Okunma

En Başarılı Çakma Ürünler


28 Aralık 2010 Salı 11:20
En Başarılı Çakma Ürünler

Günümüzdeki Teknolojik ürünler, stilinizi yansıtmakla kalmıyor modayı takip edip etmediğinizi de gösteriyor. Durum böyle olunca, birçok markada bildiğimiz kopya ürünler bu pazarı da sarmış durumda.

Tek bir fark ile. Piyasada rahatlıkla bulunan ve halk dilinde çakma denilen bu ürünler çoğu zaman orijinal ürünlerden daha üstün olabiliyor (Yeter Artık Be Çin!).

 

Tekstil, gözlük ve kıyafet derken şimdi de teknoloji ürünlerinin de çakmalarını yapıyorlar.

 

Çakma ürünlerin kaliteleri ve kullanılan malzemeler elbette daha farklı. Fakat bu ürünler ekstra özelliklerle (dokunmatik ekran, daha büyük ekran) donatılmış olmaları kullanıcıları ister istemez ilgisini çekiyor.

 Bazı ürünlerin tasarımlarında da ufak tefek değişiklikler yapıldığını gördük.  Hatta orijinal ürünlerde bulunmayan renk seçeneği bu ürünlerde olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

BlockBerry Storm 9500

 

Amerika birleşik devletleri başkanı Obama’nın Blackberry telefon kullandığını tüm dünya biliyor. Fakat çinliler bu duyumun doğru olmadığını iddia ediyor (Apple iPad’e Farklı Bir Alternatif).

Çünkü Obama esasında BlockBerry Storm kullanıyor. Hatta bunun için bir reklam çalışması bile yapıldı. Blackberry’nin çakması olan BlueBerry telefonlarını biliyoruz. Fakat Blockberry markası, hatta Storm 9500 adlı telefon modeli insanı resmen pes dedirtiyor.

 

Başkan Obama Blackberry değil Blockberry kullanıyor. En azından Çinliler öyle diyor.

 

Blockberry Storm 9500’ün en önemli özelliği Windows Mobile 6.1 işletim sistemine sahip olması. 460 MHz’lik bir işlemciye sahip olan bu telefon, 3.2 inç dokunmatik ekran, Wi-Fi, Bluetooth, GPS ve 3G teknolojilerine uyumlu.

 

Goojje

Dünyanın en çok tercih ettiği arama motorunu biliyor musunuz? Birçoğumuz Google diyecek. Ama Çinliler bunun Goojje oluğunu iddia ediyor (İşte Bu Bir Rekor!).

Google’in birebir kopyası olan Goojje,  Çinlilerin sadece donanım değil yazılım ve intetrnet sitelerini de birebir kopyalayabildiklerini gösteriyor.

Çinliler, resmen her şeyi kopyalar hale getirdi.

 

Goojje.com, Google kadar gelişmiş değil. Fakat buna karşın neredeyse birebir kopyası. Hatta logosu bile Google’a çok benziyor.

HiPhone Nano

Apple iPhone’a çok benziyor. Hatta iPod Nano’ya da çok benziyor. Peki bu ürün gerçekten ne? HiPhone Nano, dışarıdan bakıldığında Apple iPod Nano müzik oynatıcısının birebir kopyası (Çakma iPhone Rağbet Görüyor). 

Üzerinde bulunan tekerlek ile kontrol sağlayan bu cihaz monochrome ekrana sahip.  Buaraya kadar her şey gayet normal. Fakat HiPhone Nano’nun kapağını yana kaydırdığınızda, tam fonksiyonlu bir akıllı telefon haline geliyor.

 

 

Ürünün yurt dışı fiyatı yaklaşık 150 Dolar.

 

2.4 inç dokunmatik ekrana sahip olan HiPhone, klasik tuş takımı ve iki SIM yuvası ile kendisini farklılaştırıyor.  Apple’ın Nano’da yapamadığı değişiklikleri, Çinliler gene yapmış oldu.  

Malata PC 98905

Bu ürün bir Netbook. İlhamını ise oldukça pahalı olan Sony Vaio P’den aldı. Malata PC98905, Sony Vaio P’nin çok çok daha ucuz bir versiyonu olduğunu söyleyebiliriz (HTC Magic Ama Bir Farkla!).

Tabi bu ürün Sony kadar göz alıcı değil. Ama buna karşın, 8.9 inç ekran, Intel Atom işlemci, 16-32 Gbyte SSD disk, 2 GByte bellek, WiFi ve webcam gibi donanım birleşenlere sahip.

 

PC98905 yaklaşık 300 Dolar’dan satılıyor.


Oldukça küçük olan bu ürün uygun fiyatı ile ilgi çekiyor. Malata, kendisini sadece bu model ile sınırlandırmıyor. Sahip olduğu A805 adlı model yine Sony Vaio P modeline çok benziyor. Farkı, dokunmatik ekrana sahip olması.

BlackBook Air

Çinli üretici Teso, sadece Apple’ın iPad’lerini kopyalamakla kalmıyor, MacBook Air ürünlerini de başarıyla kopyalıyor. Üstelik beyaz yerine siyah renk seçenekleriyle (Karşınızda En Çakma Omnia!).

 

Macbook Air’in siyah rengi olsaydı böyle olurdu.

 

BlackBook Air adlı ürün, donanım birleşenleri bakımından MacBook Air’den çok farklı. Bu ürün Intel2in Atom işlemcisine sahip. Buna ek olarak ekran büyüklüğü 12.1 inç.  

Suncu 12

Piyasada birçok Netbook yer alıyor.  Acer Aspire One D150 bunlardan sadece biri. İşin komik tarafı ise Acer’ın bu ürünü, piyasanın en yakışıklısı, en performanslısı ya da en çok donanım birleşenlere sahip bir model olmaması.  

Buna rağmen Çinli Shanzai, bu ürünü kopyalayıp piyasaya sürdü (Çakma Telefonlar CeBIT’teydi!).

 

Acer Aspire One D1502nin kopyasıyla tanışın.

 

Suncu 12, Acer Aspire One’ın 10 inç ekranına karşı 12 inç ekran kullanıyor. 1 GByte belleğe sahip olan Suncu 12, 160 GByte disk ve Intel Atom N270 (1.6 GHz) işlemcisi ile standart özelliklerin üstüne çıkamıyor.

CoolK07

Bu Çinliler gerçekten çıldırmış olmalı. Akıllı telefonları kopyaladıklarını biliyoruz. Fakat Palm Pre’yi kopyalamaları aklımıza gelmezdi. CoolK07, Palm Pre’nin Web OS işletim sistemine sahip olmayan  başarılı bir çakması.

Bu üründe Web OS işletim sistemi olabilir, fakat buna karşın Java 2.0 desteği ile ilgi çekiyor (Kindle neymiş, Amazon kimmiş?).

 

Palm Pre’ye 150 Dolar’a sahip olmak mümkün. Tabiî ki çakmasına.

 

Qwerty tuş takımına sahip olan bu telefon, WiFi ve Bluetooth teknolojilerini de destekliyor.  Dünyada çok tutulmayan bu telefonu Çinliler neden kopyaladıklarını anlamak mümkün değil. Ama merak eden, bu ürünü anında satın alabiliyor.

 

 Phecda P200

Phecda P200, dünyada oldukça tutulan HP Mini 5101’in birebir kopyası . Çinli üretici Phecta, bu üründe oldukça iyi bir iş çıkardı. Phecda P200 en küçük detaya kadar HP Mini 5101’e çok benziyor.  

Buna karşın donanım birleşenlerinde oldukça farklı bir ürün olduğunu söylemeliyiz (Batman’in Motoru Satışa Sunuldu).

 

HP Mini 5101’in mükemmel bir kopyası.

 

Phecda P200, 11.6 inç ekran, Intel Atom N450 işlemci, 1 GByte  bellek, Bluetooth ve 160 GByte sabit disk ile donatılmış. Ürün üzerinde DOS işletim sistemi yer alıyor. Windows işletim sistemi ek bir ücret karşılığında kuruluyor.

:: En çok hangi ürünü beğendiniz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “En Başarılı Çakma Ürünler”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Nerede satılıyor?

" En Başarılı Çakma Ürünler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En Başarılı Çakma Ürünler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En Başarılı Çakma Ürünler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "