Okunma

Elon Musk’tan Mars üssü görselleri


22 Eylül 2018 Cumartesi 17:00
Elon Musk’tan Mars üssü görselleri

SpaceX’in kurucusu Elon Musk’tan Mars üssü ile ilgili görseller paylaşıldı. Rotasını bir an olsun Kızıl Gezegen’den ayırmayan Musk; paylaştığı fotoğraflardan birinde BFR (Big Facon Rocket) için yeni bir dizaynı, diğerinde ise muhtemel Mars üssünün tasarımını paylaştı.

2017’de şirket tarafından yapılan duyuruda Mars planları ifade edilmişti. Bu duyuruda 2022 senesinde BFR ile Mars’a kargo taşıma görevi, 2024’te ise Mars’a ilk insanlı uçuşun gerçekleştirileceğinin planlandığı ortaya konmuştu.

Bu senenin başında dünyanın heyecanla izlediği Falcon Heavy roketinin testi gerçekleştirilmişti. Bu fırlatmada Tesla aracı uzaya başarıyla gönderilmişti.

BFR ise henüz test edilmedi. Belirlenen takvime göre bu roketin 2019 senesinde test fırlatılışı yapılması planlanıyor. Falcon Heavy’de olduğu gibi yeniden fırlatmaya uygun tasarlanan BFR ile uzun mesafeli uzay yolculuklarının daha kısa sürede yapılması düşünülüyor.

mars üssü

2017’de paylaşılan Ay üssü

Elon Musk 2017 yılında Instagram üzerinden Ay üssü ve Mars şehri için bir konsept fotoğraf paylaşmıştı. Sonradan paylaşımdan kaldırılan bu fotoğraflarda BFR bugünkü paylaşımdan biraz daha farklı gözüküyordu. Güncel fotoğraflarda roketin altında bulunan kanatların daha geniş olduğu görülüyor.

Mars üssü 2028’de hazır olabilir

Mars üssünün tasarlanan görsellerdeki gibi mi olacağı henüz bilinmese de Elon Musk’ın bu konudaki kararlılığı herkes tarafından benimsenmiş durumda. Musk, 2028 yılında Mars üssü kurulabilir dese de bunun zamanında gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini birlikte göreceğiz.

Sizce 2024’te insanlı ilk Mars yolculuğu gerçekleşebilir mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Elon Musk’tan Mars üssü görselleri”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Fake bunlar fake keklemek için zengin müşteri arıyorlar

 2. orhanyaltir dedi ki:

  2028de bu adam marsa ayak basar bizde hala dolar düşsün diye bekleriz herhalde 🙂

 3. Anonim dedi ki:

  bu adam yapacağım diyorsa yapar beklemedeyiz

 4. Anonim dedi ki:

  Şimdiye kadar Musk’ın yaparım deyip de yapmadığı birşey görmedik. Bunu da yapar büyük ihtimal.

 5. Aziz dedi ki:

  Vay bee

" Elon Musk’tan Mars üssü görselleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elon Musk’tan Mars üssü görselleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elon Musk’tan Mars üssü görselleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "