Okunma

En Güvenlisi Internet Explorer 8!


18 Ağustos 2009 Salı 08:00
En Güvenlisi Internet Explorer 8!

NSS laboratuarlarında yapılan testler, internet tarayıcılarının güvenliği konusunda en iyi tarayıcının Internet Explorer 8 olduğunu gösterdi. Güvenlik testleri malware ve phishing adı verilen ve sisteme zarar verebilen teknikler üzerinde yapıldı. Teste ise Safari 4, Chrome 2, Internet Explorer 8, Firefox 3 ve Opera 10 Beta katıldı.

Toplamda iki test gerçekleştirildi. Bunlar Malware ve Phishing testleri. Malware testlerinin sonucuna göre Internet Explorer 8, test sonunda zararlı yazılımları %81 oranında engellemeyi başardı. Firefox 3.0.11 ise %27 ile ikinci oldu. Safari %21 ile üçüncü olurken Chrome %7 ile dördüncü oldu. Opera 10 Beta ise %1 ile malware testinin sonuncusu oldu. Test sonuçlarına dayanılarak hazırlanan rapora buradan (PDF) ulaşabilirsiniz.

Phishing

Bir diğer test ise Phishing (avlama) tekniği ile ilgili gerçekleştirildi. Phishing, kullanıcıya dolandırıcılığı masum bir olay gibi gösterip, onları kandırmak üzerine kurulu bir zarar verme tekniği. Tarayıcılar  Phishing sitelerini ya da mesajlarını ön görerek kullanıcıyı bu tür sitelerden uzak tutabiliyor. Bu minvalde yapılan test sonucunda  Internet Explorer 8 yine zirvedeydi. Microsoft’un tarayıcısını zirveye çıkaran başarı oranı %83. Bu, diğer tarayıcılar arasındaki en yüksek değer. 

Firefox 3 bu testte %80 oranında bir başarı sağladı. Opera 10 Beta, bu ikisinin biraz gerisinde kalarak %54 ile üçüncü olmayı başardı. Chrome‘un başarı oranı %26 iken Safari‘nin %2 oldu. Phishing testinin raporlarına ise buradan (PDF) ulaşabilirsiniz.

Tam Korunma İçin

Dolayısıyla NSS laboratuarları çalışanları, test sonuçlarına dayanarak en güvenli tarayıcının Internet Explorer 8 olduğunu açıkladı. Bu değerlere göre her ne kadar Internet Explorer 8, en güvenli tarayıcı olarak gözükse de, kullanıcı bakımından yine risk var demektir.  Bu vesileyle daha iyi bir güvenlik sağlamak için tarayıcının yanında ek olarak bir antivirüs yazılımı kullanılması gerekiyor.

Antivirüs yazılımlarının Web Protection adı verilen çevrimiçi koruma özelliği, büyük ölçüde güvenlik sağlayarak kullanıcıya rahat bir nefes almasını ve internette korkmadan gezinebilmesini sağlıyor. Siz de eğer bu tür bir sıkıntıyı deneyimlemek istemiyorsanız, güvenli bir tarayıcının yanı sıra, kesinlikle bir de antivirüs yazılımı kullanmanızı tavsiye ederiz.

:: Siz de deneyimlerinize dayanarak, size göre en güvenli tarayıcıyı yazın.
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “En Güvenlisi Internet Explorer 8!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  saçmalık

 2. SDN Okuru dedi ki:

  NSS lab microsoft tarafından desteklenen bir kuruluş. belki bunu da belirtmek lazım.

  *****

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Şaçma bir test inanmıyorum ie 8 bu kadar başarılı olduğuna

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Helal olsun IE 8’e çok sağlam tarayıcı kullanmayanlar hata yapıyor.

" En Güvenlisi Internet Explorer 8! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En Güvenlisi Internet Explorer 8! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En Güvenlisi Internet Explorer 8! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "