Okunma

Ekran Kartları 2015’te Coşacak!


28 Ağustos 2009 Cuma 07:35
Ekran Kartları 2015’te Coşacak!

İddialı açıklamalarıyla tanınan NVIDIA CEO’su Jen-Hsung Huang yine çok büyük bir iddia ortaya attı. Geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada Huang, 2015 yılına kadar merkezi işlemcilerin (CPU) performansının ancak üç kat artacağını, öte yandan merkezi ve grafik işlemcilerin kombinasyonlarının ise bu süre içinde 570 kat artacağını iddia etti.

Bu açıklamanın aksine NVIDIA’nın baş bilim adamı William Dally 2015 yılına gelindiğinde NVIDIA kartlarının 25 TFLOPS gücünde olacağını söylüyor. GeForce GTX 285′in 1 TFLOPS’luk gücüne bakılacak olursa bu 25 kat bir artış anlamına geliyor ki bu Huang’ın 570 kat artış iddiasının çok gerisinde. NVIDIA’nın 2006′daki en güçlü modeli olan 8800 GTX 0,5 TFLOPS gücündeydi, bu da 2 sene içinde ancak iki kat artış gösterildiği anlamına geliyor.

Huang’ın sözlerinde dikkat edilmesi gereken şey ise kastedilen artışın sadece grafik işlemcide olmayacağı. Huang CPU ile GPU’nun beraber çalışmasından elde edilen performansın 570 kat artacağını iddia ediyor. Ancak CPU’nun 3 kat artacağını söylemesi, grafik işlemci teknolojisinde büyük gelişmeler yaşanacağını da ortaya koyuyor. Bakalım önümüzdeki yıllar neler getirecek.

:: Jen Hsung Huang’ın tahmini sizce gerçek olacak mı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Ekran Kartları 2015’te Coşacak!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    zor

" Ekran Kartları 2015’te Coşacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ekran Kartları 2015’te Coşacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ekran Kartları 2015’te Coşacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "