Okunma

En İnceden Daha İnce!


11 Haziran 2009 Perşembe 08:04
En İnceden Daha İnce!

Süper iletkenlik, elektronik alanında yapılan araştırmalar arasında belki de en çok umut vaat eden alanlardan bir tanesi. Süper iletkenlik teoride elektrik akımının hiçbir dirençle karşılaşmadan geçmesi anlamına geliyor. Bu teori pratikte uygulanabilirse hiçbir güç kaybı yaşamayan aşırı verimli cihazlar üretilmesinin yolu açılabilir.

Teksas Üniversitesi‘nde bu konu üzerine çalışan araştırmacılar, sadece 2 atom kalınlığında, süper iletkenliğe yakın özellikte kurşun tabaka üretmeyi başardılar. Bu üretilen tabaka şu an için “dünyanın en ince süper iletkeni” unvanına sahip oldu.

Bu yeni geliştirilen teknolojinin MR görüntüleme cihazlarında, parçacık hızlandırıcılarda ve süper iletkenlerin kullanıldığı diğer tüm cihazlarda kullanılacağı söyleniyor. Ayrıca bu çalışmanın diğer süper iletken ve manyetik alandan etkilenmeyen madde çalışmalarına da ışık tutacağı belirtiliyor.

:: Bir gün gerçekten süper iletken özelliklerine sahip maddelerin üretilebileceğini düşünüyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “En İnceden Daha İnce!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    boyutundan çok çalıştığı ısı önemli

" En İnceden Daha İnce! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En İnceden Daha İnce! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En İnceden Daha İnce! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "