Okunma

Emeklilerin Kişisel Bilgileri Çalındı!


29 Mayıs 2009 Cuma 02:33
Emeklilerin Kişisel Bilgileri Çalındı!

İngiltere’de yaşanan bir hırsızlık olayı, kişisel bilgileri şifrelemenin önemini bir kez daha gösterdi. Yardım dernekleri ve gönüllü organizasyonlar için emeklilik planları hazırlayan Pensions Trust‘ın Buckinghamshire’daki ofisinden çalınan dizüstü bilgisayarın kuruma ait birçok bilgiyi içerdiği doğrulandı.

Üstelik emekli aylığı alan 109 bin kişinin isim, adres, doğum tarihi, sosyal güvenlik numaraları, maaş bilgileri ve hatta banka bilgilerini bile içeren bu dizüstü bilgisayardaki verilerin şifrelenmediği de ortaya çıktı.

Şifreleme Yok, Parola Var

Çalınan bilgisayarın, içerdiği veriler için öncelikli hedef olduğunu belirten ofis sahibi NorthgateArinso, bilgilerin bir parola ile korunduğunu ve kolay erişilemeyeceğini savundu. Elbette vakti bol olan hırsızın, bir parolayı kırmak için zor yolları da deneyeceğini tahmin etmek zor değil.

Konuyla ilgili olarak yetkililer ve İngiltere’nin dolandırıcılığı önleme servisi CIFAS bilgilendirilirken, kişisel bilgileri çalınan emeklilere de “durumu açıklayan” birer mektup gönderildi.

:: Sizce burada suçlu kim?

Bilgi İçin : Pensions Trust
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Emeklilerin Kişisel Bilgileri Çalındı!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    sağlık olsun yapacak bişey yok. Çalınan trilyonlarca değerindeki verilerin üstüne birer damacana su içersiniz artık buz gibi. Malum bi bardak kesmez:D

" Emeklilerin Kişisel Bilgileri Çalındı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Emeklilerin Kişisel Bilgileri Çalındı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Emeklilerin Kişisel Bilgileri Çalındı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "