En Gözde Meslekler İçin Öneriler


26 Temmuz 2010 Pazartesi 10:46
En Gözde Meslekler İçin Öneriler

Nitelikli eleman açığının giderek arttığı iş dünyasında hangi mesleklerin ön planda olduğu ve hangi uzmanlık alanlarının gelecekte önem kazanacağına dair akıllardaki soru işaretlerini gideren Yenibiris.com, hayatlarının en önemli dönemecinde gençlere rehberlik ediyor.

Hangi sektör, hangi pozisyon için eleman aradığını biliyor musunuz?

Yenibiris.com verileri, küresel ekonomik krize rağmen geçen yıl işsizliğin daha az yaşandığı sektörlerin sağlık – tıp, yapı – inşaat ve perakendecilik – toptancılık olduğunu gösteriyor.

Geçen yılın son çeyreğinde ayrıca bilişim sektöründeki ilan sayıları da ciddi ölçüde artmış bulunuyor. Bu yılın ilk altı ayına bakıldığında ise yukarıda belirtilenlerin yanı sıra eleman arayışını sürdüren diğer sektörlerin hizmet, gıda, tekstil, üretim – imalat ve turizm – otelcilik şeklinde sıralandığı görülüyor.

Nitelikli eleman ihtiyacının sürdüğü pozisyonların sektörlere göre dağılımı ise şöyle:

Hangi meslekler ön planda olduğunu biliyor musunuz?


 • Sağlık-tıp: “İşsizliğin en az olduğu sektör” olarak nitelendirilen sağlık – tıp alanında hemşire ihtiyacının bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de geçerli olduğu görülüyor. En çok aranan diğer uzmanlık alanları ise yoğun bakım hemşiresi, yenidoğan yoğun bakım hemşiresi, dahiliye uzmanı, radyoloji teknikeri, anestezi teknikeri, hasta danışmanı ve acil tıp teknikeri olarak sıralanıyor.
 • Yapı-inşaat: Yurtdışı (özellikle kuzey ve Arap ülkeleri) işlerin artması, yurtiçinde yeni projeler istihdam piyasasını hareketlendiriyor. Bu nedenle mimar, inşaat mühendisi, teknik ofis uzmanı, ihale uzmanı, şantiye şefi, saha mühendisi, işçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanı (mühendisi) pozisyonlarındaki istihdam açığı devam ediyor.
 • Perakendecilik-toptancılık ve mağazacılık: Yabancı yatırımcıların ilgisi nedeniyle rekabetin daha da arttığı bu sektörde yerli oyuncuların Türkiye geneline yayılmasının yanı sıra yeni açılan AVM’ler de istihdama olumlu katkıda bulunuyor. Bu sektörde ihtiyaç duyulan uzmanlık alanlarının başında kasiyer, satış danışmanı, mağaza müdürü ve görsel düzenleme uzmanı geliyor.
 • Bilişim: İstihdam açığının hızla arttığı bilişim sektöründe en çok arananlar veritabanı yöneticisi, yazılım geliştirme uzmanı, sistem ve ağ uzmanı, java uygulamaları uzmanı, iş analisti ve web master.

 

Küreselleşme ve Türkiye pazarına giren yabancı şirketlerin sayılarının giderek artması nedeniyle İngilizceye hakim mali işler uzman ve yöneticileri, özellikle uluslararası hukuk, Avrupa Birliği ve Dünya Ticaret Örgütü mevzuatına hakim hukukçular, yönetici asistanları ve pazarlama ile ilgili tüm pozisyonlarda nitelikli iş gücüne duyulan gereksinim günden güne artıyor.

Son dönemde yükselen iş dallarının bazıları şunlar:

 • Sosyal medya uzmanlığı
 • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) uzmanlığı
 • Konsept yaratıcılığı
 • Tasarım
 • AR-GE ve teknoloji

Gelecekte ön planda olacağı tahmin edilen mesleklerden bazıları şunlar:

 • Genetik mühendisliği
 • Moleküler biyoloji
 • Uluslararası hukuk müşavirliği
 • Modern hayvancılık
 • Organik tarım nedeniyle gıda ve ziraatle ilgili meslekler

Yükselen iş dalları ve geleceğin mesleklerini mutlaka öğrenin.

İşletmelerin iyi satışçılara duyduğu ihtiyaç sürekliliğini koruyor

Üç aylık “Yenibiriş İstihdam Rapor”larıyla istihdam alanında yaşanan değişiklikleri göz önüne seren Yenibiris.com’da nisan, mayıs ve haziran aylarında yayınlanan ilanlara göre ise en çok eleman aranan pozisyonlar şöyle sıralanıyor: 

 • Satış ile ilgili pozisyonlar
 • Muhasebe ile ilgili pozisyonlar
 • Yönetici asistanı – Sekreter
 • Eğitim danışmanı – eğitim sorumlusu
 • Müşteri temsilcisi

Meslek dalı veya bölümün yanı sıra, kişinin edinmek istediği mesleğin hangi alanında uzmanlaşacağının önemli olduğu da herkes tarafından biliniyor. Örneğin bilgi teknolojileri alanında uzmanlaşmak isteyen bir gencin, okul yıllarında alanını seçmesi ve kendisini o yönde geliştirmesi gerekiyor.

Okurken sektörü takip edin.

Tüm sektörler için geçerli olan bir başka konu da, okurken sektörü takip etmek gerektiği. Bir başka deyişle gençlerin daha okul yıllarında, hangi yeniliklerin olduğu, hangi alanların öne çıktığı ve nerelerde istihdam ihtiyacının oluşacağı gibi konulardan haberdar olmaları büyük önem taşıyor.

:: Geleceğin meslekleri sizce hangileri?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" En Gözde Meslekler İçin Öneriler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En Gözde Meslekler İçin Öneriler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En Gözde Meslekler İçin Öneriler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?