıyla paylaşmaya hazır olan Ruşen, aynı zamanda sıkı bir iOS takipçisi.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Edimax BR-6258n İnceleme”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    çok küçük bir cihaz, alışık değiliz buna 150 m çekecek mi?

" Edimax BR-6258n İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Edimax BR-6258n İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Edimax BR-6258n İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "