Okunma

El Kadar Sunucu


24 Mayıs 2008 Perşembe 21:00
El Kadar Sunucu
Plat’Home şirketinin ürettiği OpenMicroServer isimli minik sunucular, her ne kadar çok yüksek yükleri kaldıracak işlemci gücüne ve yüksek miktarda veri depolayacak depolama aygıtlarına sahip olmasalar da, boyutları ve dayanıklılıklarıyla dikkat çekiyorlar. Ürünler bir süredir Japonya’da devlet düzeyinde kullanılıyorlar ve Kuzey Amerika’da yeni yeni pazara sürülmeye başladılar.

İçinde Neler Var?

Linux tabanlı bu minik sunucuların en önemli özelliği, Power over Ethernet, yani Ethernet kablosu üzerinden gelen güç teknolojisiyle çalışabilmeleri. Ürünlerde 400 MHz’lik AMD Alchemy işlemcileri mevcut. Ürünlerde iki tane USB yuvası, bir tane 100 MBit Ethernet ve iki tane de GigabitLAN yuvası bulunuyor.

Bu ürünlerin amacı elbette olağan sunucu sistemlerinin yerine geçmek değil. Bu ürünlerle ağda yüksek performans ve dayanıklılık isteyen kritik geçiş noktalarında yönetilebilir ağ geçitleri kurulabilir. Düşük veri yoğunluğuna sahip uygulamalar için klasik sunucular gibi kullanılabilirler.

Bilgi için: Plat’Home
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

Geri bildirim