Google’dan el yıkama hamlesi! Dr. Ignaz kimdir?


20 Mart 2020 Cuma 07:00
Google’dan el yıkama hamlesi! Dr. Ignaz kimdir?

Tüm dünya corona virüsü salgını ile mücadeleye devam ederken, virüsten korunma yöntemlerinin başında sık sık elleri yıkamak geliyor. Bu konuya kayıtsız kalmayan internet devi Google hazırladığı doodle ile “El nasıl yıkanmalı?” sorusunun cevabını verirken, Dr. Ignaz Semmelweis’i hatırlamamızı sağladı.

Google el yıkama doodle’ı ile karşımızda

Google’ın ana sayfasındaki özelleştirilmiş logoya / doodle’a tıklayan kullanıcılar genellikle arama sonuçlarına yönlendiriliyordu. Ancak, bu kez ellerin nasıl yakınması gerektiğini anlatan bir video karşımıza çıkıyor.

Antiseptik prosedürlerin öncüsü olarak bilinen ve tıp dünyasında. “Annelerin kurtarıcısı” lakabıyla tanınan Macar hekim Ignaz Philipp Semmelweis, lohusalık humması insidansı ile doğum kliniklerindeki el yıkama alışkanlıkları arasındaki ilişkiyi keşfetmiştir.

Dr. Ignaz Semmelweis kimdir?

Evet, ilk duyulduğunda kulağa oldukça garip geliyor olsa da el yıkama tıp alanında bile zamanında sürekli uygulanan bir şey değildi. 19. yüzyılın ortalarında, Dr. Semmelweis yeni annelerin çocuk doğumundan kısa bir süre sonra başlayan bilinmeyen hastalıklardan sık sık öldüğünü fark etti.

El yıkama doodle oldu! Dr. Ignaz Semmelweis kimdir? - ShiftDelete.Net

Semmelweis, doktorların ve diğer sağlık personelinin diğer hastalardaki bakteri ve diğer materyallerin yanlışlıkla bulaşmasını sağlayarak bu kadınları enfekte edebileceğini dile getirdi.

Bu kapsamda 1847 yılında göreve geldiği Avusturya’daki Viyana Genel Hastanesi doğum kliniğindeki tüm personelin hastalar arasında geçiş yaparken ellerini yıkamasını istedi. Teorisi on yıllar boyunca kabul edilmemiş olsa da, el yıkama sayesinde enfeksiyon oranlarının keskin bir şekilde düştüğü görüldü.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Google’dan el yıkama hamlesi! Dr. Ignaz kimdir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’dan el yıkama hamlesi! Dr. Ignaz kimdir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’dan el yıkama hamlesi! Dr. Ignaz kimdir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?