Okunma

En Çok Yönetici Ataması Bilişim Sektöründe


16 Mayıs 2012 Çarşamba 13:40
En Çok Yönetici Ataması Bilişim Sektöründe

Yılın ilk çeyreğinde yapılan 125 orta ve üst düzey yönetici atamasını inceleyen Yenibiris.com, en fazla koltuk değişiminin 22 kişi ile genel müdürlerde olduğunu ortaya çıkardı.
 
Yapılan atamaların yüzde 40’ını tepe yönetim yani CEO, genel müdür, ülke başkanı ve genel müdür yardımcısı oluşturuyor. Atanan CEO sayısı 7 kişiyi bulurken, tepe yöneticilerini en fazla değiştiren sektör ise bankacılık-finans ve ilaç oldu.
 
Bilişim yöneticileri ilk sırada

Değerlendirmeye giren 24 sektör arasında bilişim, bütün yönetici düzeylerinde geçen yılın son üç ayında olduğu gibi yine en fazla yönetici atayan sektör oldu.

  

 Dünyada 2012 itibarıyla 32 milyar 450 milyon USD değerinde bir sektör olması beklenen bilişimde teknolojiinin gelişme hızı, Türkiye’nin bilişim teknolojisini transfer etmeye başlaması, nitelikli ve donanımlı elemanların öneminin giderek artması gibi faktörler sektördeki istihdam hareketliliğini artırıyor. Yenibiris.com verilerine göre sektörde, teknik özelliklerin yanısıra etkin iletişim becerisine sahip, analitik düşünebilen, zamanı yönetebilen, yoğun tempoda verimli iş çıkaran, İngilizcesi iyi yöneticiler aranıyor.
 
Pazarlama birimleri hareketlendi

Atama-transfer dünyasında yaşanan bir değişim de pazarlama yöneticilerinin istihdamında yaşanıyor. Geçen yılın ilk üç ayındaki atamaların yüzde 14’ünü yapan pazarlama, bu yılın ilk üç ayında payını yüzde 20’ye çıkarttı ve 24 yönetici değişikliğine gitti.
 
Araştırmanın önce çıkan diğer sonuçlarını tablolardan da incelenebilir:
 
En çok tepe yöneticisi değiştiren sektörler

Bankacılık-Finans    %12
İlaç    %12
Bilişim    %10
Otomotiv    %10
Sigorta    %8

En çok yönetici ataması yapılan alan-bölüm

Tepe Yönetim    %40
Pazarlama    %20
Satış    %17
Bilgi Teknolojileri    %8
Mali İşler    %7
İnsan Kaynakları    %5
 
Hangi pozisyonda kaç yönetici değişti?

– 2 Yönetim Kurulu Üyesi
– 7 Ceo
– 5 Ülke Başkanı
– 2 Başkan Yardımcısı
– 22 Genel Müdür
– 2 Genel Koordinatör
– 4 Genel Müdür Yardımcısı
– 1 Direktör
– 4 Müdür
– 1 COO
 
En çok yönetici ataması yapılan sektörler

Bilişim    %15
Bankacılık-Finans    %10
Hızlı Tüketim    %8
İlaç    %7
Otomotiv    %7

:: Bilişim sektöründeki yönetici atamalarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?
yazarErdem Yaşar

Editörlüğe 2007 yılında başlayan Erdem, ilerleyen yıllarda odak noktasını mobil cihazlara ve sosyal medyaya çevirdi. İnternet olmadan yaşayamayanlardan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" En Çok Yönetici Ataması Bilişim Sektöründe konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En Çok Yönetici Ataması Bilişim Sektöründe ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En Çok Yönetici Ataması Bilişim Sektöründe ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "