Okunma

Efsane Teknoloji Yalanları


09 Şubat 2012 Perşembe 17:00
Efsane Teknoloji Yalanları

Teknoloji dünyası oldukça geniş bir hitap. Biz teknoloji diye uzay mekiğine girmiyoruz. Yazımızdaki hedef tüketici elektroniği piyasasındaki durum olacak.

Ürünlerin satıcıları ve alıcıları vardır. Bu iki kesimin de psikolojisi tamamen farklıdır. Satıcı, ürünü överek karşısındakini etkilemeye çalışır. Genelde ülkemizde iş yapanlar, işin uzmanı olarak yapmıyorlar. O yüzden özellikle teknoloji piyasasındaki boş vaadler ve yalanlar çok komik oluyor.

Alıcılara baktığımızda ise durum daha karışık. Ülkemizde genelde iki çeşit alıcı profili gözleniyor. Birincisi ve maalesef daha baskın olanı, satıcıya inanma iç güdüsüdür. Kültürümüzde de fazlası ile yer alan karşısındakine çabuk inanıp, güvenme işi biraz zora sokuyor. Diğer bir alıcı profili ise bilinçli kullanıcılar. Zaten onların satıcı ile pek bir işi yok. Ürün belli, kafasındaki belli, oraya alıp almama kararını vererek ya da karşılaştırma amacı ile gider.

Tabi alıcılar aldıkları üründen mutsuz da olsalar, yakınlarına mutluymuş gibi yapmayı da ihmal etmezler. Aldıkları klima anında buz gibi yaparken, elektrik de hiç yakmaz. Ya da esasında paylaşımlı yapıdaki 100-200 liralık 2GB ekran kartı ile tüm oyunları en yüksek detaylarda açarlar. Temel amaç ise ben kazıklanmadım psikolojisini karşındakine aktarmak ve bak ben ne kadar mutluyum hissine inandırmak.

Ben bu yalanların hepsini buraya yazamasam da en çok kullanılanlarını yazmaya çalışıyorum. O kadar çok yalan var ki haberimiz sayfalardan oluşur. Özellikle Kadıköy‘deki Yazıcıoğlu İş Hanı taraflarında bu tip konuşmaları çok duyarsınız. 

Bana kızanlar olabilir ama açıkcası çok özgüveni olan bir milletiz. Yani hiç bir bilgisayar eğitimi olmayan, bilgisayarı hobi olarak görüp araştırma yapmayan insanların, abi bu işte para var diyerek bilgisayar sektörüne atılmalarının başka bir izahı yok. Tamamen deneme yanılma ile bulunarak öğrenilenler ve anlatılanlar cidden komik bir hal alıyor.

İlk o zaman ürünleri bize satan satıcı tarafına bakalım. Onların boş vaadleri, yalanları ve sebepleri neler?

Satıcı Yalanları:

Çok büyük teknoloji mağazalarındaki telefon ve notebook satan çalışanlardan başlamak istiyorum. Bu pozisyona seçilmek için neler gerekiyor bilmiyorum ama teknoloji ile ilgilenmek pek gerekmiyor heralde.

Ben keyfle mağazaları gezerim. İncelediğim ürünlerin yanına bilmez gibi ilişir, kurcalarım. Tabi hemen satıcı gelir yanıma. Ben bir model sorsam ve o model yoksa orada, kesin ya üretimi durmuştur ya da üründe bir kusur vardır.

En büyük efsane ise AMD işlemcilerin yandığıdır. Bu anlatılan hikayelere de düşünmeden inanılır. AMD ve Intel büyük firmalar. Kimse yanan işlemciden milyarlarca üretmez. Garanti denen birşey var. Kimse bu riske giremez. Ürünler ne kadar ciddi üretim prensiplerinden geçiyor ama adam bunu düşünemiyor. Sanki işlemciyi merdiven altında üretiyorlar, hadi al oldu bu bunu satalım diyerekten pazarlıyorlar.

Tamam adamın önerdiği notebook modeline geçelim. Direk anlatmaya başlıyor. 2 GB ekran kartı. Hem de harici yani. Yıllardır anlatamadığım bir olgudur. Ekran kartının bellek kapasitesi tek başına anlamsızdır.

Çözünürlük ve detay ne kadar yükselecekse, ekran kartının belleği o kadar kullanılacaktır. Örnek vermek gerekirse eski bir HD 2400, GeForce 6200 gibi kartlar 1024 x 768‘de bile kolay kolay yeni oyunları oynatamayacağından, o bellek kapasiteleri tamamen önemsiz kalır. Siz gidip 2-4 GB diye ucuz ve alt seviye bir ekran kartı alırsanız, yeni oyunları biraz zor oynarsınız. Ama onu dyen de bunu bilmiyor.

Ses sistemlerinde de gülünç olaylar var. Bir aile, evine ses sistemi almak istiyor ve markete gidiyorlar. Ses sistemindeki tek olgu Watt.

Hoparlörlerde kullanılan portun bile ses kalitesini etkilediği bir sektörde bakılan tek şey onun kaç watt olduğu. Bir sürü Çin üretimi, fason ses sistemleri ile dolu marketler var ve bunların fiyatları da bayağı yüksek. Bir gün 1200 watt diye bana satılmak istenen subwoofer’ı makarasına aldım.  90 watt RMS değerinde, bobinlerinden koku geldi. Bunu geri yollarsanız hata kesinlikle sizde. 1200 watt değerindeki “apollo” nasıl 90 watt ile yanacak?

Telefonlarda da yalanlar vardır. İkinci el telefonları inatla sıfır gibi satmak ayrı bir yetenek. Yeni de bir method çıktı. Mat ekran kaplamalı telefonun camındaki çizik. Detaylı bakmazsanız, camdaki çiziği anca jelatini çıkarınca anlarsınız.

Telefon özellikleri olarak hala en çok dikkat çeken kısım megapiksel değeri. 12 megapikselden ötesi yok yani.

Bilgisayar onarımında durum daha vahim. Önceden de bahsettiğim gibi bilgileri sadece deneme yanılma olanların türettiği ezbere çözümler.

Her bilgisayarın sorunu tek cevap ile çözülür. FORMAT

O kadar etkili bir çözüm ki bilgisayarın yeniden başlıyorsa, görüntü gelmiyorsa, ısınıyorsa, başlamıyorsa, zıplıyorsa vs vs direk formatı atıcaksın.

Tabi ben yedek alma kısmına girmiyorum. 

Bir kullanıcı, ekran kartı sürücüsünü kuramamış ve servise gidiyor. Servis çocuğa ekran kartı aldırıyordu. Sürücüye bakmak akıllarına bile gelmiyor.

Kısaca siz anlatılanlara direk inanmayın. Özellikle telefon, notebook gibi ürünler almak istiyorsanız, üretimden kalktı lafına pek inanmayın. Ellerinde olmayan ürünler hep üretimden kalkmıştır. Yoksa o dükkanda olurdu yani.

Kullanıcı Tarafı:

Bu alan daha ilginç. Satıcı satmak için yalanlar söylüyor, ürünü övüyor tamam. Aldığın ürünü sen neden tüm çevrene övüyorsun?

Teknoloji ürünleri kimileri için ihtiyaçken, kimileri için de hava atma aracı.En basit bir ekran karı için bile ne hikayeler yazılır.

Ben 10 GB’lık ekran kartı aldım. Hadi atla gel bizde oyun oynayalım. Her oyunu full detay oynıuyorum gibi boş ve gereksiz bir sürü laf söylenir.

Sırf dokunmatik diye aldığı akıllı telefonu kullanmayı beceremeyenlerin alın, görün, dokunuyorum diye bağırarak menülerde dolaşması ve telefon çok hızlı demesi. Evet menülerde çok akıcı ve stabilmiş. Bize detaylıca gösterdin.

İlginçtir ki insanlar arabalarının da çok yaktığını kabullenmez. Az ve çok hızlı gider iması herkeste oluyor. Tabi teknolojide de durum böyle. Isıtıcı alınır içerisi hamam olur ve elektriğe etki etmez. 

Ev eşyalarında durum daha vahim. Bayanlar daha çabuk inandıkları için 1500 programa sahip bir sürü ürün alınır. En fazla 5-10 programı itina ile kullanılır ve o makinenin tüm özellikleri boş yere orada çürür. Ama günlerde komşulara havası atılır. Şu kadar litre hacmi var, 10500 çeşit programı var gibi naralarla makinesinin çok iyi olduğunu kanıtlar.

Evet komik ama bunlar sadece çok çok az bir kısmı. Biz hayatımızda bunların benzerlerini görüyor, duyuyoruz. Biz ve bizim gibi teknoloji sitelerinin amacı, kullanıcıları bilinçlendirmek.

Kimse bir telefonun özelliğini bilmek zorunda değil. Ama o zor kazandığınız paraları sadece satıcılara güvenerek yatırmayın. Biraz araştırmak yeterli olacaktır.

:: Sizin başınıza bu tip komik hikayeler geliyor mu?

 
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

31 yorum - “Efsane Teknoloji Yalanları”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  11.02.2012 17:38 Kesin telefoncu :)) adam mis gibi anlatmış bulduğun kabahate bak .s

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Hani arada komik şeyler olsada genelde saçmalamışsınız.tahmin ediyorum bahsettiğiniz bu bilgisayarcı yada yalancı kazıkcı bir iş yeri çalılştırdınız da bu kadar yorum yapıyorsunuz.

 3. IuTKuI dedi ki:

  Bu sadece satıcılar da yoktu ki. Hatırlıyorum lisede bilgisayar derslerine giren hocalarımıza soru sorduğumuzda ” Format at düzelir ” replik gibi her defasında söylerlerdi. Araştırma yok öğrenme yok kestirip at koy kenara.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  16 günlük Galaxy S 2 telefonumu pembe fotoğraflar çektiği için Erzurum Başarı servisine götürdüm.Sadece kameradaki pembelik sıkınıtısını söyledim ve telefonu servise ***** telefonumun mikrofonunu hoparlörünü değişmişler ve bana telefonunuz tamam deyip teslim ***** baktım kameradaki aynı pembelik ***** kardeşim ben bunu buraya kamerası için getirdim ***** yetkilisi ne dedi ***** mikrofon ve hoparlör değişimine siz itiraz ***** genel merkez kameranızdaki pembeliği arıza olarak kabul ***** peki arıza değilse adı neymiş ***** apıştı kaldı ben bilmem genel merkez böyle diyor kelimesini belki 10 kere tekrar ***** size teknoloji harikası Samsung Galaxy S 2 ve onun arkasındaki teknoloji devi Samsung ve ***** sizlerdede kamerada pembelik varsa sakın servise bırakayım demeyin yoksa mikrofon ve hoparlörden de olursunuz :)) Haberiniz ***** mümkün olsaydı buraya galaxy s2 ile çektiğim fotoğrafları koyardım bakardınız pembe pembe :)) Bu konudan dolayı şimdi samsungla mahkemeliğiz ***** için teşekkür ederim çok iyi bir konuya değinmişsiniz tebrik ederim.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  makale güzeldi. 1 tane yazım hatası buldum 🙂

 6. cumalisav02 dedi ki:

  Bir sorun mu var. Abi kesin virüs bulaşmıştır. At bi format

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Yahu küçük bilgisayarcılara kızmamak lazım daha dün koskoca firma Microsoft Essentials securty Antivirüs programını bedava dağıtıyordu.
  Birde ata sözümüz var ‘Sen eşşek olursan sırtına semer vuran çok *****
  Bu memlekette boyacısı, badanacısı, ayakkabıcısı, beyazeşya tamircisi,
  kaldırım mühendisi, Bilgisayarcı yada cep telefoncu oldu. Bir ben olamadım korkudan.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Birde ATI kart sahibi arkadaşlar var onlarıda ekleyin. 10 gb Ram li Mario oynatan AMD kartlar. Teknoloji mağdurları haberleri bile yok.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  “Kimse bir telefonun özelliğini bilmek zorunda değil. Ama o zor kazandığınız paraları sadece satıcılara güvenerek yatırmayın. Biraz araştırmak yeterli olacaktır.”
  Oldukça açıklayıcı olmuş, teşekkürler

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Çok iyi bir yazı olmus aslında herkesin bilinclenmesi icin bu yazıları gazetelere yazmak lazım zatrn bu forumdaki çoğu herkes az çok bilgi sahibi

 11. Rom. dedi ki:

  Bilgisayar diyince direk casper alalım düşüncesini de es geçmeyelim

 12. ozkanbey dedi ki:

  Sanki bizim burada ki bilgisayarcıları anlatmışsınız

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Formatı çok pahalıya atıyorlar ben formatı 1 tl ye atıyorum ama windows 24 tl ye kuruyorum. Nedir bu format atılır mantığı hocam ya zamanında piyasa çok sürdüm format cd si.
  Müşteri gelir format cd si var mı? Olmazmı 5 lira makineye takarsın cd üzerinden boot eder autoexec komutu ile formatı atar ve orada kalır. Hahahah

 14. dirent dedi ki:

  Bir anı:
  Yıllar önce Yazıcıoğlu İşhanı’nda alışveriş yaparken, daha o zamanlar böyle teknoloji marketleri yok, en azından bu kadar etkin değiller, bir müşterisine mal satmaya çalışan tezgahtar;
  "Abi sen bunu al, bunun albenizatörü var" ***** />
  Adam biraz düşündükten ya da belki düşünüyormuş gibi yaptıktan sonra, tezgahtarın dediğini aldı ve dükkandan ayrıldı. Ben de mühendislik 4. sınıf öğrenciyim o zaman, albenizatör diye bir elektronik parça duymamışım, biraz da ‘neymiş ki bu acaba’ merakıyla sordum ***** />
  Dedi ki, albenizatör, albeni+zatör ***** />
  Böyle zor, ne istediğini bilmiyen müşterilere karşı uyguladığımız bir taktik. Aslında malın biraz albenisi var demek. Ama sonuna zatör getirince sanki elektronik bir üstünlüğü varmış gibi süslü duruyor. Başka bir numarası ***** />
  O zaman da söyleyecek birşey bulamamıştım, hâlâ da bulabilmiş değilim bu küçük esnafın kendi ayağına sıkması eylemine.

 15. yahiyya dedi ki:

  Benim hassas olduğum konu ekran kartları. Ne yazıkki Batman’daki teknosa personeli bana bu konuda saç baş yoldurdu. Üzerinde bilgileri yazılan notebooklarda ekran kartı bölümünde sadece 1 gb fiye not düşülen bir ürünün ekran kartı modelini sordum adam başladı övmeye. Yahu modeli ne dedim nVdia dedi. Yokmu bunun model numarası gt 540 mı g310m mi ne dedim adam boş boş baktı bana. O önemli değil hani bilmiyorsun bari öyle havalı havalı övme ürünü.

 16. Akferzan dedi ki:

  Yıllar önce bir arkadaşımın çalıştığı telefoncuda geçen olay şu : Müşteri gelir telefonunun şarjının çabuk bittiğini söyler. telefoncu abinin cevabı direk ;
  -abi bunun COMBO entegresi yanmış ( dış kapağa bakarak)
  müşteri saf bırakır telefonu. ertesi gün gelir zeki telefoncu bataryayı değiştir verir. ücret? 3 yeni batarya parası istiyor ve müşteri inanarak ödemeyi yapıyor.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  2 cigabayt ekran kartlı bilgisayar satıyor bazı marketler, bilen bilmeyen sormadan gidip alıyor, hemde 2000 liradan da aşağ değil

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Vay be herifler fena şekilde sallıyorlar 🙂

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Egzost bilya dağıtmış olmasın 😀

 20. SDN Okuru dedi ki:

  12 sene önce bi ekran kartı sürücüsü için 30 lira kesip 5 saat format atıp baştan kurdum diyenler, umarım dilenci olmuşlardır.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  SDN’de şu ana kadar okuduğum en eğlenceli yazıydı.
  Tebrikler Tolga Küçükyılmaz..

 22. acer dedi ki:

  Harbi rezistans varmış orda

 23. TheTiger dedi ki:

  2.resim bombaa

 24. acer dedi ki:

  Casper’in promotörleri tam bir teknoloji cahili Ve birinci yalanı çok kullanıyorlar kamiller ‘AMD işlemci yanıyor’

 25. SDN Okuru dedi ki:

  niyahet biri çıktı mantıklı şeyler söyledi. ben en cok ekran kartı konusuna katılıyorum seneler once bende 512mb 8800gt varken bır arkadas gelıp bende 1gb 8400gs var sen hala 512mb mi kullanıyon diyip kendince eğlenıyordu bilmiyorki arada dağlar kadar fark olduğunu çunku bu piyasa insanlara böyle aşılıyor bu bilgileri

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Ama bu apple olm bakkk =o
  Kanka dünki fotoları bana atsana bluetootla?
  Ama bu apple lan 🙁

 27. surmelim37 dedi ki:

  Çok ama çok doğru gerekli bir haber olmuş teşekkürler bu konu üzerine yapılacak en iyi yorum " Yurdum İnsanı " olacaktır sanırım

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Hicbi saticiya guvenip sormam netten arastrir kullanan bilenin fikrini slir,isime yararmi yaramazmi ondan sonra netten siparis veririm,

 29. desperado64 dedi ki:

  evet resim süper ve güzel tespitler

 30. shadowknight dedi ki:

  hakketen resim süper

 31. AliA dedi ki:

  2. sayfadaki resim muhteşem.

" Efsane Teknoloji Yalanları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Efsane Teknoloji Yalanları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Efsane Teknoloji Yalanları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "