Okunma

Elektronik burun hayatları kurtaracak!


18 Mayıs 2018 Cuma 15:00
Elektronik burun hayatları kurtaracak!

ETH Zürih bünyesindeki bilim insanları tarafından geliştirilen dünyanın en küçük ve en ucuz elektronik burnu, insanları kokusundan bulacak! Elektronik burun, doğal afetler, kayıp veya iş kazaları gibi olaylarda insanların bulunabilmesini oldukça kolay bir hale getirebilecek potansiyele sahip.

Elektronik burun nasıl çalışıyor!

Arama kurtarma faaliyetlerinde köpeklere olan ihtiyacımız gün geçtikçe artıyor. Fakat ihtiyaç duyulan köpek sayısı arttığı için bu konudaki eğitimi zahmetli ve maliyetli olmaya başladı. Bu duruma ek olarak yangın, sel gibi doğal afet durumlarında köpeklerin kullanılmasını oldukça zorlaştırıyor.

elektronik burun 2

İnsanoğlunun ürettiği temel kokuları baz alarak üretilen elektronik burun, köpeklerin de rahat bir nefes almasını sağlayabilir! Elektronik burunlar, inanılmaz küçük boyutları sayesinde her deliğe girebiliyorlar.

Bu avantajlarıyla köpeklerin de önüne geçebilen elektronik burunlar, maliyet açısından da erişilebilir fiyatlarda satılacak.

Acil durumlar hali hazırda kullanılan araçlara entegrasyonu için çalışmalara başlanan bu elektronik burunlar eğer testleri başarı ile geçebilir ise drone entegrasyonu ile birlikte havadan yer tespiti yapabilmesi için gerekli çalışmalara da başlanacak.

Yakın gelecekte hayat kurtarmaya başlaması beklenen elektronik burunlar, insanlığa tarih boyunca çok kayıplar yaşatan doğal afetlere karşı arama kurtarma faaliyetleri konusunda işimizi biraz daha kolaylaştıracak gibi gözüküyor.

 

 

 
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Elektronik burun hayatları kurtaracak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elektronik burun hayatları kurtaracak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elektronik burun hayatları kurtaracak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "