En İyi 10 Test Yazılımı


03 Haziran 2010 Perşembe 13:25
En İyi 10 Test Yazılımı

Her gün işte ya da evde kullandığınız bilgisayarın performansından memnun musunuz? Bilgisayarın performansını ölçüm yapmadan tam olarak anlamak zordur.

Belli bir oyunda karşılaşılan bir yavaşlama ya da bir dosya kopyalamanın ya da sıkıştırmanın aldığı vakit, bilgisayarın performansı hakkında yüzeysel bir bilgi verebilir. Ancak karşılaştırma yapmak ve tam bir veri elde edebilmek için test yazılımlarına ihtiyaç var.

Performansı tam ölçmek için göz kararı yetmez

Bu işe yarayan onlarca yazılım bulunuyor. Bunların bazıları sadece belli ölçümler yapabilirken, bazı yazılımlar ise tüm bilgisayarı test edebiliyor. Bunların en iyilerini sizler için belirledik. Bilgisayarınızın performansını ölçmek istiyorsanız bu yazılımlara güvenebilirsiniz.

HD Tach

Çok basit bir yazılım olan HD Tach, harici depolama cihazlarınızın, USB belleklerinizin ve sabit disklerinizin performansını bu programla basit bir şekilde ölçebilirsiniz. Ayarları gayet basit olan HD Tach ile okuma ve yazma hızlarının yanı sıra arabirim hızı ve rastgele erişim süresini de ölçebilirsiniz. HD Tach, sonuçları yazılı olarak vermesinin yanında bir de grafik gösteriyor.

SuperPI

Overclock tutkunlarının rekorlarını tescil etmek için kullandığı bir yazılım olan SuperPI aslında çok basit bir yazılım ve sadece tek bir test yapabiliyor. Virgülden sonraki 32 milyonuncu basamağa kadar sayısını hesaplatan yazılım, işlemcinin düzgün çalıştığını kanıtlamak için kullanılıyor. Aynı zamanda bunun hızı da ölçülüyor.

Cinebench


İşlemci performansını ölçmenin en iyi yollarından biri Cinebench kullanmaktan geçiyor. İşlemcinin render yapma hızını ölçen Cinebench, aynı zamanda çok çekirdekli işlemcileri de zorlayabiliyor. Multi-threaded denilen, çok çekirdek gerektiren işlemler yapan Cinebench, işlemcilerin tek bir çekirdeğinin performansının yanı sıra, tüm çekirdeklerini aynı anda kullandığı zamanki performansını da ölçebiliyor.

MobileMark


Test yazılımları ile dizüstü bilgisayarlara özel testler yapmak da mümkün. Bu konuda uzmanlaşmış yazılımların en önde gelenlerinden biri de MobileMark. MobileMark, dizüstü bilgisayarın pil ömrünü ölçmesinin yanı sıra genel performans konusunda da bilgi veriyor. Pil tam doluyken başlayan testte, yazı yazmak, internete girmek, film izlemek, müzik dinlemek gibi işlemler simüle ediliyor ve pil ömrü ölçülüyor.

3DMark Vantage


Test yazılımları konusunda uzman olan Futurmark’ın en ünlü ürünlerinden biri olan 3DMark’ın en son sürümü 3DMark Vantage, ekran kartlarının sınırlarını sonuna kadar zorluyor. DirectX 10 destekli grafiklerin kullanıldığı yazılımda, ekran kartlarını zorlayacak tüm efektler deneniyor. Ayrıca kartın fizik motoru performansı da ölçülüyor. Genel bir puanın yanı sıra, GPU ve CPU’ya da ayrı ayrı puanlar veren yazılımda grafik ayarlarının seviyesine göre farklı testler yapılabiliyor.

Unigine Heaven


DirectX 11′in piyasaya çıkmasıyla birlikte piyasaya sürülen Ungine Heaven, DX 11 destekli ilk benchmark yazılımı olmasıyla biliniyor. DirectX 11 destekli yeni nesil kartların performansını ölçen Ungine Heaven, Tesselation başta olmak üzere grafik açısından tüm yenilikleri kullanarak ekran kartlarını zorluyor. DirectX 11 destekli ekran kartlarını test eden en iyi yazılım şu an için Unigine Heaven.

PassMark


Sistemin bütün olarak gösterdiği performansı ölçen yazılımlardan biri olan PassMark, işlemciden, ekran kartına, sabit disklerden, belleklere kadar tüm bileşenleri zorluyor. Kullanımı gayet kolay olan PassMark işlemci için sıkıştırma ve matematiksel testler, ekran kartı için 2D ve 3D uygulamalar kullanırken, bellek hızını ölçen ve sabit diskin yazma ve okuma hızını belirleyen testler de yapıyor.

Everest


Asıl görevi sistem bileşenlerini belirlemek ve tanımlamak olan Everest ayrıca her bileşeni ayrı ayrı test edebiliyor. Her bileşen için farklı birçok test yapabilen yazılım, bileşenlerde bulunabilecek hataları da belirleyebiliyor. Bunun için sistemi zorlayan Everest, aşırı yükte bilgisayarın nasıl davrandığını belirliyor. Ayrıca yazılım, donanım bileşenlerinin harcadığı gücü ve sıcaklık seviyesini gerçek zamanlı olarak gösterebiliyor.

SiSoft Sandra


Çok detaylı bir yazılım olan Sandra, bilgisayarınız ve bileşenleriniz hakkında çok detaylı bilgi verebiliyor. Bilgisayarın daha sağlıklı ve düzgün çalışması için araçlar da barındıran Sandra‘da her bir bileşen için farklı testler de yer alıyor. İşlemciden, ekran kartına, sabit disklerden, USB belleklere kadar aklınıza gelebilen her türlü bileşeni test eden Sandra, çok detaylı ve kapsamlı bir yazılım olarak dikkat çekiyor.

PCMark Vantage


Futurmark’ın ürünlerinden biri olan PCMark Vantage, bilgisayar bileşenleri ile yapılan testlerde tüm dünyanın ilk başvurduğu yazılımlardan biri. Kullanması gayet basit olan bu yazılım tüm sisteme genel puan vermesinin dışında bellek, film ve televizyon, oyun, müzik, bağlantı, verimlilik ve sabit disk kategorilerinde de puanlar veriyor.

:: Sisteminizi test ediyor musunuz? 


 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “En İyi 10 Test Yazılımı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  en detaylı testler

" En İyi 10 Test Yazılımı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En İyi 10 Test Yazılımı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En İyi 10 Test Yazılımı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 2. 2 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 3. 3 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 4. 4 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 5. 5 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 6. 6 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 7. 7 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 8. 8 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 9. 9 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 10. 10 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası