En İlginç Konsept Tasarımlar


08 Haziran 2010 Salı 14:55
En İlginç Konsept Tasarımlar

Konsept tasarımlar geleceğin teknolojisini şimdiden görebilmemizi sağlamaları açısından büyük önem taşıyorlar. Bu konuda dünyanın en önde gelen isimlerinden biri olan Yanko Design firmasının yaptığı tasarımların bazıları gerçekten de şaşkınlık yaratıyor.

Konsept tasarımların bazıları seri üretime geçerken, bazıları sadece hayal olarak kalıyor

Firma, son bir yıl içerisinde yaptığı konsept tasarımlar arasında en çok beğenilenleri belirledi. 50 adet ilginç konsept tasarım arasından sizler için seçtiklerimizi ilerleyen sayfalarda görebilirsiniz. Bu tasarımlar gerçekten de sizleri çok şaşırtacak.

Ayak faresi

Görüntü ve fikir olarak ilk anda çok garip ve saçma gelse de, ayak faresi de diyebileceğimiz Flip Flop Mouse’un çok özel bir amacı var. Kaza sonucu olarak ya da doğuştan el ya da kolu olmayanların da bilgisayar kullanmasını sağlamak için tasarlanmış bu cihaz parmak arası terliklere benzer bir tasarıma sahip.

Nümerik klavye ve fare

Dizüstü bilgisayar kullanırken yaşanan sıkıntılardan biri nümerik klavyenin tüm modellerde olmamasıdır. Çoğu kullanıcının dizüstü bilgisayarlarını fare ile birlikte kullandığı düşünülürse Digits On The Side adlı bu tasarımın gayet kullanışlı olacağı tahmin edilebilir. Standart bir Bluetooth fare gibi görünen cihazın kapağın altında nümerik klavye yer alıyor. Böylece bu eksikliği yaşamıyorsunuz.

Cep telefonlarına rahatlık

Gördüğünüz zaman, “Bunu ben nasıl düşünemedim” diyeceğiniz tasarımlardan biri de MI-O Cellphone Cradle isimli tasarım. Konsept tasarım olmaktan çıkıp satılan bir ürün haline gelen bu basit cihaz prizlerin üzerine asılan basit bir askıdan ibaret. Cep telefonunuzun şarj kablosu kısaysa, cihazı yere koymak ya da aşağı sallandırmak yerine plastik bölüme yerleştirerek hiçbir sıkıntı yaşamıyorsunuz.

Kamera takvimi

Dış görünüm olarak profesyonel bir kamera lensini andıran bu cihaz aslında bir takvimden ibaret. Üzerindeki yazılarda yıl, ay, gün ve ayın kaçı olduğunu gösteren bu cihazda tarihi, aynı lenste ayarlama yapar gibi döndürerek belirliyorsunuz. Fotoğraf tutkunu olanlar için epey ilginç bir ürün olsa gerek.

Transparan ütü

Ütü yapmak birçok insanın kabusudur. Teknoloji ne kadar gelişse de ütü yapmayı eğlenceli hale getirmek için yapılabilecek çok az şey var. Teknolojinin yetmediği yerde yaratıcı tasarım devreye giriyor. Standart ütülerden çok farklı olan B-Iron 715 adlı bu tasarımın en önemli özelliği taban kısmının saydam olması. Böylece ütülediğiniz yeri görebiliyorsunuz. Ütü yapmak eğlenceli hale geliyor mu sorusuna ise sadece belki cevabını verebiliriz.

Şifreli kapı kolu

Kapı kilitlerine farklı bir bakış açısı getiren Twist & Shout adlı bu tasarımda gördüğünüz gibi şifreli kilit kapı kolunda bulunuyor. Doğru kodu girmediğiniz sürece çevrilmeyen kapı kolu ancak doğru sayı kombinasyonu ile açılabiliyor. Dış kapılarda kullanılır mı bilinmez ama odaların kapısında kullanılabilecek bir tasarım olarak duruyor.

Ne kadar kaybettim?

En özel anlarımızdan birinde ne kadar ağırlık kaybettiğimizi hiç düşündünüz mü? İnanıyoruz ki bunu daha önce mutlaka düşünen vardır. Aynı şekilde düşünen tasarımcılar da bu merakı giderecek bir tasarım yapmışlar. Klozet kapağı ile tartının karışımı olan bu alet, üzerinde oturduğunuz süre boyunca ne kadar ağırlık kaybettiğinizi ölçüyor.

PlayStation 4

PlayStation 4 için heyecanlanmak için daha çok erken ama tasarımcılar şimdiden kafalarındaki konsolu yaratmışlar. Yanko Design bünyesindeki tasarımcıların yarattığı PS4′e saydam bir görüntü hakim. Bu görüntü oyun kollarına da yansımış. Bir sonraki nesil PlayStation’ın yeni tasarımı buna benzer mi, bunu zaman gösterecek.

Göz ile kontrol

Gözlerinizle fare imlecini hareket ettirmek fikri bu tasarımla gerçek olabilir. Ne kadar kullanışlı olur bilinmez ama bu tasarımcıların üzerinde çalıştığı yöntem gözlere takılan kontakt lenslere benziyor. Alıcı kısmı gözünüzün hareketlerini takip edip bilgisayara ileterek, farenin imlecini ona göre hareket ettiriyor. Tasarımcılar tıklama konusunda bir çözüm getirmemişler ama akla ilk gelen şey gözleri kırpmak olsa gerek.

Fermuar kulaklık

Yanko Design’ın son bir yıl içerisinde en çok beğenilen 50 tasarımı içerisinde bir numarada bu tasarım yer alıyor. Standart bir fermuar gibi gözüken bu cihaz aslında bir kulaklık. Fermuarın tutma yerinde ses açmak, cihazı kapamak için tuşlar yer alırken kulaklık kısımları aynı bir fermuar gibi kapanabiliyor. YI Zip adlı bu tasarım, kulaklıkları kıyafeti ile gizlemek isteyenler için gayet uygun gözüküyor.

Hem priz, hem düğme

Priz tasarımlarını sizlerle daha önce paylaştığımız Yanko Design’ın bu alandaki en yaratıcı ürünlerinden biri de One One Two Socket adlı bu tasarım. Priz için ayrı, düğme için ayır yere gerek olmadığını düşünen tasarımcılar bu ikisini birleştirmişler. Orta kısmı priz olan ürünün sağ ve sol yanları da düğme vazifesi görüyor. Duvarda fazla yer kaplanmasını istemeyenler için ideal bir çözüm.

Pil bitince çevir

Parmağınızın ucunda anahtarlık ya da tespih gibi şeyleri çevirmeyi seviyorsanız, telefonunuzun şarjı bittiğinde bu huyunuzu enerjiye çevirebilirsiniz. Döndürerek şarj edilebilen bir pil tasarımı yapan tasarımcılar bu yolla, piliniz bittiğinde acil görüşme yapabilmek için size yeterli zamanı sunmayı planlıyorlar. 130 kere çevrildiğinde 2 dakikalık konuşma süresi sunan bu konsept tasarım pil, seri üretime geçerse büyük beğeni toplayabilir.

:: Bu tasarımlardan hangisini kullanmak isterdiniz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “En İlginç Konsept Tasarımlar”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  harika

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  çok güzel

" En İlginç Konsept Tasarımlar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En İlginç Konsept Tasarımlar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En İlginç Konsept Tasarımlar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 2. 2 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
 3. 3 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
 4. 4 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 5. 5 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
 6. 6 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 7. 7 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 8. 8 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 9. 9 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 10. 10 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!